Logo
Logo

Zimno w domu? Może to wina kaloryfera | Sprawdź, jak go odpowietrzyć i jakich narzędzi potrzebujesz

Każdy, kto mieszka w domu czy mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, choć raz zetknął się z problemem niewłaściwie działających kaloryferów. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest powietrze, które dostaje się do instalacji i zakłóca prawidłowe działanie systemu. Dlatego tak ważne jest regularne odpowietrzanie kaloryferów. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku, aby cieszyć się ciepłem w zimowe dni.

Spis treści
Dlaczego Twój kaloryfer wydaje dziwne dźwięki? Odkryj przyczyny! Jak samodzielnie rozpoznać, że z kaloryferem jest coś nie tak? Co przyda się w walce z zapowietrzonym kaloryferem? Czy odpowietrzamie różni się w różnych typach grzejników? Film o powodach, dla których kaloryfer może słabo grzać O czym pamiętać, chcąc odpowietrzyć kaloryfer w bloku? W jakiej kolejności odpowietrzyć grzejniki? Krok po kroku do ciepłego domu – jak skutecznie odpowietrzyć grzejnik? Film poradnikowy o odpowietrzaniu grzejników Pułapki odpowietrzania – na co uważać, by nie zrobić więcej szkody? Podsumowanie

Dlaczego kaloryfer stuka i nie grzeje jak powinien?

Zanim przejdziemy do samego procesu odpowietrzania, warto zrozumieć, dlaczego tak ważne jest regularne usuwanie powietrza z instalacji. Gdy w kaloryferze znajduje się powietrze, przepływ ciepłej wody jest zakłócony. Może to powodować charakterystyczne stukanie, a także spadek efektywności ogrzewania. W skrajnych przypadkach kaloryfer może nawet przestać grzać. Jeśli zauważysz te symptomy, najprawdopodobniej Twój grzejnik jest zapowietrzony.

Znakiem, który może nam mówić, że kaloryfer jest zapowietrzony, to wydawanie przez niego nietypowych odgłosów – pukania, bulgotania lub syczenia. Aby to zweryfikować, wystarczy dotknąć grzejnika. Jeśli górna część jest chłodna, a dolna gorąca, to kaloryfer trzeba odpowietrzyć.

 

Czy można samemu odpowietrzyć kaloryfer?

Tak, większość kaloryferów można odpowietrzyć samodzielnie w domu, bez potrzeby wzywania specjalisty. Wystarczy posiadać odpowiednie narzędzia i znać kilka podstawowych kroków, które opisujemy poniżej.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Jakie narzędzia będą potrzebne do odpowietrzenia kaloryfera?

Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że masz pod ręką odpowiednie narzędzia. Najczęściej potrzebny będzie klucz do odpowietrzania (dostępny w każdym sklepie z artykułami hydraulicznymi) oraz naczynie na wodę, która może wypłynąć podczas procedury.

Jak odpowietrzyć różne typy grzejników?

Różne typy grzejników mogą mieć różne miejsca umieszczenia zaworu odpowietrzającego. W tradycyjnych grzejnikach żeliwnych zawór znajduje się zazwyczaj na górze, po jednej stronie. W nowoczesnych grzejnikach płytowych zawór może być umieszczony z boku. Zawsze przed rozpoczęciem odpowietrzania warto zapoznać się z instrukcją obsługi grzejnika.

Dlaczego kaloryfer słabo grzeje?

Źródło: ToTemat / Youtube

 

Jak odpowietrzyć grzejnik w bloku?

Odpowietrzanie grzejnika w bloku nie różni się znacząco od odpowietrzania w domu jednorodzinnym. Kluczową różnicą jest to, że w blokach często mamy do czynienia z większą ilością powietrza w systemie, dlatego proces może trwać nieco dłużej. Warto również skonsultować się z sąsiadami czy administracją budynku przed przystąpieniem do odpowietrzania.

W jakiej kolejności odpowietrzyć grzejniki?

Zaleca się zaczynać od grzejników znajdujących się na najniższym poziomie budynku, a następnie przechodzić do tych umieszczonych wyżej. Dzięki temu powietrze, które gromadzi się u góry, będzie mogło swobodnie uchodzić podczas odpowietrzania grzejników na niższych piętrach.

Krok po kroku: Jak prawidłowo odpowietrzyć kaloryfer?

  1. Przygotuj miejsce pracy. Połóż ręcznik lub gazetę pod kaloryferem, aby chronić podłogę przed ewentualnym wyciekiem wody.
  2. Znajdź zawór odpowietrzający. Zwykle jest on umieszczony na górze kaloryfera i ma formę małej śrubki.
  3. Otwórz zawór. Używając klucza do odpowietrzania, delikatnie odkręć zawór. Jeśli usłyszysz syczenie, oznacza to, że z kaloryfera uchodzi powietrze.
  4. Czekaj, aż zacznie wypływać woda. Gdy zamiast powietrza zacznie wypływać woda, oznacza to, że kaloryfer został prawidłowo odpowietrzony. W tym momencie dokręć zawór.
  5. Sprawdź pozostałe kaloryfery. Powtórz procedurę dla każdego grzejnika w domu.

Do jakiego momentu odpowietrzyć grzejniki?

Odpowietrzanie kaloryferów powinno trwać do momentu, gdy zamiast powietrza z zaworu zacznie wypływać woda. Woda oznacza, że całe powietrze zostało usunięte z systemu. Źródło: ToTemat / Youtube

 

Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące
Przeczytaj także
Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące

Czy istnieją jakieś pułapki, na które warto uważać podczas odpowietrzania?

Tak, podczas odpowietrzania kaloryferów warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, nie odkręcaj zaworu zbyt mocno – może to spowodować wyciek wody. Po drugie, jeśli po odpowietrzeniu kaloryfer nadal stuka lub nie grzeje prawidłowo, warto skonsultować się z fachowcem.

Podsumowanie:

Odpowietrzanie kaloryferów to prosta czynność, która może znacząco poprawić komfort mieszkania w zimowe dni. Dzięki regularnemu usuwaniu powietrza z instalacji zapewnisz sobie ciepło i ciszę w domu


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: bigacis, flashpics / AdobeStock

Autor
Zimno w domu? Może to wina kaloryfera | Sprawdź, jak go odpowietrzyć i jakich narzędzi potrzebujesz
Zimno w domu? Może to wina kaloryfera | Sprawdź, jak go odpowietrzyć i jakich narzędzi potrzebujesz
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi