Logo
Logo

Od forsycji wiosna się zaczyna | Dwa przepisy na dania z kwiatów

Forsycje (Forsythia) to ozdobne krzewy z rodziny oliwkowatych pochodzące z Chin. Do Europy zostały przywiezione przez Roberta Fortune’a, niesławnego „łowcę roślin”, który znany jest przede wszystkim z wykradzenia Chińczykom tajemnicy czarnej herbaty i zaimplementowania przemysłu herbacianego do Indii. Te rozkwitające na żółto krzewy zostały nazwane na cześć szkockiego botanika Williama Forsytha, naczelnego ogrodnika króla Jerzego III, jednego z członków założycieli Królewskiego Towarzystwa Botanicznego.

Małgorzata Kalemba-Drożdż zdradza dwa przepisy na dania z wykorzystaniem kwiatów forsycji.

Spis treści
Jaki smak mogą mieć kwiaty forsycji? Jak zrobić koktajl z kwiatów forsycji? Jak zrobić masło z kwiatów forsycji?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec 2024

Najpopularniejszym w Polsce gatunkiem forsycji jest forsycja pośrednia (F. x intermedia); to krzyżówka forsycji zwisłej (F. suspensa) i zielonej (F. viridissima). Jej liczne żółte kwiaty o czterech długich płatkach widowiskowo ożywiają wczesno wiosenne ogrody i parkany.

Chimeryczny smakołyk

Długo nie mogłam dojść do porozumienia z forsycjami jako surowcem kulinarnym – niestety miałam pecha i cały czas trafiałam na wyjątkowo gorzkie egzemplarze. Żeby zjeść z przyjemnością danie z dodatkiem forsycji warto popróbować kilku krzewów, żeby znaleźć ten najmniej gorzki, a przede wszystkim obrywać same korony bez dna kwiatowego.

Napar z kwiatów forsycji ma dość zaskakująco przyjemny owocowy smak, choć kwiaty zbierane w chłodne dni rozczarowują zupełnym brakiem aromatu.

Warto włączyć kwiaty forsycji do diety jako wiosenny suplement bogaty w rutynę (cukrowa pochodna kwercetyny) i karotenoidy. Stosowanie forsycji zwisłej (głównie niedojrzałych owoców) jest ugruntowane w tradycyjnej medycynie chińskiej – od 4000 lat uznawana jest za jedno z pięćdziesięciu podstawowych ziół leczniczych.

Forsycje zawierają pinorezynol, fillirynę (w liściach), forsytozyd A (w owocach), forsytynę, a także syringinę (w korze), dzięki czemu wykazują działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, moczopędne, rozkurczowe, przeciwmiażdżycowe, hepatoprotekcyjne i przeciwcukrzycowe.

koktajl z kwiatów forsycji i liści pokrzywy
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Koktajl z pokrzywy i forsycji
SKŁADNIKI: garść młodych liści pokrzywy (Urtica dioica), garść kwiatów forsycji (Forsythia × intermedia), nieduży dojrzały banan, sok z połowy cytryny, sok tłoczony z jabłek do 400 ml
PRZEPIS: Pokrzywę zbieraj w rękawiczkach, bo niezależnie od tego, jak jest młoda, zawsze parzy. Dokładnie opłucz w zimnej wodzie. Kwiaty forsycji oberwij z gałązek, starając się usunąć zielone części. Zmiksuj wszystkie składniki na gładki koktajl i od razu wypij.
masło z kwiatów forsycji na słodko i na ostro
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Forsycjowe masło na słodko i na ostro
SKŁADNIKI: 1 szklanka kwiatów forsycji, kostka masła, 1 łyżeczka startego chrzanu, szczypta soli, 50-80 g cukru pudru, sok z połowy cytryny
PRZEPIS: Kwiaty forsycji oberwij z gałązek, dokładnie usuwając zielone części. Masło wyjmij z lodówki, żeby zmiękło. Kwiaty forsycji utrzyj w makutrze lub blenderze z opcją mielenia. Moim zdaniem użycie makutry pozwala na szybsze i dokładniejsze utarcie większych ilości kwiatów. Dokładnie utrzyj forscyję z masłem.
Do porcji pikantnej dodaj szczyptę soli i świeżo starty chrzan. Dokładnie wymieszaj.
Do porcji słodkiej dodaj cukier i sok z cytryny. Utrzyj na puszysty krem, którego możesz użyć jako bazy do przygotowania słodkich babeczek lub kremu do ciastek.

Zdjęcia tytułowe: Małgorzata Kalemba-Drożdż, Coco / AdobeStock

Tekst: Małgorzata Kalemba Drożdż – dr biochemii, autorka kulinarnego bloga „Trochę Inna Cukiernia”. Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Autorka kulinarno-botanicznej encyklopedii: „Jadalne kwiaty”.

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec 2024

Autor
Od forsycji wiosna się zaczyna | Dwa przepisy na dania z kwiatów
Od forsycji wiosna się zaczyna | Dwa przepisy na dania z kwiatów
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Marzec 2024
Przejrzyj i kup