Murki w ogrodzie - palisady, płyty i kratki
Nie trzeba mieszkać w górach, aby teren naszego ogrodu był zróżnicowany. Zamiast wywozić usuwaną z wykopów pod budowę domu ziemię i płacić za to, można usypać z niej skarpy. Umocnione murkami oporowymi i obsadzone roślinami, będą ozdobą posesji.
Palisady
Palisady betonowe wykonuje się ze słupków, które mają wysokość 40 - 130 cm. Ich przekrój poprzeczny może być okrągły, kwadratowy, prostokątny, trójkątny.
Produkowane są też elementy o przekroju koła z jednostronnym podcięciem w kształcie półksiężyca oraz słupki o przekroju kwadratu z obustronnym podcięciem, pasujące do okrągłych. Zestawiając je zyskujemy niemal lity murek.
Są palisady w różnych kolorach, także w barwie kostki brukowej. Dzięki temu można przy skarpach zrobić ścieżki pasujące do palisad. Ponieważ słupki są całkowicie odporne na wodę, możemy wykonywać z nich również wewnętrzne obrzeża stawów i np. progi kaskad.
Z odpowiednio wyprofilowanych elementów powstaje niemal lity mur, fot. Jadar |
Z betonowych palisad można zrobić obrzeże oczka wodnego, fot. Jadar |
Płyty betonowe
Płytami betonowymi przeznaczonymi do wykonywania nawierzchni można też podtrzymać skarpę, fot. Bruk-Bet |
Niewysokie skarpy umacniamy np. płytami betonowymi. Jeśli wykonamy je samodzielnie, możemy ich powierzchnię licową ozdobić polnymi kamieniami, wciskanymi w plastyczny jeszcze beton. Wykonanie płyt jest łatwe. Na wyrównanym kawałku gołej ziemi ustawiamy na sztorc cztery deski w kształt prostokąta i mocujemy je do podłoża kołkami.
Przestrzeń wewnątrz dzielimy, również deskami, na kilka kwadratowych kasetonów. Najlepiej robić płyty o długości boku ok. 50 cm i grubości maksimum 10 cm. Kasetony wypełniamy betonem przygotowanym w proporcjach takich, jak w przypadku budowy masywnego murka. Dobrze jest dodać zbrojenie, aby zwiększyć wytrzymałość płyty.
W handlu są gotowe płyty betonowe, przeznaczone do robienia ścieżek ogrodowych, a nadające się również do podtrzymania nasypu. Ich wymiary to kwadrat o boku ok. 40 cm. Produkowane są jako szare lub z betonu barwionego w masie na różne kolory. Strona licowa może imitować kilka połączonych ze sobą mniejszych elementów, lub np. kostkę kamienną.
Płyty trzeba ustawiać na styk. Muszą być nachylone w kierunku skarpy. Również w tym przypadku teren ponad nimi powinien znajdować się nieco poniżej górnej krawędzi płyt.
Kratki i płyty ażurowe
Płyty ażurowe pozwalają na posadzenie w nich roślin, fot. Kombud |
Innym sposobem umocnienia niskiego nasypu są kratki i płyty ażurowe. Stosuje się elementy takie, jak do wykonywania obsianych trawą ścieżek. Kratki są produkowane z wytrzymałego na nacisk tworzywa sztucznego. Płyty ażurowe - z betonu lub klinkieru. Elementy muszą być nachylone w kierunku skarpy. W otworach sadzimy rośliny skalne lub siejemy trawę.
Inaczej umacnia się nasypy palisadami (z drewna lub betonu), bowiem muszą być one ustawione pionowo.
Elementy drewniane przeznaczone do podtrzymywania skarp mają wysokość od 50 cm do ponad 1 m. Wyższe sprzedawane są w postaci kompletów pojedynczych słupków zaostrzonych u dołu, niższe zaś jako segmenty połączone od "lewej" strony taśmą. Drewno musi być impregnowane ciśnieniowo. Ale i tak pomiędzy palisadą a ziemią powinniśmy umieścić izolację przeciwwodną z grubej folii ogrodniczej.
Anna Grocholska