Logo
Logo
1
Do góry

Leca: Keramzyt pomaga w uprawie roślin

Każdy posiadacz ogrodu pragnie, aby rosnące w nim rośliny były dorodne i piękne. Wymaga to szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia, które wspomagają wzrost roślin i decydują o ich wyglądzie. Jednak w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe podłoże, podstawowy warunek dobrej kondycji roślin.

Niezależnie od tego, czy wykonujemy nasadzenia w istniejącym podłożu, czy też dokonujemy jego wymiany, jako dodatek poprawiający warunki wzrostu roślin warto zastosować specjalne lekkie kruszywo Leca® KERAMZYT. Korzystnie wpływa na strukturę fizyczną podłoża, podnosi jego porowatość poprawiając warunki powietrzno-wodne, stabilizuje warunki termiczne.

keramzyt fot. Leca

Leca® KERAMZYT powstaje w procesie wypału glin pęczniejących. Jest lekki, trwały, nierozpuszczalny w wodzie, nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu. Jest obojętny chemicznie, odporny na działanie kwasów humusowych, nawozów i środków ochrony roślin.

Sposób działania jest bardzo prosty. Nie wymaga specjalnych narzędzi ani szczególnej, dodatkowej wiedzy.

Zalecana mieszanka: 7 części ziemi ogrodniczej i 3 części keramzytu powoduje, że rośliny mają większe przyrosty nawet o 25% oraz są intensywniej wybarwione. Proporcje ustalono prowadząc ponad 2 letnie testy na próbie 1000 sztuk popularnego żywotnika Szmaragd.

leca-keramzyt-ogrodniczy-L-55-l

Prostota wykonania, niski koszt i skuteczność metody, to jej niepodważalne atuty. Jeden raz wykonana podczas nasadzenia czynność procentuje efektownym wzrostem roślin przez wiele kolejnych lat.

Obecnie dostępny jest Leca® KERAMZYT ogrodniczy w dwóch granulacjach (ziarnach): Leca® KERAMZYT ogrodniczy M 4-10 mm oraz Leca® KERAMZYT ogrodniczy L 10-20 mm. Kruszywo dostępne jest w workach o poj. 55 litrów i w dużych big-bagach o poj. 2,0 m3

W mieszankach do małych doniczek o pojemności do 2,5 l zalecane jest stosowanie jedynie drobniejszego kruszywa frakcji 4-10 mm, natomiast przy planowanej uprawie w większych donicach i uprawach w gruncie, można stosować dowolną frakcję lub ich mieszankę.

W 2015 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało decyzję pozwalającą na wprowadzenie do obrotu Leca® KERAMZYTU ogrodniczego jako mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby.

2017-03-20
Źródło: Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. marka Leca®


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu