Logo
Logo

Jak w trzech prostych krokach stworzyć własnoręczną wiązankę na Wszystkich Świętych?

Kwiaty na grobach bliskich osób to jeden z najbardziej widocznych dowodów na to, że ktoś o nie dba i pamięta. Kwiaciarnie oferują bardzo szeroki wybór różnego rodzaju wiązanek i wieńców, wykonanych zarówno z żywych, jak i sztucznych kwiatów, jednak doskonałą alternatywą dla nich mogą okazać się samodzielnie przygotowane wiązanki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich tworzeniu, jakich materiałów użyć i co zrobić, by jak najdłużej wyglądały pięknie.

Spis treści
Czy wiązanka i wieniec to to samo? Czy kupne wiązanki są drogie? Jak zrobić wiązankę? Krok po kroku i wskazówki do tworzenia wiązanek Co robić, by zabezpieczyć wiązanki przed czynnikami zewnętrznymi?

Wiązanka czy wieniec? Czym różnią się między sobą?

Dwa najpopularniejsze rodzaje kompozycji kwiatowych, które można spotkać na cmentarzach to wiązanki i wieńce. Jaka jest podstawowa różnica między nimi? Oba rodzaje dekoracji różnią się między sobą rozmiarem.

Wieńce są zdecydowanie większe. Najczęściej zamawia się je na pogrzeby. Natomiast wiązanki są mniejsze i poręczniejsze. Z powodzeniem można wykorzystać je jako dekorację nagrobka już jakiś czas po pochówku. Zdecydowanie łatwiej ułożyć je na grobie i zmieścić tam jeszcze znicze czy inne ozdoby.

Wiązankę można umieścić również w wazonie, jeśli jej rozmiar na to pozwala, a w przypadku wieńca jest to niemożliwe.

Ile kosztują gotowe wiązanki?

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie wiązanki również ze względu na stosunkowo wysokie koszty zakupu gotowych kompozycji. Wprawdzie najprostsze, niewielkie stroiki można zamówić już za mniej więcej 100 zł, jednak ceny tych najbardziej okazałych mogą sięgać już nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, jak są duże i jakie materiały zostały wykonane do ich wykonania.

Jeśli cena jest jedynym powodem, dla którego zastanawiasz się nad samodzielnym wykonaniem wiązanki, warto jeszcze raz to przemyśleć. Przygotowanie estetycznej, efektownej wiązanki samodzielnie wymaga zakupu dobrych jakościowo materiałów, które również zazwyczaj nie kosztują mało. Chęć zaoszczędzenia nie powinna być zatem jedyną motywacją do własnoręcznego przygotowania kompozycji.

Przygotowanie estetycznej, efektownej wiązanki samodzielnie wymaga zakupu dobrych jakościowo materiałów.

 

Jak samodzielnie wykonać wiązankę na grób? Krok po kroku

Zanim zabierzesz się do pracy, dobrze jest przygotować wszystkie niezbędne materiały. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wykonanie kompozycji z żywych, czy sztucznych kwiatów, potrzebna będzie podobnych materiałów.

Krok 1. Przygotowanie bazy wiązanki:

Zacznij od wyboru odpowiedniej gąbki florystycznej, która posłuży jako baza Twojej wiązanki. Gąbkę należy dokładnie namoczyć w wodzie, a następnie uformować w pożądany kształt, np. owalny czy prostokątny. Jeśli planujesz stworzyć większą wiązankę, możesz połączyć kilka gąbek ze sobą za pomocą drutu florystycznego.

Krok 2. Układanie kwiatów i ziół:

Wybierz kwiaty i zioła, które chcesz umieścić w wiązance. Zaczynaj od większych kwiatów, takich jak róże czy chryzantemy, układając je w centralnej części wiązanki. Następnie dodawaj mniejsze kwiaty i zioła, takie jak lawenda czy rozmaryn, wokół większych kwiatów, tworząc harmonijną kompozycję. Pamiętaj, aby przycinać łodygi pod odpowiednim kątem, co ułatwi ich umieszczanie w gąbce.

Jeśli chodzi o dobór kwiatów do wiązanki to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań. Wybór gatunków kwiatów, które można wykorzystać w kompozycjach, jest bardzo szeroki. Można wybierać również między żywymi i sztucznymi roślinami. Jeszcze kilkanaście lat temu różnica między nimi była kolosalna i znalezienie sztucznych kwiatów, które nie prezentowałyby się tandetnie, było niemal niemożliwe. Dziś coraz łatwiej w sklepach i hurtowniach można kupić sztuczne kwiaty, które niemal do złudzenia przypominają żywe. Jednocześnie są od niej trwalsze i mniej wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, co ma szczególnie duże znaczenie zimą. Sztuczne kwiaty sprawdzą się również wtedy, gdy cmentarze, które odwiedzasz, są położone daleko i nie bywasz tam zbyt często. 

Krok 3. Dodawanie dodatków i ozdób:

Aby dodać wiązance wyjątkowego charakteru, możesz użyć różnych dodatków, takich jak wstążki, szyszki, koraliki czy suszone owoce. Umieszczaj je w strategicznych miejscach wiązanki, tak aby komponowały się z całością i dodawały jej wyrazistości.

Co zrobić, by wiązanki jak najdłużej pięknie się prezentowały?

Jeśli zależy Ci na tym, by wiązanka, którą samodzielnie przygotujesz, jak najdłużej zdobiła grób, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli zdecydowałeś się na sztuczne kwiaty, wykorzystaj jak najlepsze jakościowo. W przypadku żywych kwiatów ważne, by były jak najświeższe i pochodziły ze sprawdzonego źródła. Postaw na trwałe, odporne gatunki, takie jak chryzantemy czy goździki albo ponadczasowe róże.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: ZO

Autor
Jak w trzech prostych krokach stworzyć własnoręczną wiązankę na Wszystkich Świętych?
Jak w trzech prostych krokach stworzyć własnoręczną wiązankę na Wszystkich Świętych?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl