Moim sekretem jest użycie gałązek mahonii, która owocuje niebieskimi, drobnymi jagodami. Podczas cięcia uważam, gdyż gałązki mają kłujące ostre liście, które później doskonale zdobią wieniec na grób. Są wytrzymałe oraz niezwykle dekoracyjne. Jak zrobić stroik z lampionem niemal za darmo?
Jak zrobić stroik z lampionem za pół darmo?
Nie musicie kupować drogich stroików na kole, aby móc przyozdobić je ulubioną świecą lub zniczem. Musicie zapamiętać, że macie dość materiału w ogrodzie, tuż po późnym cięciu. Niektóre z gałązek nadają się idealnie do tworzenia naturalnego kręgu z ozdobnymi liśćmi.
Moja mama, jako doświadczona florystka, zawsze miała sposób na to, aby gałązki odpowiednio wyginały się w dowolnie wybrany przez nas kształt. Zmiękczała je w letniej wodzie, nasączając gałązki na około 3-4 godzin.
Następnie przecierała je za pomocą szmatki, a następnie wyginała na plastikowej misce, nadając pożądany kształt.
Łącząc ze sobą kilka gałązek pamiętajmy, że możemy im nadać grubość, wplatając pomiędzy susz w postaci zatrwianu czy też niewielkiej ilości suchej trawy czy siana. Całość może być wzmocniona na niewielkich drewienkach zaplecionych elastycznym drucikiem lub gąbce florystycznej.
Zapomnijcie o sośnie i jodle, to najlepsze gałązki na wianek z lampionem
Jednym z lepszych surowców, który odrastał bardzo szybko była mahonia. Przepiękne, lecz kłujące liście doskonale zdobiły każde wianki, nadając im świątecznego klimatu. Wykorzystany materiał stał w nienaruszonym stanie na grobach przez długie tygodnie. W jaki sposób pielęgnować mahonię, aby jej liście były soczyście zielone, lśniące i bardzo okazałe? Poniżej znajdziecie przydatne informacje w pigułce:
Najlepsze stanowisko dla mahonii
Mahonia uwielbia stanowiska półcieniste, osłonięte od zachodu. Może rosnąć również w cieniu, jeżeli nie mam dla niej innych warunków - będzie wtedy nieco rzadsza i mniej plenna w niebieskie owoce. Doskonale nadaje się na niewielkie żywopłoty czy osłonięcia wokół domu.
Najlepsze podłoże dla mahonii
Roślina ta gustuje przede wszystkim w lekkich, przepuszczalnych glebach. Nie ma specjalnych wymagań, jednak nie znosi przesuszenia. Płytko osadzone korzenie sprawiają, że po dłuższym "zasiedzeniu" w jednym miejscu, bardzo źle znosi przesadzanie. Jest ono również bardzo kłopotliwe - rozgałęzienia, które tworzy pod ziemią bywają trudne do wyplewienia w danym miejscu. Warto się zastanowić, gdzie chcemy ją zatrzymać na stałe.
Jak wyczyścić parafinę lub wosk ze zbitej świecy ze stroika na grobie?
Jednym z najprostszych sposobów na wywabienie plamy z wosku będzie użycie wrzątku, który przyniesiemy w termosie. Dodatkowo proponuję zaopatrzyć się z jałową gazę, dzięki której z łatwością odlepimy wosk z powierzchni nagrobka.
Jak to zrobić?
- Nakładamy kawałek wyciętej gazy na wosk oraz polewamy wrzątkiem.
- Pozostawiamy na około 2-3 minuty, a następnie z pomocą gazy, które przylepiła się do niego, ściągamy wosk bez problemu.
- Jeżeli nadal widzicie tłuste plamy, polejcie wrzątkiem po raz kolejny.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock