Logo
Logo

Jak kupić świeżą choinkę? Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!

Cięte choinki dostępne są w sprzedaży już od początku grudnia, ale czy warto kupić drzewko tak wcześnie? Czy ścięta choinka wytrzyma do Świąt kilka tygodni? Jak rozpoznać, że drzewko jest świeże i zostało niedawno ścięte?

Spis treści
Kiedy kupić choinkę?
Jak sprawdzić, czy choinka jest świeża?

Kiedy kupić choinkę?

Drzewka na choinki są ścinane już od końca listopada, gdy rośliny przechodzą już w stan spoczynku. Potem rozwożone są po sklepach i stoiskach, gdzie stoją w oczekiwaniu na klientów. Choć może się to wydawać długo, to jeśli drzewko przechowywane jest w odpowiednich warunkach (na świeżym powietrzu), może przetrwać bez problemu kilka tygodni (świerk) a nawet do 2 miesięcy (jodła).

Warto jednak pamiętać, że świerki szybko gubią igły i krócej stoją od jodeł (które igieł nie gubią, ale zasychają w całości). Jeśli więc zależy Ci na tym, aby ustawić choinkę wcześniej i by dłużej postała, wybierz jodłę. Jeśli zdecydujesz się jednak na świerk, to aby mieć spokój i pewność, że doczeka do Świąt, kup drzewko w drugiej połowie grudnia. Nie wiesz, jak odróżnić jodłę os świerka – sprawdź to w naszym artykule!

Zapytaj, skąd pochodzi choinka i kiedy została ścięta. Jeśli pochodzi z legalnej plantacji i została wycięta godnie z prawem sprzedawca okaże Ci dokumenty. Drzewka na choinki uprawiane są na specjalnych plantacjach lub w nadleśnictwach Lasów Państwowych. Choinki sprzedawane przez pośredników powinny posiadać metki z informacją o gatunku i pochodzeniu rośliny.

Jak sprawdzić, czy choinka jest świeża?

Aby sprawdzić, czy drzewko zostało ścięte niedawno musisz podejść do niego bliżej i:

Sprawdź pieniek
Miejsce po cięciu powinno być lekko wilgotne (może z niego wypływać żywica) i jasne. Suche i brązowe będzie oznaczać, że choinka została dawno ścięta! W trakcie zakupów poproś sprzedawcę o przycięcie pieńka o kilka centymetrów – dzięki temu drzewko lepiej będzie chłonąć wodę po przyniesieniu do domu.

Dotknij igieł
Jeśli nie są żywo-zielone, są przebarwione i zaczynają opadać, to znak, że choinka nie jest pierwszej świeżości! Nie martw się jednak, jeśli choinka zgubi trochę igieł podczas ubierania. To zupełnie normalne! Jeśli będziesz odpowiednio o nią dbać w czasie Świąt, postoi w dobrej kondycji do pierwszych dni stycznia.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: romrodinka / Depositphotos

Autor
Jak kupić świeżą choinkę? Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!
Jak kupić świeżą choinkę? Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu