Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
1
Okazje

Leca: Keramzyt pomaga w uprawie roślin

Każdy posiadacz ogrodu pragnie, aby rosnące w nim rośliny były dorodne i piękne. Wymaga to szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia, które wspomagają wzrost roślin i decydują o ich wyglądzie. Jednak w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe podłoże, podstawowy warunek dobrej kondycji roślin.

 

Niezależnie od tego, czy wykonujemy nasadzenia w istniejącym podłożu, czy też dokonujemy jego wymiany, jako dodatek poprawiający warunki wzrostu roślin warto zastosować specjalne lekkie kruszywo Leca® KERAMZYT. Korzystnie wpływa na strukturę fizyczną podłoża, podnosi jego porowatość poprawiając warunki powietrzno-wodne, stabilizuje warunki termiczne.

keramzyt fot. Leca

Leca® KERAMZYT powstaje w procesie wypału glin pęczniejących. Jest lekki, trwały, nierozpuszczalny w wodzie, nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu. Jest obojętny chemicznie, odporny na działanie kwasów humusowych, nawozów i środków ochrony roślin.

Sposób działania jest bardzo prosty. Nie wymaga specjalnych narzędzi ani szczególnej, dodatkowej wiedzy.

Zalecana mieszanka: 7 części ziemi ogrodniczej i 3 części keramzytu powoduje, że rośliny mają większe przyrosty nawet o 25% oraz są intensywniej wybarwione. Proporcje ustalono prowadząc ponad 2 letnie testy na próbie 1000 sztuk popularnego żywotnika Szmaragd.

leca-keramzyt-ogrodniczy-L-55-l

Prostota wykonania, niski koszt i skuteczność metody, to jej niepodważalne atuty. Jeden raz wykonana podczas nasadzenia czynność procentuje efektownym wzrostem roślin przez wiele kolejnych lat.

Obecnie dostępny jest Leca® KERAMZYT ogrodniczy w dwóch granulacjach (ziarnach): Leca® KERAMZYT ogrodniczy M 4-10 mm oraz Leca® KERAMZYT ogrodniczy L 10-20 mm. Kruszywo dostępne jest w workach o poj. 55 litrów i w dużych big-bagach o poj. 2,0 m3

W mieszankach do małych doniczek o pojemności do 2,5 l zalecane jest stosowanie jedynie drobniejszego kruszywa frakcji 4-10 mm, natomiast przy planowanej uprawie w większych donicach i uprawach w gruncie, można stosować dowolną frakcję lub ich mieszankę.

W 2015 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało decyzję pozwalającą na wprowadzenie do obrotu Leca® KERAMZYTU ogrodniczego jako mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby.

2017-03-20
Źródło: Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. marka Leca®

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu