Logo
Logo

Woda z akwarium jako nawóz do roślin | Jak stosować?

Woda z akwarium może być bardzo dobrym, delikatnym nawozem dla roślin doniczkowych jak i ogrodowych. Warto stosować ją jako tani zamiennik odżywek dla naszych kwiatów. Dowiedz się, co ma w sobie oraz na co powinniśmy uważać, jeśli chcemy stosować wodę z akwarium do podlewania naszych roślin.

Spis treści
Czy można podlewać rośliny wodą z akwarium? Co zawiera woda z akwarium? Jakie rośliny można nawozić wodą z akwarium? Jak uniknąć przenawożenia?

Nawóz z akwarium? Tak! To woda!

Akwaria muszą spełniać wiele wymagań, by być odpowiednie dla ryb, skorupiaków czy też roślin wodnych. Oprócz oczywistych, technicznych rozwiązań, najważniejsza jest tutaj woda – czysta, o odpowiednim pH, twardości i temperaturze. Musi być też odpowiednio uzdatniona, czyli wzbogacona specjalnymi produktami (chemicznymi lub biologicznymi), by miała właściwy skład dla stworzeń wodnych, które hodujemy w akwarium. Wodę trzeba też systematycznie podmieniać – częściowo wybierać lub zlewać, by mieć miejsce na dodanie świeżej. Zabieg ten wykonuje się średnio raz w tygodniu.

Do wykorzystania w formie nawozu nie nadaje się woda z akwariów słonowodnych.

 

 
 

Woda z podmianek lub czyszczenia akwarium jest niezwykle bogata w składniki odżywcze. Dzieje się tak, ponieważ organizmy żywe, które w niej przebywają zostawiają po sobie wiele odpadów organicznych. Dlatego nie wylewajmy jej, a używajmy do odżywania naszych roślin!

Skład wody z akwarium, a nawożenie

W wodzie z akwarium jest wiele substancji organicznych, które mogą być wykorzystane przez rośliny lądowe. Wśród nich znajdziemy:

  • Azotany (NO₃) – powstając dzięki działaniu bakterii, które rozkładają NO₂ (silnie toksyczny tlenek azotu, który pojawia się naturalnie wraz z bytowaniem w wodzie ryb)
  • Fosforany (PO₄) – związki będące pochodnymi kwasu fosforowego (powstaje przy rozkładzie szczątków i odchodów) i są potrzebne do rozwoju roślin w akwarium
  • Makroelementy (węgiel (C), azot (N), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg), fosfor (P), siarka (S))
  • Mikroelementy (żelazo (Fe), chlor (Cl), mangan (Mn), cynk (Zn), bor (B))

Jakie rośliny podlewać wodą z akwarium?

Wodą z akwarium można podlewać wszystkie rośliny – byliny, krzewy i drzewa ozdobne, warzywa i wszystkie kwiaty domowe. Szczególnie wiele osób poleca podlewanie wodą z akwarium storczyków i doniczkowych roślin kwitnących.

 
 

Czy można stosować nawozy i wodę z akwarium w tym samym czasie?

Stosowanie nawozów oraz podlewanie wodą z akwarium w tym samym czasie nie powinno zaszkodzić roślinom. W teorii niemożliwe jest przenawożenie roślin używając wody z akwarium.  Trzeba jednak pamiętać, że nie było na ten temat przeprowadzanych oficjalnych badań, dlatego – szczególnie dla roślin domowych w doniczkach – polecamy stosować wodę z akwarium naprzemiennie z nawozami specjalistycznymi oraz podlewaniem czystą wodą.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Jerry Wang/Unsplash

Autor
Woda z akwarium jako nawóz do roślin | Jak stosować?
Woda z akwarium jako nawóz do roślin | Jak stosować?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_porady_domowe
NAJNOWSZE TREŚCI