Logo
Logo
10
Okazje

Żywotnik zachodni 'Mirjam'

Wśród kulistych odmian żywotników o niewielkich rozmiarach ‘Mirjam’ przyciąga uwagę ciekawą kolorystyką igieł, zmieniającą się w zależności od pory roku. Latem kolor ten jest złocistozielony by zimą przyjąć barwy pomarańczowo - miedziane, wyraźnie kontrastujące z bielą śniegu.

 

Opis rośliny

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Mirjam' to nowa, karłowa, pozbawiona przewodnika odmiana o kulistym pokroju i intensywnym wybarwieniu gałązek. Jest to mutacja znaleziona na popularnej odmianie ‘Danica’. Jej tempo wzrostu jest bardzo wolne, po 10 latach uprawy krzewy osiągają zaledwie do 0,4 m średnicy.

 

Gałązki wachlarzykowate, szerokie, ściśle ułożone obok siebie. Liście w postaci łusek o żółtozielonym zabarwieniu, wewnątrz krzewów zielonkawe. Jesienią i zimą gałązki zielono-pomarańczowe. Odmiana ta praktycznie nie zawiązuje szyszek.

Thuja occidentalis Mirjam fot. G FALKOWSKI

Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i uprawa

Żywotnik zachodni ‘Mirjam’ należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie. Wprawdzie krzewy najlepiej rosną w klimacie umiarkowanym, o łagodnych zimach i chłodnych, wilgotnych latach, ale są w pełni odporne na mróz i mogą być uprawiane na terenie całego kraju.

Rośliny należy sadzić na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy należy unikać sadzenia krzewów na glebach lekkich, narażonych na szybkie wysychanie.

Jest to odmiana odporna na ataki szkodników oraz porażenia przez choroby grzybowe. Właściciele psów mogą spotkać się z problemem czernienia i zasychania gałązek.

Opisane objawy są skutkiem toksycznego działania psiego moczu na igły roślin, a jedyną skuteczna metodą ochrony krzewów przed uszkodzeniami jest odgrodzenie roślin niskim płotkiem czy siatką. Problemem może okazać się także ciężki , mokry śnieg, który może deformować regularny kształt roślin.

żywotnik zachodni Mirjam fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Mirjam’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach, w kompozycjach z wolno rosnącymi roślinami iglastymi oraz na skalniakach.

Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub zielonych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego (Juniperus communis) ‘Green Carpet’ lub płożącego (J. horizontalis) ‘Glacier’ a także niskich okrywowych bylin np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’.

Odmiana ta nadaje się także do sadzenia w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, w całorocznych donicach zdobiących balkony i tarasy. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.

 Dowiedz się więcej:

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu