Logo
Logo

Naturalny, gęsty przecier z borówki amerykańskiej – smaczny i bardzo zdrowy!

Borówka amerykańska, znana również jako jagoda amerykańska, to owoc, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Wielu ludzi docenia ją za jej wyjątkowy smak, ale również za wielkie właściwości zdrowotne. Ten artykuł przedstawi, czy borówka amerykańska nadaje się na przecier, jak zrobić przecier z borówki amerykańskiej oraz na co pomaga sok z tego wyjątkowego owocu.

Spis treści
Czy borówka amerykańska nadaje się na przecier? Jak zrobić przecier z borówki amerykańskiej? Na co pomaga przecier z borówki amerykańskiej? Jakie właściwości ma przecier z borówki?

Czy borówka amerykańska nadaje się na przecier?

Odpowiedź brzmi: tak. Borówka amerykańska jest doskonałym owocem na przecier. Zawiera ona wiele składników odżywczych, w tym witaminy C i E, które są ważne dla naszego zdrowia. Ponadto jagoda amerykańska zawiera również flawonoidy, które działają jako przeciwutleniacze i pomagają w walce z chorobami serca i nowotworami.

Przecier z borówki amerykańskiej będzie idealny nie tylko do bezpośredniego wypicia, ale także do wykorzystania w kuchni jako baza do sosów i deserów. Możesz go także dodać do ulubionej herbaty.

Jak zrobić przecier z borówki amerykańskiej?

Przecier z borówki amerykańskiej można łatwo zrobić w domu. Potrzebujesz tylko świeżych borówek amerykańskich (1 kg), cukru (300-500g - dodaj tyle ile lubisz), blendera i słoików. Oto kilka kroków, jak to zrobić:

 1. Zbierz świeże jagody amerykańskie i dokładnie je umyj.
 2. Przełóż borówki do blendera i zmiksuj na gładką masę.
 3. Przelej przecier do butelek lub słoików.
 4. Dobrze zamknij i pasteryzuj minimum 10 minut. 

 

Na co pomaga Przecier z borówki amerykańskiej?

Przecier z borówki amerykańskiej ma wiele korzyści dla zdrowia. Oto niektóre z nich:

 • Poprawia zdrowie serca — zawartość antocyjanów w borówce amerykańskiej pomaga w ochronie serca i naczyń krwionośnych. Przecier z borówki amerykańskiej może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.
 • Poprawia zdrowie układu pokarmowego — przecier z borówki amerykańskiej może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w jelitach i przeciwdziałać chorobie wrzodowej.
 • Wspiera zdrowie mózgu — antocyjany w jagodzie amerykańskiej mogą pomóc w ochronie mózgu przed uszkodzeniem i poprawić funkcję poznawczą.
 • Poprawia widzenie — antocyjany w borówce amerykańskiej pomagają w ochronie oczu przed szkodliwymi promieniami UV i zapobiegają starzeniu się siatkówki. Przecier może więc pomóc w poprawie widzenia i redukcji zmęczenia oczu.

Jakie właściwości ma przecier z borówki?

Przecier z borówki amerykańskiej ma wiele korzyści dla zdrowia, dzięki swoim składnikom odżywczym. Oto niektóre z najważniejszych właściwości przecieru z borówki amerykańskiej:

 • Wysoka zawartość antocyjanów — antocyjany to naturalne przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie i chronią nas przed chorobami serca, nowotworami oraz procesem starzenia się. Przecier z borówki amerykańskiej jest bogaty w antocyjany, co sprawia, że jest on świetnym sposobem na ochronę zdrowia.
 • Zawiera witaminy i minerały — przecier z jagody amerykańskiej jest dobrym źródłem witaminy C, która jest ważna dla układu odpornościowego, oraz witaminy E, która jest ważna dla zdrowia skóry i włosów. Ponadto zawiera on również żelazo, magnez, fosfor i potas.
 • Wspomaga trawienie — przecier ten może pomóc w poprawie trawienia i zmniejszeniu wzdęć dzięki swojej zawartości błonnika.
 • Działa przeciwzapalnie — może pomóc w walce z chorobami zapalnymi, takimi jak choroby autoimmunologiczne i choroby jelit.
 • Pomaga w utrzymaniu zdrowia układu moczowego — przecier z borówki amerykańskiej może pomóc w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych, ponieważ zawiera proantocyjanidyny, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścian dróg moczowych.

Słowem podsumowania, przecier z jagody amerykańskiej to świetny sposób na uzupełnienie swojej diety w składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Może on pomóc w ochronie serca, poprawie trawienia, wspieraniu zdrowia mózgu oraz zapobieganiu chorobom układu moczowego. Można go łatwo przygotować w domu, a jego smak i właściwości zdrowotne sprawiają, że warto go wprowadzić do swojego jadłospisu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: PhotoIris2021 / AdobeStock

Autor
Naturalny, gęsty przecier z borówki amerykańskiej – smaczny i bardzo zdrowy!
Naturalny, gęsty przecier z borówki amerykańskiej – smaczny i bardzo zdrowy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl