Logo
Logo

Owies na Wielkanoc | Jak uprawiać? Terminy wysiewania

Owies to obok rzeżuchy jedna z najczęściej stosowanych ozdób wielkanocnego stołu. Ma bogatą symbolikę i wiele zastosować, a do tego wprowadza do domu odrobinę wiosny, stając się wspaniałą ozdobą nie tylko w trakcie Wielkanocy. Jego uprawa w warunkach domowych jest niezwykle prosta, a dodatkowo przynosi wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy w domu są dzieci. Dlatego, zamiast kupować owies na Wielkanocny stół, warto go uprawiać samodzielnie. Jak uprawiać owies na Wielkanoc? Kiedy zasiać owies na Wielkanoc i jak o niego dbać? Sprawdź!

Spis treści
Kiedy wysiać owies na Wielkanoc? Jak uprawiać owies na Wielkanoc? Jakie nasiona owsa kupić? Co zrobić z wielkanocną trawką?

Owies wielkanocny to jednoroczna roślina, która charakteryzuje się długimi liśćmi w soczyście zielonym kolorze. Najchętniej uprawiana jest z myślą o dekoracji wielkanocnego stołu, gdyż symbolizuje odradzające się życie. Owies to doskonały wiosenny akcent, który wprowadzi do domu trochę świeżości i koloru.

Kiedy wysiać owies na Wielkanoc?
Dwa terminy wysiewania

Owies wielkanocny rośnie bardzo szybko, dlatego wystarczy go wysiać 2 tygodnie przed Wielkanocą, aby zyskać ładną i gęstą trawę. Jednak, jeśli chce się, aby owies był wyższy i gęsty warto zrobić to około 20 dni przed Wielkanocą.

Owies wielkanocny
Fot. natasha.chernyshkova/Depositphotos
Owies można wysiać praktycznie do dowolnych pojemników, co pozwala wykorzystać różnego rodzaju ozdobne doniczki i misy, które wraz z zieloną trawą będą niezwykle efektowną ozdobą wielkanocnego stołu.

Jak uprawiać owies na Wielkanoc?
W ziemi, na wacie lub ligninie

Owies jest niezwykle łatwy w uprawie i dobrze poradzi sobie zasiany w ziemi, na wacie lub ligninie. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne i stale wilgotne. Warto też pamiętać, że ziemia przekopana z owsem stanowi doskonały kompost, dlatego niewykorzystane rośliny mogą posłużyć do zasilenia podłoża innych gatunków roślin. Z tego powodu najkorzystniej jest siać owies w ziemi:

  • Wybierzmy ziemię uniwersalną ogrodową, którą dodatkowo można wymieszać z piaskiem. Wystarczy warstwa na 2-3 cm, ale podłoże może być też dużo grubsze. W przypadku waty i ligniny wystarczająca będzie warstwa o 1 cm grubości.
  • Nasiona należy rozłożyć równomiernie na całym podłożu, które trzeba utrzymywać stale wilgotne. Najlepszy do tego będzie spryskiwacz, dzięki czemu ograniczy się ryzyko przelania uprawy, co jest równie niekorzystne, jak przesuszenie.
  • Miejsce uprawy owsa powinno być dobrze nasłonecznione, ale rośliny poradzą sobie również na stanowisku półcienistym.
Jakie nasiona owsa kupić?
Sprawdzone i pewne

Wybierając nasiona owsa wielkanocnego, trzeba zwrócić uwagę na ich jakość. Najlepiej nasiona kupić w dobrym sklepie ogrodniczym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że były one prawidłowo przechowywane i transportowane, co ma duży wpływ na jakość nasion, a więc i na siłę i jakość roślin. Warto przy tym wiedzieć, że owies nie jest odporny na mrozy, ale w doniczkach w warunkach domowych można go uprawiać przez cały rok.

Co zrobić z wielkanocną trawką?
Do ozdoby i do zjedzenia

Owies wielkanocny to nie tylko piękna ozdoba, ale i niezwykle zdrowy produkt, który może stanowić wspaniałe wzbogacenie diety. Zielone źdźbła można poszatkować i wykorzystać do past kanapkowych i sałatek, zyskując wspaniały dodatek witamin. Duża zawartość witamin i mikroelementów sprawia, że owies jest cennym źródłem składników pokarmowych.

Jednak najsmaczniejsze i najzdrowsze są kiełki owsa, czyli niewielkie pędy, a zbiory powinny odbyć się, zanim pojawią się zielone źdźbła. Z tego powodu, warto wysiać owies w dwóch terminach. Dwa tygodnie przed Wielkanocą owies, z którego ma wyrosnąć wielkanocna trawka oraz kilka dni przed świętami, aby móc wykorzystać pyszne i delikatne kiełki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zamuruev / Depositphotos

Autor
Owies na Wielkanoc | Jak uprawiać? Terminy wysiewania
Owies na Wielkanoc | Jak uprawiać? Terminy wysiewania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl