Logo
Logo
Do góry

Polbruk: Ogrodowe aranżacje w stylu retro dzięki kostkom brukowym

Styl retro króluje od lat. Cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród największych kreatorów mody, doceniają go także projektanci i dekoratorzy wnętrz. Moda na retro nie ominęła również ogrodów. Różnobarwne kwiaty, labirynty ścieżek i rzeźbione elementy małej architektury pozwolą stworzyć w miejskim gąszczu przytulną enklawę przepełnioną elegancją dawnych lat.

 

Stylowy ogród z przeszłością

Budując ogród w stylu retro musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy zadbać, by elementy posesji, po najmniejszy detal, tworzyły spójną całość. Współgrać muszą zastosowane nawierzchnie ścieżek, roślinność, jak i inne obiekty małej architektury, a wszystko powinno być dopracowane w najdrobniejszym szczególe. To styl oparty na elegancji, dlatego nie ma tam miejsca na przypadkowość, czy niestaranne wykonanie. Doskonale sprawdza się on w otoczeniu domów stylizowanych na dworki.

Nawierzchnie retro

W zestawieniu z minimalistyczną, surową bryłą budynku mógłby tworzyć wrażenie niespójności. Charakterystyczne dla ogrodu utrzymanego w stylu retro są liczne ścieżki o ściśle wytyczonym biegu, tworzące labirynty wśród otaczającej zieleni. W tego typu aranżację idealnie wpiszą się materiały nawierzchniowe o celowo postarzanej strukturze, jak np. kostka brukowa Polbruk Carmino czy Polbruk Napoli, której model o obijanych brzegach wyglądem odwzorowuje starobruk i nadaje posesji efekt minionych lat.

Ciekawym rozwiązaniem będzie także kostka o eleganckiej, kryształkowej powierzchni, której struktura wyglądem przypomina naturalny granit. Tak, jak w przypadku Polbruk Avanti czy Polbruk Beganit imitujące granitowe elementy kostki mają trapezowe kształty, dzięki którym z łatwością można formować różnego rodzaju łuki, koła i wzory - stylowe dekoracje charakterystyczne dla otoczenia dawnych dworków i kamienic.

W przypadku większych posesji przy ich pomocy stworzyć można wjazd na posesję w kształcie ronda obsadzonego kwiatami. W ogrodzie retro dobrze sprawdza się nawierzchnia w naturalnej, stonowanej kolorystyce: grafitów, szarości i ciepłego beżu.

Kostka Avanti Polbruk
kostka Avanti
Kostka Napoli płukana
kostka Napoli płukana
Kostka Beganit Polbruk
kostka Beganit

Elementy ogrodowej aranżacji w stylu retro

Aranżując ogród w klimacie vintage z pietyzmem trzeba podejść także do wyboru roślinności. Warto zdecydować się na zachwycające paletą barw dywany kwiatowe złożone z róż, bzu i piwonii, które idealnie podkreślą kompozycję utrzymaną w stylu retro.

Na takim krajobrazie dobrze komponują się również wysokie trawy oraz pnące bluszcze i różne puszczone po ścianach altany lub pergoli. Doskonałe uzupełnienie całości będą stanowić elementy dekoracyjne.

Warto skusić się na stylizowaną, drewnianą altankę, wykonaną z cegły pergolę, czy kute meble ogrodowe o finezyjnych kształtach. Ze stylem retro dobrze komponować się będą także inne obiekty małej architektury: ozdobna fontanna, czy też kamienne rzeźby.

Wszystkie te elementy pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat, podkreślając sentymentalną duszę właścicieli posesji.

Źródło: Polbruk

Powiązane artykuły
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!