Logo
Logo
38
Okazje

Jak kupić świeżą choinkę? Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!

Cięte choinki dostępne są w sprzedaży już od początku grudnia, ale czy warto kupić drzewko tak wcześnie? Czy ścięta choinka wytrzyma do Świąt kilka tygodni? Jak rozpoznać, że drzewko jest świeże i zostało niedawno ścięte?

 

Kiedy kupić choinkę?

Drzewka na choinki są ścinane już od końca listopada, gdy rośliny przechodzą już w stan spoczynku. Potem rozwożone są po sklepach i stoiskach, gdzie stoją w oczekiwaniu na klientów. Choć może się to wydawać długo, to jeśli drzewko przechowywane jest w odpowiednich warunkach (na świeżym powietrzu), może przetrwać bez problemu kilka tygodni (świerk) a nawet do 2 miesięcy (jodła).

Warto jednak pamiętać, że świerki szybko gubią igły i krócej stoją od jodeł (które igieł nie gubią, ale zasychają w całości). Jeśli więc zależy Ci na tym, aby ustawić choinkę wcześniej i by dłużej postała, wybierz jodłę. Jeśli zdecydujesz się jednak na świerk, to aby mieć spokój i pewność, że doczeka do Świąt, kup drzewko w drugiej połowie grudnia. Nie wiesz, jak odróżnić jodłę os świerka – sprawdź to w naszym artykule!

Zapytaj, skąd pochodzi choinka i kiedy została ścięta. Jeśli pochodzi z legalnej plantacji i została wycięta godnie z prawem sprzedawca okaże Ci dokumenty. Drzewka na choinki uprawiane są na specjalnych plantacjach lub w nadleśnictwach Lasów Państwowych. Choinki sprzedawane przez pośredników powinny posiadać metki z informacją o gatunku i pochodzeniu rośliny.

Jak sprawdzić, czy choinka jest świeża?

Aby sprawdzić, czy drzewko zostało ścięte niedawno musisz podejść do niego bliżej i:

Sprawdź pieniek
Miejsce po cięciu powinno być lekko wilgotne (może z niego wypływać żywica) i jasne. Suche i brązowe będzie oznaczać, że choinka została dawno ścięta! W trakcie zakupów poproś sprzedawcę o przycięcie pieńka o kilka centymetrów – dzięki temu drzewko lepiej będzie chłonąć wodę po przyniesieniu do domu.

Dotknij igieł
Jeśli nie są żywo-zielone, są przebarwione i zaczynają opadać, to znak, że choinka nie jest pierwszej świeżości! Nie martw się jednak, jeśli choinka zgubi trochę igieł podczas ubierania. To zupełnie normalne! Jeśli będziesz odpowiednio o nią dbać w czasie Świąt, postoi w dobrej kondycji do pierwszych dni stycznia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: romrodinka / Depositphotos

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu