Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Ogrodzenie dostosowane do stylu budynku

Oferta rynkowa daje wiele możliwości, ważne jednak, aby ogrodzenie było spójne architektonicznie ze stylem budynku i charakterem okolicy. Poniżej prezentujemy rodzaje ogrodzeń przypisane poszczególnym stylom domów.

To, czy ogrodzenie będzie pełne, czy też w części ażurowe, zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Informację o specyfice ogrodzenia dla danego terenu można uzyskać w gminie, w referacie planowania przestrzennego. Po zapoznaniu się z tym dokumentem, możemy sprecyzować wygląd naszego ogrodzenia.

Ogrodzenie do budynków w stylu nowoczesnym

bloczki betonowe na ogrodzeniu fot. Joniec
betonowe bloczki ogrodzeniowe fot. Joniec
Betonowe bloczki ogrodzeniowe, tu jako imitacja kamienia łupanego, idealnie komponują się z domami o nowoczesnej architekturze i miejskim otoczeniem, fot. Joniec

Domy o nowoczesnej architekturze – prostej bryle na planie kwadratu zamkniętej dwuspadowym dachem – dobrze prezentują się z ogrodzeniem betonowym i metalowym o prostych i oszczędnych formach.

Ogrodzenia betonowe - można je kupić w postaci paneli prefabrykowanych oraz różnorodnych pustaków i kształtek.

Płot z paneli prefabrykowanych jest najtańszy i jednocześnie najmniej czasochłonny. Składa się z betonowych słupków o wysokości 1–2,5 m oraz wsuniętych w nie betonowych paneli. Słupki wkopuje się w ziemię i zalewa betonem, a następnie umieszcza miedzy nimi panele (pełne lub ażurowe). Część inwestorów obsadza je krzewami lub roślinami iglastymi. Dostępne są w wielu formach i wersjach kolorystycznych. Można je pomalować farbą akrylową lub silikatową bądź wybrać panele z barwionego betonu.


Ogrodzenia z pustaków łupanych najczęściej wykonuje się, stosując gotowe systemy. Składają się na nie szybkie w montażu moduły konstrukcyjne: pustaki na słupki, elementy fundamentowe, wykonane z pustaków szalunkowych, belki nośne. Pustaki łupane imitują kolorem i fakturą kamień naturalny. W podobnej modułowej formie oferowane są ogrodzenia z kształtek łupanych. Te wyglądem przypominają ogrodzenia z cegły. Do łączenia elementów modułowych używa się trzykrotnie mniej spoiwa niż ma w przypadku murowania z materiałów tradycyjnych.

Ogrodzenia metalowe - w tej kategorii znajdziemy przede wszystkim wyroby ze stali (oraz z z aluminium) w postaci: siatki, przęseł z prętów płaskowników, paneli kutych.

panele ogrodzeniowe fot. Metpol
Panele wykonane z prętów stalowych zgrzewanych punktowo są zazwyczaj dodatkowo przetłaczane – to zapewnia większą stabilność, fot. Metpol
ogrodzenie kute fot. Wiliński
Ogrodzenia kute wyróżniają się oryginalnością wzorów, fot. Wiliński

Siatka dzięki atrakcyjnej cenie, cieszy się największą popularnością – najczęściej wykonuje się z niej tylną i boczne części ogrodzenia. Siatkę kupimy w zwojach długości 10–25 m i wysokości 1–2 m. Siatka może być splatana lub – rozwiązanie droższe – zgrzewana ze stalowego drutu średnicy od 2,2 do 5,5 mm. Montuje się ją do słupków stalowych lub betonowych, górą i dołem prowadząc napiętą linkę lub drut stalowy. Siatkę bardzo mocno naciąga się przy użyciu tzw. napinaczy.

Siatka produkowana jest ze stalowego drutu – ocynkowanego (tę po pewnym czasie trzeba zabezpieczyć farbą przeznaczoną do powierzchni ocynkowanych, użycie zwykłej farby olejnej lub innej tego typu nie przyniesie długotrwałego efektu) lub powlekanego warstwą tworzywa sztucznego (nie wymaga konserwacji).

Przęsła ogrodzeniowe z prętów lub płaskowników oferowane są w wysokości do 2,4 m i szerokości ok. 2,5 m. Przęsła metalowe mogą być łączone na różne sposoby – np. pionowe konstrukcje, łączone poprzecznie u dołu i u góry, bądź elementy kratowe. Materiał przęseł jest ocynkowany i powlekany tworzywem lub lakierowany proszkowo, przeważnie na kolor czarny, zielony, niebieski, biały lub czerwony.


Ze stali wykonuje się także ogrodzenia kute (oferta żeliwnych jest coraz mniejsza, głównie z powodu dużej wagi i wysokiej ceny). Wielu producentów wykonuje elementy ogrodzeń według projektu klienta. Możemy go przygotować samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnej pomocy przedstawiciela producenta.

panele ogrodzeniowe fot. Konsport panele ogrodzeniowe fot. Konsport panele ogrodzeniowe fot. Konsport
Przęsła ze stali ocynkowanej mają szerokie zastosowanie - pasują do słupków z cegły, klinkieru i kamienia, fot. Konsport

Ogrodzenie do budynków w stylu klasycznym

ogrodzenie fot. Konsport
ogrodzenie fot. Stegu
Lico ogrodzeń murowanych z pustaków najlepiej wykończyć tynkiem (na górze fot. Konsport) lub imitującymi kamień płytkami (na dole fot. Stegu).

Domy w stylu klasycznym – o symetrycznym układzie, z gankiem w osi frontowej elewacji wspartym na kolumnach – najkorzystniej skomponować z ogrodzeniem o równie tradycyjnym charakterze z motywami dekoracyjnymi – najlepsze będą wymurowane z cegieł.

Ogrodzenia murowane - stawia się z cegieł licowych i klinkierowych oraz cegieł pochodzących np. z rozbiórki. Najczęściej stosowanym materiałem spośród wyżej wymienionych jest klinkier.

Cegły klinkierowe dostępne są w rozmaitych kolorach – to ułatwia dopasowanie barwy płotu do elewacji domu. Proponowane są także cegły klinkierowe, które zmieniają odcień, w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Klinkier to materiał odporny na trudne warunki atmosferyczne – jest trwały, mrozoodporny i wodoodporny. Niemniej jednak, elementy ogrodzeniowe z klinkieru dobrze jest zabezpieczyć od góry specjalnymi daszkami. Ich kształt umożliwia swobodne spływanie wody opadowej i chroni przed wilgocią nie tylko samą cegłę, ale także miejsca jej spoinowania, w których znajduje się zaprawa.


Ogrodzenie pełne z klinkieru będzie się pięknie prezentować w przypadku dużych posesji, na małych działkach wskazane jest stosować klinkier jedynie na konstrukcje słupków ogrodzenia, jako wypełnienia zaś zaleca się np. metalowe przęsła.

ogrodzenie drewniane fot. www.farbaszwedzka.pl
Drewniane płoty wymagają okresowej konserwacji. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać można do ich malowania użyć bejcy, oleju, impregnatu czy lakierobejcy. Ciekawy efekt dają farby szwedzkie, które w zależności od pogody zmieniają kolor: na jaskrawoczerwony w dni suche, i ciemnoczerwony podczas deszczu, fot. Falurödfärg www.farbaszwedzka.pl

Ogrodzenie do budynków w stylu rustykalnym

Domy w stylu rustykalnym – o drewnianej konstrukcji, skromnej formie i wiejskim charakterze – najlepiej ogrodzić, wykorzystując materiały pochodzenia naturalnego, tj. kamień i drewno, lub zasadzić gęsty żywopłot, osłaniający siatkę.

Ogrodzenia kamienne - powstają z kamienia ciosanego, łupanego, kamieni polnych lub otoczaków. Wśród najbardziej trwałych wymienia się bazalt, granit, kwarcyt. Wymurowane z nich ogrodzenia wyglądają solidnie i masywnie. Zdecydowanie lżejszy efekt uzyskamy, wybierając piaskowce i wapienie; są one łatwe w obróbce, ale też łatwo przyjmują wodę, przez co mogą ulegać erozji. Żeby temu zapobiec, należy użyć specjalnych daszków. Kamienie polne lub wydobywane z rzek otoczaki nadadzą posiadłości swojski klimat.

Kamienie w murze układa się na różne sposoby: kamienie ciosane o większych wymiarach układa się ściśle, aby przylegając do siebie, tworzyły lico muru, mniejszymi wypełnia się środek; kamienie łupane układa się warstwowo – podobnie jak zwykłe cegły; z polnych tworzy się nieregularne warstwy, zestawiając dowolnie kamienie o różnych rozmiarach.

ogrodzenie z gabionów fot. Redhen
Gabiony to ciekawy zamiennik dla tradycyjnych ogrodzeń z kamienia i drewna – tworzą je kosze zbudowane z metalowych siatek, wypełnione różnego rodzaju surowcami, fot. Redhen

Kamienie wiąże się zaprawą cementową. Z uwagi na wysoką cenę kamieni, często przewiduje się je tylko do wykonania lica ogrodzenia, zaś do wypełnienia środka tańszy materiał.


Obecnie bardzo modnym rodzajem ogrodzeń kamiennych są tzw. gabiony (do niedawna stosowane głównie w budownictwie inżynieryjnym). Ich szkielet to klatka (włoskie gabbione), wykonana z metalowych prętów i siatki, zabezpieczonych przed korozją. Jej środek wypełnia się kamieniami (także szkłem lub/i kawałkami drewna). Klatki ustawia się jedna na drugiej aż do uzyskania założonej wysokości ogrodzenia. Na rynku dostaniemy standardowo gabiony o długości do 2,5 m, wysokości 0,3–2 m i szerokości 0,17–0,5 m. Dostarczane są w formie złożonej; na miejscu uzupełnia się je kamieniami i łączy stalowym drutem lub zszywkami. Gabiony nie wymagają fundamentowania.

ogrodzenie fot. Stylbet
Furtki i bramy – jako gotowe elementy – oferowane są w wielu kształtach i wielkościach, jednak często wykonywane są – podobnie jak przęsła – na zamówienie klienta, fot. Stylbet

Ogrodzenia drewniane – mogą przybierać najróżniejsze formy: pionowych sztachet, poziomych desek, ażurowych lub pełnych listewek. Wszystkie te elementy można kupić także w postaci gotowych zbitych przęseł. Ponieważ ulegają korozji biologicznej, trzeba je regularnie konserwować: impregnować, malować lub lakierować, a także oczyszczać z mchu i porostów.

Żywopłoty – doskonale pełnią funkcję osłonową, a ponadto są pięknym tłem dla pozostałych roślin w ogrodzie. Jeśli zależy nam na tym, aby żywopłot cieszył oko cały rok i miał zwartą budowę, wybierzmy gatunki drzew i krzewów iglastych lubiących cięcie (cis pośredni, żywotnik zachodni, choina kanadyjska, świerk kłujący). Należy je posadzić w jednym rzędzie wzdłuż linii granicy działki. Najlepiej wykopać wspólny rów, ustawić równo drzewka przy sznurku i sadzić je kolejno co 60–100 cm. Podłoże warto zaprawić torfem i kompostem.

Elementy ogrodzenia

Furtka. Warto zaakcentować ten element ogrodzenia, bo to ona pierwsza wita gości. Można to osiągnąć poprzez np. montaż ozdobnych drzwi. Powinny się wyróżniać. Innym sposobem jest nadanie jej specjalnej oprawy – po jej obu stronach można zbudować słupki grubsze od tych w ogrodzeniu, ale wykonane z tych samych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem jest też cofnięcie furtki w głąb posesji – takie rozwiązanie tworzy bezpieczną zachęcającą do wejścia „wnękę”. Warto ponadto posadzić w jej pobliżu niebanalne gatunki roślin.

Brama wjazdowa. Najlepiej, gdy stylistycznie nawiązuje do rodzaju furtki oraz przęseł w ogrodzeniu. Jej minimalna szerokość powinna wynosić 2,4 m. Warto jednak zaplanować szerszy wjazd na posesję – za wygodny uznać można wjazd trzy-, a nawet czterometrowy. Trzeba też dobrze przemyśleć głębokość osadzenia bramy w ogrodzeniu. Tu ważniejsza od efektów estetycznych będzie odległość jej od dalszej krawędzi drogi – optymalna odległość równa się promieniowi skrętu samochodu osobowego wynosi 5–6 m (dla dostawczych 6–7 m). Jeśli trudno wygospodarować takie miejsce, wskazane jest cofnąć bramę względem ogrodzenia w stronę działki o 1–1,5 m.

Oświetlenie. Lampy najlepiej jest instalować na szczycie słupka przy furtce lub pod okapem daszku. Atrakcyjnym i funkcjonalnym wyborem są także lampy wbudowane w ogrodzenie i zespolone ze skrzynką na listy i bramofonem. Za dnia prawie niezauważalne, wieczorem delikatnie oświetlą ważne miejsca.

Skrzynka na listy. Najprostszym rozwiązaniem jest jej montaż do przęseł i słupków ogrodzenia. W trakcie budowy ogrodzenia, można także przygotować specjalną wnękę na skrzynkę w murze lub słupku – dzięki której nie będą one wystawać poza lico muru. Najwygodniejsze są skrzynki przelotowe, dwustronne – je także montuje się w tracie budowy ogrodzenia.

Śmietnik. Choć może stać w dowolnej części posesji, to właśnie lokalizacja w linii ogrodzenia wydaje się optymalna. Śmietnik nie zajmuje wówczas miejsca w ogrodzie, a służby sprzątające mają do niego wygodny dostęp. Pamiętajmy, aby nie umieszczać go (jeśli to możliwe) blisko furtki. Przy wąskich działkach może to być trudne – warto wówczas ukryć śmietnik, np. w pnączu lub żywopłocie. Uwaga! Zamiar budowy śmietnika należy zgłosić w starostwie co najmniej 30 dni przed zaplanowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.

Tekst: Emilia Rosłaniec, magazyn Budujemy Dom 03/2015
zdjęcie tytułowe: Wiśniowski

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Tydzień 33, Sentencja nr:3
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Twoja strona ogrodu