Logo
Logo

Choinka z lasu – jak wyciąć legalnie?

Pytanie czytelnika: Czy wycięcie choinki z lasu jest legalne? Wielu moich sąsiadów robi tak od lat, ale ja się zastanawiam, czy to jest zgodne z przepisami.

Jak legalnie wyciąć choinkę z lasu?

Jeśli chcemy legalnie wyciąć choinkę z lasu, to warto udać się do najbliższego Nadleśnictwa, gdzie co roku organizowane są "wyprawy do lasu po choinkę" (znajdziesz je w mediach społecznościowych wpisując hasztag #choinkaprostozlasu). Pod okiem leśniczego można legalnie wyciąć drzewko (świerk pospolity lub kłujący, jodłę kaukaską lub pospolitą) ze specjalnej plantacji. Ceny choinek z nadleśnictwa są dużo niższe niż te w sklepach i straganach.

Choinki Lasy Państwowe
Źródło: Lasy Państwowe

Nie wolno wycinać drzew w lesie bez zezwolenia! Jest to niezgodne z przepisami i stanowi to wykroczenie lub przestępstwo, które podlega karze. Jeżeli nie mamy pozwolenia na wycinkę, to poza mandatem lub karą grzywny (w wysokości do nawet 5 tys. zł) - jeżeli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową - sąd może orzec wobec nas nawiązkę wynoszącą podwójną wartość wyciętego drzewa lub drzew. [Źródło: GłosWielkopolski.pl]

Zgodnie z treścią Art. 120 Kodeksu wykroczeń [Dz.U.2021.2008 t.j.]:

Kradzież leśna

§  1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§  2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§  3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości.

Zgodnie z treścią Art. 290 Kodeksu karnego [Dziennik Ustaw Dz.U.2021.2345 t.j.]:

Kradzież drzewa z lasu

§  1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież.

§  2.  W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: gpointstudio / Depositphotos

 

Autor
Choinka z lasu – jak wyciąć legalnie?
Choinka z lasu – jak wyciąć legalnie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz