Czy Twoje płytki balkonowe straciły blask? Sprawdź, jak łatwo je wyczyścić

czyszczenie płytek balkonowych na balkonie i tarasie fot. AdobeStock

Płytki na balkonie i tarasie to najczęściej stosowana nawierzchnia, która ma wiele zalet. Płytki są trwałe i pięknie wyglądają, a dodatkowo są odporne na zarysowania i mróz. Na tle płytek świetnie prezentują się rośliny w doniczkach oraz meble tarasowe. Utrzymanie płytek w czystości nie jest trudne, ale ich czyszczenie powinno odbywać się regularnie, aby przetrwały wiele lat w dobrym stanie i miały blask.

Jak myć płytki na zewnątrz? Czym wyczyścić płytki i fugi na balkonie lub tarasie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
21
Spis treści
Co zrobić przed myciem płytek na balkonie? Jakimi środkami czyścić płytki, żeby odzyskały blask? Czego używać do czyszczenia płytek? W jaki sposób usunąć brud z fug? Czy potrzebny jest impregnat do płytek? Jak go stosować?

Jak przygotować płytki do mycia?

Zanim przystąpisz do gruntownego mycia płytek na balkonie lub tarasie, usuń z nich wszelkie sprzęty takie jak: meble, dekoracje i kwiaty. Następnie zamieć całą podłogę, aby usunąć części roślin, piasek i ziemię, które podczas mycia mogłyby uszkodzić posadzkę.

Do zamiatania gładkich płytek sprawdzi się dowolna miotła, ale do powierzchni chropowatych najlepsza będzie szczotka o twardym włosiu, które lepiej poradzi sobie z zabrudzeniami.

Czym umyć płytki balkonowe i gres na balkonie?

Płytki balkonowe i gres na balkonie można umyć wodą z płynem do mycia podłóg lub gresu. Zamiennie można użyć płynu do mycia naczyń z wodą, jednak najlepszy jest domowy płyn do podłóg, który można przygotować z wody i octu w stosunku 5:1. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń, ale i zdezynfekujemy powierzchnię.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka do czyszczenia płytek, warto go przetestować na niewielkiej powierzchni, aby zyskać pewność, że nie uszkodzimy płytek ani fug. Po umyciu podłóg można je dodatkowo przetrzeć suchym mopem, dzięki czemu nie będzie smug.

Jaki sprzęt do czyszczenia płytek na zewnątrz?

Do zamiatania i mycia płytek na zewnątrz używa się standardowych sprzętów, czyli miotły lub szczotki do zamiatania oraz szmatki lub mopa dowolnego rodzaju do mycia. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinny być to te same akcesoria, które używane są w domu, a więc powinno się mieć dwa zestawy: jeden do sprzątania wnętrza domu, a drugi do czyszczenia płytek na zewnątrz. Dzięki temu nie przeniesiemy drobnoustrojów i zanieczyszczeń do swojego mieszkania.

Doskonałym rozwiązaniem do mycia płytek na tarasie jest myjka ciśnieniowa, która poradzi sobie nawet z dużymi zabrudzeniami i zaschniętymi plamami. Dodatkowo można nią umyć elewację domu, czy meble ogrodowe, jeśli są wodoodporne.

bezowe płytki i brudne fugi na tarasie lub balkonie fot. PIRO4D Pixabay
Fot. PIRO4D / Pixabay
Najwięcej czasu na balkonie lub tarasie trzeba poświęcić na czyszczenie fug

Jak czyścić fugi?

Wyczyszczenie fug na balkonie i tarasie może być nie lada wyzwaniem, gdyż są one narażone na działanie czynników zewnętrznych i duże zabrudzenie. Podstawą, aby mycie fug nie stwarzało wielkiego problemu, jest ich regularne czyszczenie, co zapobiegnie wnikaniu brudu w głębsze warstwy. Standardowe mycie polega na czyszczeniu całych fug szczoteczką, jednak jest to metoda pracochłonna i zabierająca dużo czasu.

Zdecydowanie lepiej wybrać jeden ze sklepowych płynów do mycia fug lub przygotować preparat do mycia fug samodzielnie. Jak go zrobić krok po kroku?

  • Do ciepłej wody dosyp sodę oczyszczoną i wymieszać tak, aby powstała papka, którą nakłada się na fugi.
  • Całość zostaw na 10-15 minut, a następnie czyść fugi szczoteczką i szmatką.
  • Przy mocno zabrudzonych fugach czynność możesz powtórzyć.
  • Oczywiście, zanim przystąpisz do czyszczenia, pastę z sody wypróbuj na małym fragmencie w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy nie powstają przebarwienia.

Zamiast sody możesz też użyć wody z octem (proporcje 1:1) lub kwasku cytrynowego, który należy wymieszać z wodą i nanieść na fugi. Ten ostatni sposób polecany jest do białych fug, gdyż ma właściwości wybielające.

Jak zakonserwować płytki?

Nie wszystkie płytki wymagają impregnacji, gdyż niektóre płytki kamienne (np. granit, i bazalt) i szkliwione nie chłoną wody ani zanieczyszczeń, więc nie potrzebują dodatkowych zabiegów.

Impregnację można przeprowadzić na nich, aby wzmocnić i odświeżyć kolor oraz stworzyć dodatkową warstwę ochronną, która ułatwi późniejsze dbanie o posadzkę i wydłuży jej żywotność.

Do konserwacji należy wykorzystać preparat do impregnacji balkonów i tarasów dobrany do rodzaju płytek. Przed rozpoczęciem, warto środek nanieść na niewielką powierzchnię w mało widocznym miejscu i zobaczyć, czy nie powoduje on nieestetycznych przebarwień. Po wykonanej próbie można nanieść równomiernie cienką warstwę preparatu na całą powierzchnię balkonu lub tarasu. Najlepiej wykorzystać do tego wałek lub pędzel malarski.

Tekst:  Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: Anna, Toyakisfoto.Photos, Sonyakamoz / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści