Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Polbruk: Budowa schodów ogrodowych

Schody ogrodowe pełnią ważne funkcje – łączą w ogrodzie teren o różnych poziomach i dekorują przestrzeń. Dowiedz się jak, gdzie i z czego zbudować schody w ogrodzie. Porad udziela Wojciech Średniawa - Projektant firmy Polbruk.

Kilkustopniowe schody w ogrodzie ułatwiają pokonanie różnic w terenie, łagodzą podejście do drzwi, na taras czy też do altany. Muszą być jednak odpowiednio dopasowane kompozycyjnie do otoczenia i zapewniać komfortowe oraz bezpieczne poruszanie się po posesji. Właściwości te gwarantuje poprawne, zgodne ze sztuką budowlaną wykonanie.

Schody zbudowane z kostki brukowej Polbruk Avanti fot. Polbruk

Z czego zbudować schody ogrodowe? Materiały do budowy od firmy Polbruk

Schody zbudować można wylewając betonową konstrukcję, jednak technika ta wymaga dużej wprawy i jest czasochłonna. Dodatkowo, wskazane jest w tym przypadku obłożenie stopni ozdobną okładziną w postaci płytek ceramicznych czy kamiennych, co zwiększa koszty inwestycji i z czasem może spowodować odpadanie poszczególnych elementów.

Praktycznym sposobem na efektowne schody w ogrodzie jest skorzystanie z bogatej oferty gotowych elementów brukowych, jak np. obrzeża ozdobne Polbruk Canto Trapez. Obrzeża o wymiarach 9/10,3 x 10 x 25 cm wykorzystać można do wytyczenia granic i poziomu podstopni. Dostępne są aż w 8 kolorach i dwóch wersjach struktury (gładkiej i postarzanej), obramowania można z łatwością łączyć z różnymi materiałami. Środek stopni wypełnić można więc grubym żwirem, kamieniem lub dowolną kostką brukową.

Ciekawym pomysłem na budowę oryginalnych schodów jest tworzenie ich przy pomocy kostki brukowej (kostka brukowa Avanti - na zdjęciu po prawej). W tej roli najlepiej sprawdzą się elementy o prostym, geometrycznym kształcie, jak np. Polbruk Country. Kostki przypominające formą tradycyjne cegły nie tylko w łatwy sposób pozwolą wybudować stopnie, ale również utrzymać spójność kompozycyjną z nawierzchnią na pozostałej części terenu, którą wyłożyć można tym samym materiałem.

Jak i gdzie zabudować schody?


Mając już wybrany rodzaj budulca przystąpić można do prac projektowych i wykonawczych. W obszarze przeznaczonym do codziennego użytku najwygodniejsze są nieduże schodki z kilkoma stopniami. Ich wysokość optymalnie powinna wynosić około 12-15 cm, czyli tyle ile średni krok dorosłego człowieka. Dla komfortu ważna jest również głębokość stopni, wskazane był oscylowała ona w granicach 30 do maksymalnie 50 cm. W ten sposób będzie można swobodnie postawić krok.

Układanie zaczynamy od przygotowania podłoża – na tym etapie decydujemy również o stabilności całej konstrukcji. Usuwamy wierzchnią warstwę ziemi na głębokość ok. 20-30 centymetrów i dobrze utwardzamy powstałą w ten sposób przestrzeń. Podstopnice wykonujemy, jako pierwsze, mocując je na wylewce, a nie bezpośrednio w gruncie. Spoiny można dodatkowo wzmocnić zaprawą cementową lub piaskiem z odrobiną cementu.

Warto jest zachować około 2% spadek w kierunku zewnętrznym, co pozwoli uniknąć zalegania na stopniach wody opadowej. Po wypoziomowaniu każdego obramowania można zacząć wypełniać wnętrze. Jeśli wykonujemy je przy pomocy kostek brukowych należy każdy element ubić gumowym młotkiem, a na koniec całość dokładnie zasypać przesianym piaskiem, a jego nadmiar usunąć za pomocą szczotki. Tak przygotowane schody powinny być nie tylko trwałym, wygodny i bezpiecznym elementem ogrodu, ale również wyjątkową ozdobą posesji.

Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu