Czyszczenie piekarnika to mało przyjemne zajęcie. Dlatego wiele osób robi to zbyt rzadko, a piekarnika staje się jeszcze trudniejszy do wyczyszczenia niż to się może z pozoru wydawać. Poznaj moje proste, domowe sposoby na usunięcie trudnych do usunięcia, tłustych osadów z piekarnika i wybierz ten, który od tej pory będziesz stosowała regularnie!
Jak wyczyścić piekarnik? Oto 6 domowych sposobów!
Czyszczenie piekarnika przysparza wielu problemów ze względu na brak regularności w działaniu i nieodpowiednie środki. Idealnie by było czyścić piekarnik po każdym użyciu, ale mało kto ma na to czas. Dlatego warto to robić przynajmniej raz w tygodniu, a czynność ta będzie dużo prostsza i zajmie mniej czasu.
Równie ważny jest dobór odpowiednich środków – do czyszczenia piekarnika najlepiej sprawdzą się proste, domowe metody naszych babć. Są one tańsze i lepsze dla naszego zdrowia oraz środowiska.
Para wodna
Gorąca para wodna pomaga rozpuścić zabrudzenia, co ułatwia jego usunięcie. Jak to zrobić krok po kroku?
- Do pustego piekarnika wstaw naczynie żaroodporne wypełnione wodą.
- Rozgrzej piekarnik do 150ºC i zostaw na 10 minut.
- Wnętrze dokładnie wytrzyj ściereczką lub gąbką.
To sposób dobry na niewielkie zabrudzenia i codzienne utrzymanie urządzenia w czystości. Może to być też czyszczenie wstępne przed mocniejszymi środkami, gdy piekarnik jest mocno zabrudzony.
Ocet
Ocet spirytusowy jest bardzo skuteczny w walce z brudem i tłuszczem, a dodatkowo dezynfekuje, dlatego jest niezwykle przydatny w czyszczeniu piekarnika. Jak umyć piekarnik octem krok po kroku?
- Do butelki z atomizerem wlej ciepłą wodę i dodaj ocet (proporcje 1:1).
- Wymieszaj i spryskaj wnętrze piekarnika oraz blachy, ruszt i inne akcesoria.
- Zostaw na 15-30 minut, po czym wszystkie elementy dokładnie wyszoruj ściereczką lub gąbką.
- W szybkiej wersji, do codziennego sprzątania: spryskaj wnętrze wodą z octem, zostaw na 10 minut i przetrzyj wilgotną ściereczką.
Soda oczyszczona
Soda sprawdzi się na mocniejsze zabrudzenia, gdy ocet jest niewystarczający. Jak wyczyścić elementy piekarnika sodą oczyszczoną krok po kroku?
- Przypalone resztki, których nie udało się wyczyścić octem posyp obficie sodą oczyszczoną i spryskaj wodą, aby powstała papka.
- Zostaw na 2 godziny i umyj ściereczką namoczoną w wodzie z octem.
- Możesz też przygotować papkę w miseczce, mieszając sodę oczyszczoną z ciepłą wodą, a następnie nakładając na brudne miejsca.
Sól kuchenna
Sól kuchenna sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy wyczyścić brudne dno piekarnika. Jak wyczyścić piekarnik solą krok po kroku?
- Posyp dno piekarnika dość grubą warstwą soli.
- Rozgrzej piekarnik, utrzymując ciepło i poczekaj aż sól zbrązowieje.
- Wystudź piekarnik, usuń sól i przetrzyj wnętrze mokrą ściereczką.
Ocet, soda i sól
To trio na wyjątkowo mocne zabrudzenia, które pomoże usunąć nawet zaschnięty i stary osad. Jak wyczyścić piekarnik wodą z octem, solą i sodą krok po kroku?
- Do miseczki nalej ciepłej wody, dodaj ocet (proporcje 1:1) i dodaj sodę, a następnie wymieszaj, aby powstała gęsta papka.\
- Dodaj łyżeczkę soli i ponownie wymieszaj.
- Gąbką, ściereczką lub szczoteczką nałóż przygotowaną pastę na zabrudzone miejsca i zostaw na 10-15 minut.
- Następnie dokładnie wyczyść brudne miejsca okrężnymi ruchami, a jeśli jest taka potrzeba to dołóż więcej papki.
- Po usunięciu zabrudzeń całość przetrzyj mokrą ściereczką.
Zioła i cytrusy
Zioła i cytrusy świetnie sprawdzają się przy odświeżeniu wnętrza piekarnika i pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jego wnętrza. Jak to zrobić krok po kroku?
- Do naczynia żaroodpornego wlej gorącej wody, dodaj plastry cytrusów, sok z nich wyciśnięty lub wybrane zioła (np. goździki, cynamon, mięta).
- Wstaw naczynie do piekarnika i podgrzewaj przez 15 minut w temperaturze 150ºC.
- Zostaw do wystudzenia.
Jakie elementy piekarnika należy czyścić i jak to robić?
Do czyszczenia piekarnika i jego elementów nie nadają się twarde szczotki, czy metalowe akcesoria, gdyż mogą porysować i zniszczyć powierzchnię. Najlepsza będzie ściereczka, szorstka strona gąbki i ewentualnie szczoteczka kuchenna lub szczotka do mycia zębów, która przyda się do wyczyszczenia rusztu i niewielkich zakamarków.
Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyciągnąć z piekarnika wszystkie akcesoria (ruszt, blachy itp.), a dłonie warto zabezpieczyć, zakładając rękawice. Należy też pamiętać, że czyścić należy jedynie zimny piekarnik. Po zakończonym myciu piekarnik warto zostawić uchylony na kilkanaście minut, aby całość dobrze wyschła.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: Kalim, Justyna Kaminska / AdobeStock, MiraCosic / Pixabay