Czy legionellą można zarazić się podczas prac w ogrodzie? Czy powinieneś się bać tej choroby?

Czy legionellą można się zarazić w ogrodzie

Legionella to bakteria, która może być obecna w różnych środowiskach, takich jak woda i gleba. W ostatnich latach zauważono, że coraz więcej osób zastanawia się, czy można zarazić się legionellą podczas prac w ogrodzie. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zakażenia.

Posłuchaj
00:00
21
Spis treści
Skąd się bierze Legionella? Jak można się zarazić Legionellą? Czy Legionella jest zakaźna? Jak szybko rozwija się choroba legionistów? Jakie są źródła zakażenia legioneliozą? Jak pozbyć się Legionelli?

Czy Twój ogród może być żródłem bakterii Legionella?

Bakterie Legionella występują w zbiornikach wodnych, zarówno morskich, jak i śródlądowych. Mogą również przedostawać się do miejskich sieci wodociągowych, wież chłodniczych, basenów termalnych i nawilżaczy powietrza. Co więcej, legionella może być obecna w glebie, co oznacza, że prace w ogrodzie mogą stanowić pewne ryzyko. Dowiedz się więcej o chorobie ze strony Inspekcji sanitarno-epidemiologicznej

Chociaż ryzyko zakażenia legionellą podczas prac w ogrodzie jest stosunkowo niewielkie, warto być świadomym potencjalnych zagrożeń i podjąć odpowiednie środki ostrożności.

 

Onet Radio / YouTube


Czy legionellą można się zarazić w ogrodzie?

Zakażenie bakteriami legionelli najczęściej zachodzi drogą wziewną, na przykład przez wdychanie aerozoli wodnych. Możliwe jest również zakażenie przez zachłyśnięcie wodą. Warto jednak zauważyć, że legionella nie przenosi się z człowieka na człowieka. Miejsca, w których można się zarazić, to między innymi fontanny w ogrodzie, a także węże używane do podlewania roślin i różne sprzęty ogrodowe z systemami nawadniającymi i zraszającymi. 

Możliwość zakażenia Legionellą występuje wyłącznie przez inhalację powietrza zawierającego rozproszone krople wody (aerozol), które są "nośnikami" tej bakterii.


Choroba rozwija się w okresie od 2 do 10 dni po ekspozycji na bakterie. Najbardziej powszechne objawy obejmują: podwyższoną temperaturę ciała, dreszcze, uczucie zmęczenia, złe samopoczucie, senność, brak apetytu, bóle głowy i mięśni, a także kaszel, który początkowo jest suchy, a z czasem staje się wilgotny. Dodatkowo, w około połowie przypadków obserwuje się biegunkę, a nudności i wymioty są notowane w 10-20% przypadków. Także bradykardia występuje u ponad połowy pacjentów, a także obserwuje się spadek ciśnienia krwi. Objawy mogą również obejmować krwioplucie i różne symptomy neurologiczne, takie jak dezorientacja, splątanie, otępienie, problemy ze snem, halucynacje i drgawki.

Legionella jest na tyle groźna, że może być przyczyną zgonu (zabija 5 - 15 proc. osób zakażonych), co potwierdzają niedawne przypadki w Rzeszowie.

Do głównych czynników ryzyka zakażenia legionellą zalicza się wiek powyżej 40 lat, choroby serca, cukrzycę, obniżoną odporność, alkoholizm, palenie papierosów i choroby płuc.

TVP Info / YouTube

Dodatkowe zagrożenia: węże ogrodowe, fontanny i opryskiwacze

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy podczas podlewania trawnika w ogrodzie za pomocą węża ogrodowego można się zarazić legionellą? Odpowiedź jest złożona. Jeżeli używasz zimnej wody prosto z sieci wodociągowej, ryzyko jest minimalne, ponieważ temperatura wody rzadko przekracza 25°C, co jest dolnym progiem dla rozmnażania się bakterii legionella. Ale uwaga! Jeśli wąż leżał na słońcu przez dłuższy czas, temperatura wody może wzrosnąć, co stwarza korzystne warunki dla rozwoju bakterii.

A co z małym stawem z fontanną w twoim ogrodzie? Podczas upalnych dni woda w stawie może się nagrzać, ale ogólne ryzyko zakażenia jest niewielkie. To dlatego, że temperatura rzadko utrzymuje się powyżej 25°C przez dłuższy czas, a woda w stawie zawiera również inne mikroorganizmy, które mogą hamować rozwój legionelli.

Jeśli używasz opryskiwacza do roślin, który przez dłuższy czas był wystawiony na działanie słońca, zalecamy regularną wymianę wody. Stojąca woda, podgrzewana przez słońce, może stworzyć idealne środowisko dla bakterii. Dlatego warto być świadomym tych zagrożeń i podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Czy ziemia z doniczki może być źródłem legionelli?

Zastanawiasz się, czy ziemia w doniczkach z roślinami może być źródłem legionelli? Według analizy przypadku śmierci 60-letniej mieszkanki Sydney, która zmarła po kontakcie z bakterią Legionella podczas prac w ogrodzie, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Bakteria Legionella zwykle rozwija się w środowisku wodnym, a jej idealna temperatura to około 35°C. Nie ma udokumentowanych przypadków, w których legionella zakażała glebę czy ziemię. Co więcej, zakażenie legionellą najczęściej zachodzi drogą kropelkową, co sugeruje, że wodny aerozol z używanego spryskiwacza mógł być prawdziwym źródłem zakażenia.

Jak zapobiec zakażeniu legionellą w ogrodzie?

Najlepszym sposobem na zapobieganie zakażeniu legionellą jest utrzymanie odpowiednich warunków higienicznych w ogrodzie. Regularne czyszczenie zbiorników wodnych i unikanie stojącej wody mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia

Pamiętaj, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Dlatego warto zainwestować czas i środki w odpowiednie praktyki, które pomogą Ci cieszyć się ogrodem bez obaw o zakażenie legionellą.

W przypadku wystąpienia objawów sugerujących zakażenie legionellą, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla powodzenia terapii.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Valerii Honcharuk, jarun011 / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści