Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Superbruk: Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Oferta rynkowa kostek brukowych jest bardzo szeroka. Mamy do wyboru mnogość kształtów, faktur, barw i rozmiarów. Aby urozmaicić naszą przestrzeń, nadać jej ciekawy, indywidualny wygląd można zbudować nawierzchnię, składającą się z różnych rodzajów kostek brukowych.

Łączenie ze sobą różnorodnych materiałów jest jednak dużym wyzwaniem. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta lub architekta krajobrazu. Jeśli jednak sami chcielibyśmy podjąć się stworzenia swojej własnej koncepcji nawierzchni naszej nieruchomości powinniśmy posiadać poczucie estetyki i wiedzę o kostce brukowej, jej cechach i właściwościach. Przygotowaliśmy garść przydatnych wskazówek, które pomogą zaprojektować różnorodną, a jednocześnie atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną przestrzeń. Na co więc zwrócić uwagę?

Styl

Linie kostek brukowych projektowane są tak, by pasowały do określonych stylów architektonicznych. Mamy więc wyroby dedykowane do budownictwa nowoczesnego, klasycznego, rustykalnego czy sielskiego. Gdy łączymy różne rodzaje kostek, warto by były one utrzymane w jednolitej stylistyce, jednocześnie dopasowanej do całej nieruchomości, czyli bryły budynków, elewacji, stolarki, ogrodzenia i innych elementów posesji.

- W ofercie ABW Superbruk mamy kolekcje kostek brukowych o uniwersalnym charakterze. Dobierając do nich charakterystyczny produkt uzupełniający możemy z powodzeniem stosować je w wielu stylistykach. – mówi Magdalena Węgrzynowska, Dyrektor Kreatywny ABW Superbruk - Takim wyrobem są wielkoformatowe Płyty VIP. To okazałe, eleganckie betonowe płyty, swoim wyglądem nawiązujące do naturalnych kamieni. Jeżeli połączymy je z nowoczesnymi Szlachetnymi Kostkami Płukanymi otrzymamy nawierzchnię idealnie dopasowaną do budownictwa w stylu modernistycznym. Zastosowanie ich w zestawieniu z postarzanymi koskami z linii Stare Miasto daje nam doskonałą kompozycję w stylu rustykalnym. – podsumowuje Magdalena Węgrzynowska.

Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Kolory

Paleta dostępnych odcieni kostek brukowych jest bardzo szeroka. Łącząc różne kostki na jednej nawierzchni nie należy jednak przesadzać z różnorodnością kolorystyczną. Zawsze dobrze wyglądają połącznia produktów o jednakowej barwie, ale o różnym jej natężeniu – np. siwy, szary i grafitowy lub kremowy, beżowy i brązowy. Daje to zawsze gwarancję eleganckiej i spójnej kompozycji. Jeżeli wybraliśmy kostkę o niejednolitej kolorystyce, o grafice łączącej kilka barw (tzw. melanż), dobrze uzupełnić ją o gładkie kostki w kolorze odpowiadającym jednej z mieszanych barw. Ciekawym pomysłem, choć odpowiednim raczej dla osób odważnych, jest zastosowanie silnych kontrastów, takich jak połącznia bieli z czernią, jasnej szarości z grafitem czy beżu z ciemnym brązem.

Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Kształty i formaty

Przemyślane zastosowanie różnorodnych kształtów i rozmiarów kostek na jednej płaszczyźnie dodaje jej lekkości i interesującego charakteru. Częstym i sprawdzonym patentem jest zastosowanie większych kostek do budowy okazałych płaszczyzn, np. podjazdów, szerokich ścieżek czy tarasów oraz drobnych elementów do ich wykańczania na obrzeżach lub wydzielania ciągów komunikacyjnych. Użycie niewielkich kostek w kształcie trapezu pozwala na tworzenie obłych kształtów – np. łuków czy okrągłych klombów.

Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Grubość kostek

Istotne jest, aby zaprojektowana przez nas nawierzchnia z kostek brukowych była jednolicie gładka. Przekłada się to na jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Dostępne na rynku kostki brukowe mogą różnić się grubością. Zazwyczaj mają one od 4 do 8 cm. Różnice w grubościach poszczególnych produktów należy uwzględnić projektując oraz wykonując nawierzchnię z kostki, tak by uniknąć niechcianych różnic poziomów na płaszczyźnie.


2018-01-25
Źródło: Superbruk


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu