Logo
Logo

Czy drogie środki do czyszczenia piekarnika są konieczne? Odkryj, jak proste składniki mogą być bardziej efektywne

Czyszczenie piekarnika to jedno z najbardziej niewdzięcznych zadań podczas domowych porządków. Plamy tłuszczu i osad, który został dodatkowo „zapieczony”, są wyjątkowo trudne do usunięcia. Zadanie to można sobie znacznie ułatwić, stosując odpowiednie środki. Jednak, zamiast kupować drogie i często mało skuteczne produkty sklepowe, lepiej postawić na domowe sposoby, które są tanie, wydajne, bezpieczne i ekologiczne.

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? Oto najlepsze metody na czysty piekarnik!

Spis treści
Jakie są domowe sposoby na czyszczenie piekarnika? Jak wyczyścić piekarnik parą wodną? Jak wyczyścić piekarnik octem? Jak wyczyścić piekarnik sodą oczyszczoną? Jak wyczyścić piekarnik solą kucchenną? Jak wyczyścić piekarnik octem z sodą i solą? Jak wyczyścić piekarnik ziołami i cytrusami? Co stosować do czyszczenia piekarnika? Jakie akcesoria?

Czyszczenie piekarnika to mało przyjemne zajęcie. Dlatego wiele osób robi to zbyt rzadko, a piekarnika staje się jeszcze trudniejszy do wyczyszczenia niż to się może z pozoru wydawać. Poznaj moje proste, domowe sposoby na usunięcie trudnych do usunięcia, tłustych osadów z piekarnika i wybierz ten, który od tej pory będziesz stosowała regularnie! 

Jak wyczyścić piekarnik? Oto 6 domowych sposobów!

Czyszczenie piekarnika przysparza wielu problemów ze względu na brak regularności w działaniu i nieodpowiednie środki. Idealnie by było czyścić piekarnik po każdym użyciu, ale mało kto ma na to czas. Dlatego warto to robić przynajmniej raz w tygodniu, a czynność ta będzie dużo prostsza i zajmie mniej czasu.

Równie ważny jest dobór odpowiednich środków – do czyszczenia piekarnika najlepiej sprawdzą się proste, domowe metody naszych babć. Są one tańsze i lepsze dla naszego zdrowia oraz środowiska.

Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie piekarnika? Wszystkie przedstawione metody, poza solą kuchenną, sprawdzą się zarówno do czyszczenia wnętrza piekarnika, jak i szyby oraz akcesoriów.

Para wodna

Gorąca para wodna pomaga rozpuścić zabrudzenia, co ułatwia jego usunięcie. Jak to zrobić krok po kroku?

  • Do pustego piekarnika wstaw naczynie żaroodporne wypełnione wodą.
  • Rozgrzej piekarnik do 150ºC i zostaw na 10 minut.
  • Wnętrze dokładnie wytrzyj ściereczką lub gąbką.

To sposób dobry na niewielkie zabrudzenia i codzienne utrzymanie urządzenia w czystości. Może to być też czyszczenie wstępne przed mocniejszymi środkami, gdy piekarnik jest mocno zabrudzony.

Ocet

Ocet spirytusowy jest bardzo skuteczny w walce z brudem i tłuszczem, a dodatkowo dezynfekuje, dlatego jest niezwykle przydatny w czyszczeniu piekarnika. Jak umyć piekarnik octem krok po kroku?

  • Do butelki z atomizerem wlej ciepłą wodę i dodaj ocet (proporcje 1:1).
  • Wymieszaj i spryskaj wnętrze piekarnika oraz blachy, ruszt i inne akcesoria.
  • Zostaw na 15-30 minut, po czym wszystkie elementy dokładnie wyszoruj ściereczką lub gąbką.
  • W szybkiej wersji, do codziennego sprzątania: spryskaj wnętrze wodą z octem, zostaw na 10 minut i przetrzyj wilgotną ściereczką.

Soda oczyszczona

Soda sprawdzi się na mocniejsze zabrudzenia, gdy ocet jest niewystarczający. Jak wyczyścić elementy piekarnika sodą oczyszczoną krok po kroku?

  • Przypalone resztki, których nie udało się wyczyścić octem posyp obficie sodą oczyszczoną i spryskaj wodą, aby powstała papka.
  • Zostaw na 2 godziny i umyj ściereczką namoczoną w wodzie z octem.
  • Możesz też przygotować papkę w miseczce, mieszając sodę oczyszczoną z ciepłą wodą, a następnie nakładając na brudne miejsca.
domowe środki do czyszczenia piekarnika - soda, sól, ocet, cytryna, goździki i mięta
Fot. Justyna Kaminska, New Africa / AdobeStock, MiraCosic, ELCORREODELSOL / Pixabay
W domu znajdziesz wiele środków, którymi można regularne czyścić i odświeżać piekarnik.
1 – sól kuchenna, 2 – sok z cytryny, 3 – soda oczyszczona i ocet, 4 – goździki, 5 – liście mięty

Sól kuchenna

Sól kuchenna sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy wyczyścić brudne dno piekarnika. Jak wyczyścić piekarnik solą krok po kroku?

  • Posyp dno piekarnika dość grubą warstwą soli.
  • Rozgrzej piekarnik, utrzymując ciepło i poczekaj aż sól zbrązowieje.
  • Wystudź piekarnik, usuń sól i przetrzyj wnętrze mokrą ściereczką.

Ocet, soda i sól

To trio na wyjątkowo mocne zabrudzenia, które pomoże usunąć nawet zaschnięty i stary osad. Jak wyczyścić piekarnik wodą z octem, solą i sodą krok po kroku?

  • Do miseczki nalej ciepłej wody, dodaj ocet (proporcje 1:1) i dodaj sodę, a następnie wymieszaj, aby powstała gęsta papka.\
  • Dodaj łyżeczkę soli i ponownie wymieszaj.
  • Gąbką, ściereczką lub szczoteczką nałóż przygotowaną pastę na zabrudzone miejsca i zostaw na 10-15 minut.
  • Następnie dokładnie wyczyść brudne miejsca okrężnymi ruchami, a jeśli jest taka potrzeba to dołóż więcej papki.
  • Po usunięciu zabrudzeń całość przetrzyj mokrą ściereczką.

Zioła i cytrusy

Zioła i cytrusy świetnie sprawdzają się przy odświeżeniu wnętrza piekarnika i pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jego wnętrza. Jak to zrobić krok po kroku?

  • Do naczynia żaroodpornego wlej gorącej wody, dodaj plastry cytrusów, sok z nich wyciśnięty lub wybrane zioła (np. goździki, cynamon, mięta).
  • Wstaw naczynie do piekarnika i podgrzewaj przez 15 minut w temperaturze 150ºC.
  • Zostaw do wystudzenia.
czyszczenie rusztu piekarnika szczotka i szyby piekarnika miękką ściereczką fot. AdobeStock
Fot. Budimir Jevtic / AdobeStock
Wnętrze piekarnika czyść miękką ściereczką lub gąbką. Ruszt możesz czyścić szczotką

Jakie elementy piekarnika należy czyścić i jak to robić?

Do czyszczenia piekarnika i jego elementów nie nadają się twarde szczotki, czy metalowe akcesoria, gdyż mogą porysować i zniszczyć powierzchnię. Najlepsza będzie ściereczka, szorstka strona gąbki i ewentualnie szczoteczka kuchenna lub szczotka do mycia zębów, która przyda się do wyczyszczenia rusztu i niewielkich zakamarków.

Wyczyścić należy wszystkie elementy zewnętrzne piekarnika (szyba i obudowa) i wewnętrzne, ale nie trzeba za każdym razem odkręcać drzwiczek z zawiasów – takie dokładne czyszczenie wystarczy przeprowadzić raz na 1 lub 2 miesiące.

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyciągnąć z piekarnika wszystkie akcesoria (ruszt, blachy itp.), a dłonie warto zabezpieczyć, zakładając rękawice. Należy też pamiętać, że czyścić należy jedynie zimny piekarnik. Po zakończonym myciu piekarnik warto zostawić uchylony na kilkanaście minut, aby całość dobrze wyschła.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: Kalim, Justyna Kaminska / AdobeStock, MiraCosic / Pixabay

Autor
Czy drogie środki do czyszczenia piekarnika są konieczne? Odkryj, jak proste składniki mogą być bardziej efektywne
Czy drogie środki do czyszczenia piekarnika są konieczne? Odkryj, jak proste składniki mogą być bardziej efektywne
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl