Logo
Logo

Oplątwa na korze | Jak zrobić krok po kroku?

Oplątwy zyskały popularność jako rośliny rosnące bez korzeni i żyjące z samego powietrza i wody. I rzeczywiście, przeważnie są to rośliny o silnie zredukowanych korzeniach, które – jeśli w ogóle wyrastają – służą roślinom do przytwierdzania się do drzew, krzewów i skał. Bożka Piotrowska i Łukasz Skop pokazują krok po kroku, jak zrobić oryginalną dekorację z oplątwą.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec 2022

Domowa uprawa oplątw (Tillandsia) nie przedstawia większych trudności, pod warunkiem zapewnienia tym roślinom wysokiej wilgotności powietrza i jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Ziemia i doniczka nie są w ogóle potrzebne do uprawy oplątw.

Dla zapewnienia tym roślinom optymalnych warunków i estetycznej ekspozycji można je posadzić, a właściwie przytwierdzić, do kawałka kory i zabezpieczyć kępką mchu. Taka kompozycja do powieszenia na ścianie będzie atrakcyjną ozdobą i częściowym odtworzeniem warunków, w jakich oplątwy rosną w naturze. I to właśnie jest kluczem do sukcesu w domowej uprawie oplątw.

oplątwa na korze - potrzebne materiały fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska
Będziesz potrzebować:
oplątwy niebieskawej (Tillandsia cyanea), miniaturowej paproci nefrolepis, drutu florystycznego, kawałka kory, spryskiwacza, mchu
oplątwa na korze - jak zrobić krok 1
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 1
Wyjmij oplątwę z doniczki. Jedną ręką chwyć pewnie roślinę, a drugą, pomagając sobie drewnianą pałeczką, wykrusz jak największą ilość substratu spomiędzy korzeni rośliny. Oplątwy są roślinami przystosowanymi do wzrostu na skałach i innych roślinach – nie wymagają podłoża.
oplątwa na korze - jak zrobić krok 2
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 2
Obłóż korzenie oplątwy płatem naturalnego mchu, formując z niego spłaszczoną kulę. Z przodu zrób palcem dziurę w mchu i przełóż przez nią małą paproć. Środek kuli uzupełnij kępkami mchu, aby korzenie roślin miały się czego chwycić.
oplątwa na korze - jak zrobić krok  3
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 3
Przymocuj kompozycję do oczyszczonego kawałka kory, obwiązując oba elementy dookoła drutem florystycznym. Upewnij się, że kompozycja trzyma się solidnie i po zawieszeniu nie oddzieli się od kory. U góry kory przewierć małą dziurkę do zawieszenia.
oplątwa na korze - jak zrobić krok 4
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 4
Spryskaj mech obficie miękką wodą o temperaturze pokojowej. Możesz wykorzystać ostudzoną, przegotowaną wodę z czajnika. Odczekaj, aż nadmiar wody odcieknie, zanim zawiesisz kompozycję na ścianie. Mech schnie szybciej niż ziemia w doniczce – zraszaj oplątwę co kilka dni.

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec 2022

Autor
Oplątwa na korze | Jak zrobić krok po kroku?
Oplątwa na korze | Jak zrobić krok po kroku?
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.