Logo
Logo
15
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Choika z lasu – jak wyciąć legalnie?

Pytanie czytelnika: Czy wycięcie choinki z lasu jest legalne? Wielu moich sąsiadów robi tak od lat, ale ja się zastanawiam, czy to jest zgodne z przepisami.

 

Jak legalnie wyciąć choinkę z lasu?

Jeśli chcemy legalnie wyciąć choinkę z lasu, to warto udać się do najbliższego Nadleśnictwa, gdzie co roku organizowane są "wyprawy do lasu po choinkę" (znajdziesz je w mediach społecznościowych wpisując hasztag #choinkaprostozlasu). Pod okiem leśniczego można legalnie wyciąć drzewko (świerk pospolity lub kłujący, jodłę kaukaską lub pospolitą) ze specjalnej plantacji. Ceny choinek z nadleśnictwa są dużo niższe niż te w sklepach i straganach.

Choinki Lasy Państwowe
Źródło: Lasy Państwowe

Nie wolno wycinać drzew w lesie bez zezwolenia! Jest to niezgodne z przepisami i stanowi to wykroczenie lub przestępstwo, które podlega karze. Jeżeli nie mamy pozwolenia na wycinkę, to poza mandatem lub karą grzywny (w wysokości do nawet 5 tys. zł) - jeżeli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową - sąd może orzec wobec nas nawiązkę wynoszącą podwójną wartość wyciętego drzewa lub drzew. [Źródło: GłosWielkopolski.pl]

Zgodnie z treścią Art. 120 Kodeksu wykroczeń [Dz.U.2021.2008 t.j.]:

Kradzież leśna

§  1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§  2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§  3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości.

Zgodnie z treścią Art. 290 Kodeksu karnego [Dziennik Ustaw Dz.U.2021.2345 t.j.]:

Kradzież drzewa z lasu

§  1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież.

§  2.  W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: gpointstudio / Depositphotos

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!