Logo
Logo

Jak pozbyć się wilgoci bez wydawania fortuny? Zrób własny pochłaniacz wilgoci w kilku prostych krokach

Nadmierna wilgotność to problem, który występuje w wielu domach i mieszkaniach, co może wynikać ze zbyt szczelnych okien, braku wietrzenia, czy specyfiki budynku. Niezależnie od źródła problemu należy go zwalczać, gdyż wilgoć ma negatywny wpływ na zdrowie i może przyczyniać się do rozwoju grzybów i pleśni w domu. Rozwiązaniem są pochłaniacze wilgoci, które można zrobić samodzielnie. Jak zrobić pochłaniacz wilgoci? Co pochłania nadmiar wilgoci?

Dlaczego warto samodzielnie zrobić pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci zmniejsza ilość pary wodnej, osuszając powietrze, aby zapewnić optymalny poziom wilgotności. Zbyt duża wilgoć przyczynia się do powstawania i nasilenia alergii oraz astmy, a co gorsza sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na zdrowie i mogą stanowić zagrożenie. Można oczywiście kupić pochłaniacz wilgoci, ale dużo lepiej jest przygotować go samodzielnie.

Jakie są zalety robionych samodzielnie, domowych pochłaniaczy wilgoci?

  • Niska cena.
  • Łatwe w przygotowaniu.
  • Skuteczność porównywalna do podstawowych urządzeń.
  • Bez wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt.
  • W pełni ekologiczne.

Poziom wilgotności powietrza w domu powinien wynosić 40-60%, co zapewnia optymalne warunki dla ludzi. Niekorzystne jest zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze. Poziom wilgotności można łatwo zmierzyć za pomocą higroskopu.

 

Jak zrobić domowym sposobem pochłaniacz wilgoci?

W sklepach są dostępne gotowe pochłaniacze wilgoci, ale są one stosunkowo drogie, a dodatkowo nie mamy pewności, jaki będą miały wpływ na nasze zdrowie. Dlatego świetną alternatywą są domowe pochłaniacze wilgoci, które pomogą obniżyć poziom wilgotności powietrza w domu. Do ich wykonania wystarczą podstawowe produkty, które znajdują się w każdym sklepie. Podstawą pochłaniacza jest substancja, dobrze absorbująca wodę, czyli chłonąca wilgoć z powietrza, ale potrzebne są również niewielkie, przewiewne woreczki lub pojemniki np. małe, szklane słoiczki. Warto wybrać pojemniki i woreczki o ozdobnym charakterze, dzięki czemu będzie można je zastosować również w widocznych miejscach.

Co dobrze chłonie wilgoć?

Jest wiele produktów, które doskonale absorbują wodę, więc dobrze sprawdzą się do wykonania pochłaniacza wilgoci. Są to przede wszystkim produkty suche i sypkie, które wykorzystywane są praktycznie w każdej kuchni, a więc:

  • ryż;
  • suszona, czarna herbata;
  • soda oczyszczona;
  • sól morska;
  • kreda oraz żel krzemionkowy, które nieco wolniej ale również pochłaniają wilgoć.

Z czego można zrobić pochłaniacz wilgoci? Jak zrobić woreczki do pochłaniania wilgoci?

Jak już wspomniano wyżej, trzeba przygotować woreczek (lub inny pojemnik) oraz substancję, która będzie chłonąć wodę z powietrza.

Gotowe, małe woreczki z organzy, bawełny lub lniane można kupić w wielu sklepach, bądź przygotować je samodzielnie, np. ze starych firan. Woreczki mogą mieć ściągacz, ale można je też zawiązać sznurkiem jutowym lub ozdobną tasiemką. Do woreczka wsypuje się "bazę", czyli substancję, która będzie wiązać wilgoć z powietrza i gotowe.

Podpowiedź:
Do pochłaniacza wilgoci można dodać również substancje zapachowe, dzięki czemu pochłaniacz będzie nie tylko zmniejszał wilgoć w domu, ale i nada mieszkaniu wspaniałego aromatu. Do tego świetnie sprawdzą się olejki eteryczne (wystarczy kilka kropli dodanych do woreczka), czy suszone zioła (lawenda, mięta itp.).

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci z ryżu?

Wykonanie pochłaniacza wilgoci z ryżu nie jest trudne, a ryż dobrze pochłania nadmiar wody i jest tani. Potrzebne są: suchy ryż, woreczki i coś do zawiązania oraz ewentualnie substancje zapachowe. Do woreczka wsypać ryż, dodać kilka kropli olejku eterycznego i zamknąć woreczek. Pochłaniacz wilgoci położyć w miejscu, w którym zbiera się wilgoć. Wymienić, gdy ryż spęcznieje, ale nie rzadziej niż raz na miesiąc.

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci z sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona doskonale chłonie wilgoć i jest tania, ale nie nadaje się, aby wsypywać ją do woreczków. Potrzebne będą: miseczka, soda i gaza opatrunkowa. Sodę wysypać do miseczki lub talerza i przykryć rozłożoną gazą – odstawić w zawilgocone miejsce np. na parapet, w kuchni, czy w łazience. Wymienić, gdy gaza i soda będą zawilgocone. Co ważne, w tej metodzie wodę pochłania zarówno soda, jak i gaza. Sodę można wysypać również na wilgotne plamy na ścianach i podłogach, aby proszek „wyciągnął” z nich wilgoć. Dodatkowo soda pochłania nieprzyjemne zapachy.

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci z soli morskiej?

Sól morska gruboziarnista to jeden z najlepszych produktów do pozbycia się nadmiaru wilgoci w domu, gdyż wchłania największą ilość wody, a to oznacza większą efektywność w działaniu. Co jest potrzebne do wykonania pochłaniacza wilgoci z soli morskiej? Woreczek z zamknięciem lub miseczka i gaza opatrunkowa, sól morska i ewentualnie dodatki zapachowe np. zioła lub olejki eteryczne. Sól wsypać do woreczka i zamknąć lub wysypać do miseczki i przykryć rozłożoną gazą. Pochłaniacz położyć w miejscu o dużej wilgotności. Wymieniać, gdy sól się rozpuści w miseczce, a woreczki z solą wymieniać, co najmniej raz na miesiąc.

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci z żelu krzemionkowego (silikażel)?

Silikażel, czyli żel krzemionkowy ma doskonałe właściwości absorbujące wilgoć, dlatego stosowany jest w przesyłkach i pudełkach z butami oraz innymi przedmiotami, które nie mogą zawilgotnieć. Zazwyczaj wkładany jest tam w małych, zamkniętych opakowaniach. Żel krzemionkowy świetnie sprawdzi się również do stworzenia domowego pochłaniacza wilgoci. Wystarczy wsypać go do woreczka, zawiązać i wyłożyć w wilgotnym miejscu. Woreczek wymienić, gdy silicagel spęcznieje.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe/kolaż: Marek, ImageParty, 思奇 刘, Ann San /Pixabay

Autor
Jak pozbyć się wilgoci bez wydawania fortuny? Zrób własny pochłaniacz wilgoci w kilku prostych krokach
Jak pozbyć się wilgoci bez wydawania fortuny? Zrób własny pochłaniacz wilgoci w kilku prostych krokach
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl