Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
1
Do góry

Leca: Keramzyt pomaga w uprawie roślin

Każdy posiadacz ogrodu pragnie, aby rosnące w nim rośliny były dorodne i piękne. Wymaga to szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia, które wspomagają wzrost roślin i decydują o ich wyglądzie. Jednak w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe podłoże, podstawowy warunek dobrej kondycji roślin.

Niezależnie od tego, czy wykonujemy nasadzenia w istniejącym podłożu, czy też dokonujemy jego wymiany, jako dodatek poprawiający warunki wzrostu roślin warto zastosować specjalne lekkie kruszywo Leca® KERAMZYT. Korzystnie wpływa na strukturę fizyczną podłoża, podnosi jego porowatość poprawiając warunki powietrzno-wodne, stabilizuje warunki termiczne.

keramzyt fot. Leca

Leca® KERAMZYT powstaje w procesie wypału glin pęczniejących. Jest lekki, trwały, nierozpuszczalny w wodzie, nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu. Jest obojętny chemicznie, odporny na działanie kwasów humusowych, nawozów i środków ochrony roślin.

Sposób działania jest bardzo prosty. Nie wymaga specjalnych narzędzi ani szczególnej, dodatkowej wiedzy.

Zalecana mieszanka: 7 części ziemi ogrodniczej i 3 części keramzytu powoduje, że rośliny mają większe przyrosty nawet o 25% oraz są intensywniej wybarwione. Proporcje ustalono prowadząc ponad 2 letnie testy na próbie 1000 sztuk popularnego żywotnika Szmaragd.

leca-keramzyt-ogrodniczy-L-55-l

Prostota wykonania, niski koszt i skuteczność metody, to jej niepodważalne atuty. Jeden raz wykonana podczas nasadzenia czynność procentuje efektownym wzrostem roślin przez wiele kolejnych lat.

Obecnie dostępny jest Leca® KERAMZYT ogrodniczy w dwóch granulacjach (ziarnach): Leca® KERAMZYT ogrodniczy M 4-10 mm oraz Leca® KERAMZYT ogrodniczy L 10-20 mm. Kruszywo dostępne jest w workach o poj. 55 litrów i w dużych big-bagach o poj. 2,0 m3

W mieszankach do małych doniczek o pojemności do 2,5 l zalecane jest stosowanie jedynie drobniejszego kruszywa frakcji 4-10 mm, natomiast przy planowanej uprawie w większych donicach i uprawach w gruncie, można stosować dowolną frakcję lub ich mieszankę.

W 2015 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało decyzję pozwalającą na wprowadzenie do obrotu Leca® KERAMZYTU ogrodniczego jako mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby.

2017-03-20
Źródło: Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. marka Leca®

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu