Logo
Logo

Akwarium roślinne | Jak założyć? Poradnik dla początkujących

Akwarium roślinne może być piękną ozdobą domu lub biura. Dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Choć praca ta wymaga ciągłego uczenia się, to efekt jest tego wart. Widok soczystych, zielonych roślin wspaniale wpływa na samopoczucie i przenosi w fascynujący świat natury.

Dlaczego warto założyć akwarium roślinne i od czego zacząć? Mamy dla was kilka wskazówek! 

Spis treści
Dlaczego warto założyć akwarium roślinne? Jakie są rodzaje akwariów roślinnych? Jakie rośliny wybrać do akwarium roślinnego? Sprawdzone gatunki! Jaki zbiornik będzie najlepszy? Podpowiadamy! Jak wybrać odpowiednie podłoże? Czym się kierować przy wyborze oświetlenia? Jaki filtr wybrać do roślinnego akwarium? Co jeszcze przyda się do założenia akwarium roślinnego?

Czym jest akwarium roślinne i dlaczego warto je założyć?

Akwarium roślinne może być wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia. Jednak jego założenie nie jest proste. Wymaga doświadczenia i zapewnienia roślinom odpowiednich wymagań życiowych. Tak, jak wśród rybek, są gatunki roślin, które mogą tolerować gorsze warunki egzystowania. Jednak są też gatunki bardzo wymagające, przy których najmniejszy błąd może spowodować ich obumarcie. Akwaria roślinne, inaczej zwane są zbiornikiem low-tech. Są to akwaria, do których nie jest aktywnie dostarczany dwutlenek węgla. Dzięki temu nie wymają całej skomplikowanej aparatury. W zbiornikach tych stosuje się znacznie słabsze oświetlenie, a rośliny rosną tu zdecydowanie wolniej. Czy możliwe jest założenie akwarium roślinnego bez doświadczenia?

Rodzaje akwarium roślinnego – japońskie i holenderskie

Akwarium roślinne może być piękną ozdobą domu lub biura. Dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. Choć praca ta wymaga ciągłego uczenia się, to efekt jest tego wart. Widok soczystych, zielonych roślin wspaniale wpływa na samopoczucie i przenosi w fascynujący świat natury.

Zanim założymy swoje akwarium roślinne, warto wiedzieć, jakie są jego rodzaje. Akwarium japońskie to akwarium, w którym stworzona jest niezwykła kompozycja  z korzeni, kamieni oraz roślin.

Wyróżniamy cztery rodzaje aranżacji w stylu japońskim:

  1. Iwagumi, czyli sztuka układania kamieni. Jest to akwarium, które składa się głównie z kompozycji trzech kamieni, które układa się po różnym katem.

  2. Ryuboku to najstarszy styl akwarystyki japońskiej. To finezyjne połączenie korzeni i kamieni. Tego typu akwarium najczęściej pokazuje kompozycje, które przedstawiają podwodne pejzaże, na przykład lasy czy góry.

  3. W stylu mizube dominują korzenie i duża ilość roślin. W tym styli korzenie, drewno czy rośliny mogą wystawać poza akwarium. Akwaria w tym stylu mają charakter zbiorników otwartych.

  4. Ostatnim rodzajem japońskiego akwarium roślinnego jest ragwork. To najnowszy styl aranżacyjny, który polega na ułożeniu kamieni na wzór skalnej góry. Stoki są obsadzone mchami czy niskimi roślinami. 

 

Oprócz akwarium japońskiego można spotkać się z akwarium urządzonym w stylu holenderskim. To najbardziej popularny sposób aranżacji roślin. Jest to zbiornik z dużą ilością różnorodnych roślin. Są one najważniejsze w całej aranżacji. Ryby natomiast odgrywają tu zdecydowanie mniejszą rolą. Decydując się na zakładanie akwarium roślinnego w stylu holenderskim, należy dobrać odpowiednie podłoże, rośliny, oświetlenie czy sposób filtracji.

Jakie rośliny wybrać do akwarium roślinnego?

Chcąc urządzić akwarium roślinne, należy zadbać o odpowiedni dobór roślin. Najlepiej sprawdzą się rośliny różnokolorowe, różniące się od siebie wielkością czy rozmiarami liści. W podwodnym ogrodzie sprawdzą się zarówno rośliny pospolite, jak i rzadsze i bardziej egzotyczne. Oczywiście ten drugi rodzaj roślin jest bardziej wymagający w utrzymaniu. Zanim dokonamy zakupy, warto sprawdzić, czy rośliny mają podobne wymagania dotyczące wody, światła czy nawożenia. Najpopularniejszymi roślinami do akwarium roślinne są: mchy, anubiasy, nurzańce, ponikło maleńkie czy salwinia (typ rośliny pływającej).

Przy urządzaniu roślinnego akwarium, warto pod uwagę wziąć tempo wzrostu roślin. Te rosnące szybciej powinny znajdować się jak najbliżej tylnej ściany. Najmniejsze rośliny powinny rosnąć blisko przedniej szyby. Warto jednak pamiętać, aby znajdowały się tam rośliny, lubiące zaciemnienie.

Magia Akwarystyki / YouTube


Jak wybrać zbiornik na akwarium roślinne?

Zakładając akwarium roślinne, ważny jest wybór odpowiedniego zbiornika. Im większy, tym więcej roślin będziemy mogli w nim umieścić. Wybierając zbiornik na akwarium roślinne, warto zdecydować się na egzemplarz o pojemności ponad 60 litrów. Odpowiednia wysokość zbiornika pozwoli na odpowiednie ustawienie kompozycji. Zbiornikiem najbardziej odpowiednim do akwarium roślinnego są akwaria panoramiczne, z wypukłą przednią szybą.

Jak wybrać odpowiednie podłoże dla roślin do akwarium?

  1. Aby rośliny ładnie rosły i były zdrowe, ważny jest dobór odpowiedniego podłoża. Powinno być ono żyzne i bogate w składniki mineralne. Na dnie akwarium układa się warstwę torfu. Można również użyć specjalistycznych preparatów, przeznaczonych do hodowli roślin w akwarium. Torf nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, gdyż może zmienić jej pH. Aby temu zapobiec, torf można przykryć warstwą geowłókniny.

  2. Następnie układamy piasek lub żwir. Zależy to od efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć. Przy tylnej ścianie podłoże powinno mieć grubość 10 cm. Z przodu warstwa może być zdecydowanie mniejsza.


Jakie oświetlenie wybrać do akwarium roślinnego?

Każda roślina, także ta żyjąca w wodzie, do życia potrzebuje światła. Tym samym dobór odpowiedniego oświetlenia w akwarium jest bardzo ważny. Główne oświetlenie w akwarium powinno mieć moc około 0,5 W na każdy litr wody. W przeliczeniu - zbiornik 80 litrowy, powinien mieć oświetlenie o mocy 40 W.

Oświetlenie, zamontowane w akwarium, powinno mieć także dodatkowo światło w kolorze niebieskim i czerwonym. Będzie ono stymulowało rozwój liści i pędów. Należy dbać o to, aby akwarium było doświetlane przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Można zakupić włącznik czasowy, który pozwoli na automatyczne włącznie i wyłączanie światła.

Jaki filtr wybrać do roślinnego akwarium?

Założenie akwarium roślinnego wymaga sporej pracy. Aby jej nie zmarnować, warto zastosować odpowiedni filtr. Przy czym filtrowanie wody w akwarium nie musi być tak silne, jak w przypadku akwariów typowo zwierzęcych.

Najskuteczniejszy powinien przepompować objętość zbiornika co najmniej 10-15 razy na godzinę. Ważne, aby filtr i pompa były dopasowane do wielkości zbiornika. Dobrze sprawdzi się zewnętrzny filtr kubełkowy. Należy również pamiętać, aby nie używać aktywnego węgla w filtrach. Mogą one odprowadzać niektóre składniki odżywcze z wody.

Pozostałe akcesoria do akwarium roślinnego

  • Dla prawidłowego i zdrowego wzrostu roślin ważne jest nie tylko oświetlenie, ale również nawożenie. Warto zaopatrzyć się w nawozy bogate w potas i fosfor.

  • Warto także stosować nawożenie z CO2, które wspomoże bujny rozkwit roślin. Warto wyposażyć się w kontroler CO2, który ułatwi kontrolę pH wody i zareaguje na wszelkie nieprawidłowości.

  • Ważne jest odpowiednie monitorowanie temperatury wody, zwłaszcza jeśli wśród roślin są te bardziej egzotyczne. Akwarium roślinne z założenia składa się głównie z roślin.

  • Jednak istnieje możliwość wpuszczenia do środka rybek, jednak dopiero po 2-3 tygodniach od założenia zbiornika, by rośliny mogły się zaadaptować. Najlepiej wybierać te okazy, które nie podgryzają roślin i nie będą przeorywać podłoża. Do akwarium roślinnego najlepiej wpuścić rybki: danio, skalary czy neonki. W przypadku gęsto obsadzonego zbiornika warto wpuścić do środka kilka glonojadów, które pomogą utrzymać zbiornik w czystości.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: themorningstudio@gmail.com / Depositphotos

Autor
Akwarium roślinne | Jak założyć? Poradnik dla początkujących
Akwarium roślinne | Jak założyć? Poradnik dla początkujących
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl