Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Polbruk: Budowa schodów ogrodowych

Schody ogrodowe pełnią ważne funkcje – łączą w ogrodzie teren o różnych poziomach i dekorują przestrzeń. Dowiedz się jak, gdzie i z czego zbudować schody w ogrodzie. Porad udziela Wojciech Średniawa - Projektant firmy Polbruk.

Kilkustopniowe schody w ogrodzie ułatwiają pokonanie różnic w terenie, łagodzą podejście do drzwi, na taras czy też do altany. Muszą być jednak odpowiednio dopasowane kompozycyjnie do otoczenia i zapewniać komfortowe oraz bezpieczne poruszanie się po posesji. Właściwości te gwarantuje poprawne, zgodne ze sztuką budowlaną wykonanie.

Schody zbudowane z kostki brukowej Polbruk Avanti fot. Polbruk

Z czego zbudować schody ogrodowe? Materiały do budowy od firmy Polbruk

Schody zbudować można wylewając betonową konstrukcję, jednak technika ta wymaga dużej wprawy i jest czasochłonna. Dodatkowo, wskazane jest w tym przypadku obłożenie stopni ozdobną okładziną w postaci płytek ceramicznych czy kamiennych, co zwiększa koszty inwestycji i z czasem może spowodować odpadanie poszczególnych elementów.

Praktycznym sposobem na efektowne schody w ogrodzie jest skorzystanie z bogatej oferty gotowych elementów brukowych, jak np. obrzeża ozdobne Polbruk Canto Trapez. Obrzeża o wymiarach 9/10,3 x 10 x 25 cm wykorzystać można do wytyczenia granic i poziomu podstopni. Dostępne są aż w 8 kolorach i dwóch wersjach struktury (gładkiej i postarzanej), obramowania można z łatwością łączyć z różnymi materiałami. Środek stopni wypełnić można więc grubym żwirem, kamieniem lub dowolną kostką brukową.

Ciekawym pomysłem na budowę oryginalnych schodów jest tworzenie ich przy pomocy kostki brukowej (kostka brukowa Avanti - na zdjęciu po prawej). W tej roli najlepiej sprawdzą się elementy o prostym, geometrycznym kształcie, jak np. Polbruk Country. Kostki przypominające formą tradycyjne cegły nie tylko w łatwy sposób pozwolą wybudować stopnie, ale również utrzymać spójność kompozycyjną z nawierzchnią na pozostałej części terenu, którą wyłożyć można tym samym materiałem.

Jak i gdzie zabudować schody?

Mając już wybrany rodzaj budulca przystąpić można do prac projektowych i wykonawczych. W obszarze przeznaczonym do codziennego użytku najwygodniejsze są nieduże schodki z kilkoma stopniami. Ich wysokość optymalnie powinna wynosić około 12-15 cm, czyli tyle ile średni krok dorosłego człowieka. Dla komfortu ważna jest również głębokość stopni, wskazane był oscylowała ona w granicach 30 do maksymalnie 50 cm. W ten sposób będzie można swobodnie postawić krok.

Układanie zaczynamy od przygotowania podłoża – na tym etapie decydujemy również o stabilności całej konstrukcji. Usuwamy wierzchnią warstwę ziemi na głębokość ok. 20-30 centymetrów i dobrze utwardzamy powstałą w ten sposób przestrzeń. Podstopnice wykonujemy, jako pierwsze, mocując je na wylewce, a nie bezpośrednio w gruncie. Spoiny można dodatkowo wzmocnić zaprawą cementową lub piaskiem z odrobiną cementu.

Warto jest zachować około 2% spadek w kierunku zewnętrznym, co pozwoli uniknąć zalegania na stopniach wody opadowej. Po wypoziomowaniu każdego obramowania można zacząć wypełniać wnętrze. Jeśli wykonujemy je przy pomocy kostek brukowych należy każdy element ubić gumowym młotkiem, a na koniec całość dokładnie zasypać przesianym piaskiem, a jego nadmiar usunąć za pomocą szczotki. Tak przygotowane schody powinny być nie tylko trwałym, wygodny i bezpiecznym elementem ogrodu, ale również wyjątkową ozdobą posesji.

Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu