Olejowanie drewna
Sposobem na zabezpieczenie drewnianego tarasu na zimę jest jego olejowanie. To bardzo praktyczna i prosta metoda, która pozwoli nam długo cieszyć się walorami estetycznymi szlachetnego materiału jakim jest drewno. Olej ma za zadanie zaimpregnować powierzchnię poprzez wypełnienie w nim porów, tak aby woda nie wnikała w wolne przestrzenie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że drewno nie będzie pękało, zachowa swoją barwę i walory użytkowe.
Jak przygotować taras do olejowania?
Zanim przystąpimy do olejowania, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Drewno musi byś surowe, czyste i suche. Drewno surowe wystarczy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylić, natomiast drewno pokryte farbą lub lakierem należy wcześniej doprowadzić do stanu surowego. Jeśli mamy do czynienia z drewnem starym i zszarzałym także musimy je wcześniej wyczyścić papierem ściernym ze wszelkich łuszczących się elementów.
Nakładanie oleju
Olej nakładamy pędzlem na całej powierzchni i czekamy aż się wchłonie. W przypadku, gdy nakładamy produkt na drewno już wcześniej olejowane, w wielu przypadkach wystarczy tylko jedna nowa warstwa oleju. W przypadku gdy nakładamy olej po raz pierwszy, konieczne będą przynajmniej 2, a czasem nawet 3 warstwy oleju.
Niezwykle istotne jest w przypadku nakładania oleju usunięcie jego nadmiaru z powierzchni zanim olej zaschnie, czyli mniej więcej po upływie 15-30 minut. Jest to czas wystarczający aby odpowiednia ilość oleju wniknęła w drewno, a nadmiar nie zdążył utworzyć powłoki na powierzchni. Zaschnięte resztki oleju są bardzo trudne do usunięcia.
Aby sprawdzić, czy taras został wystarczająco zimpregnowany, możemy wykonać test kropli wody. Jeśli naniesiona na zaolejowaną powierzchnię odrobina wody nie wsiąka w drewno oznacza to, że nasz taras jest odpowiednio zabezpieczony. W przeciwnym wypadku należy nałożyć dodatkową warstwę oleju.
Źródło i zdjęcia: V33