Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Superbruk: Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Oferta rynkowa kostek brukowych jest bardzo szeroka. Mamy do wyboru mnogość kształtów, faktur, barw i rozmiarów. Aby urozmaicić naszą przestrzeń, nadać jej ciekawy, indywidualny wygląd można zbudować nawierzchnię, składającą się z różnych rodzajów kostek brukowych.

Łączenie ze sobą różnorodnych materiałów jest jednak dużym wyzwaniem. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta lub architekta krajobrazu. Jeśli jednak sami chcielibyśmy podjąć się stworzenia swojej własnej koncepcji nawierzchni naszej nieruchomości powinniśmy posiadać poczucie estetyki i wiedzę o kostce brukowej, jej cechach i właściwościach. Przygotowaliśmy garść przydatnych wskazówek, które pomogą zaprojektować różnorodną, a jednocześnie atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną przestrzeń. Na co więc zwrócić uwagę?

Styl

Linie kostek brukowych projektowane są tak, by pasowały do określonych stylów architektonicznych. Mamy więc wyroby dedykowane do budownictwa nowoczesnego, klasycznego, rustykalnego czy sielskiego. Gdy łączymy różne rodzaje kostek, warto by były one utrzymane w jednolitej stylistyce, jednocześnie dopasowanej do całej nieruchomości, czyli bryły budynków, elewacji, stolarki, ogrodzenia i innych elementów posesji.

- W ofercie ABW Superbruk mamy kolekcje kostek brukowych o uniwersalnym charakterze. Dobierając do nich charakterystyczny produkt uzupełniający możemy z powodzeniem stosować je w wielu stylistykach. – mówi Magdalena Węgrzynowska, Dyrektor Kreatywny ABW Superbruk - Takim wyrobem są wielkoformatowe Płyty VIP. To okazałe, eleganckie betonowe płyty, swoim wyglądem nawiązujące do naturalnych kamieni. Jeżeli połączymy je z nowoczesnymi Szlachetnymi Kostkami Płukanymi otrzymamy nawierzchnię idealnie dopasowaną do budownictwa w stylu modernistycznym. Zastosowanie ich w zestawieniu z postarzanymi koskami z linii Stare Miasto daje nam doskonałą kompozycję w stylu rustykalnym. – podsumowuje Magdalena Węgrzynowska.

Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Kolory

Paleta dostępnych odcieni kostek brukowych jest bardzo szeroka. Łącząc różne kostki na jednej nawierzchni nie należy jednak przesadzać z różnorodnością kolorystyczną. Zawsze dobrze wyglądają połącznia produktów o jednakowej barwie, ale o różnym jej natężeniu – np. siwy, szary i grafitowy lub kremowy, beżowy i brązowy. Daje to zawsze gwarancję eleganckiej i spójnej kompozycji. Jeżeli wybraliśmy kostkę o niejednolitej kolorystyce, o grafice łączącej kilka barw (tzw. melanż), dobrze uzupełnić ją o gładkie kostki w kolorze odpowiadającym jednej z mieszanych barw. Ciekawym pomysłem, choć odpowiednim raczej dla osób odważnych, jest zastosowanie silnych kontrastów, takich jak połącznia bieli z czernią, jasnej szarości z grafitem czy beżu z ciemnym brązem.

Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Kształty i formaty

Przemyślane zastosowanie różnorodnych kształtów i rozmiarów kostek na jednej płaszczyźnie dodaje jej lekkości i interesującego charakteru. Częstym i sprawdzonym patentem jest zastosowanie większych kostek do budowy okazałych płaszczyzn, np. podjazdów, szerokich ścieżek czy tarasów oraz drobnych elementów do ich wykańczania na obrzeżach lub wydzielania ciągów komunikacyjnych. Użycie niewielkich kostek w kształcie trapezu pozwala na tworzenie obłych kształtów – np. łuków czy okrągłych klombów.

Łączenie różnych rodzajów kostek brukowych

Grubość kostek

Istotne jest, aby zaprojektowana przez nas nawierzchnia z kostek brukowych była jednolicie gładka. Przekłada się to na jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Dostępne na rynku kostki brukowe mogą różnić się grubością. Zazwyczaj mają one od 4 do 8 cm. Różnice w grubościach poszczególnych produktów należy uwzględnić projektując oraz wykonując nawierzchnię z kostki, tak by uniknąć niechcianych różnic poziomów na płaszczyźnie.


2018-01-25
Źródło: Superbruk

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu