Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
Do góry

Honda: Letnie strzyżenie żywopłotów

Zdrowy i efektowny wygląd żywopłotów zależy przede wszystkim od odpowiedniego nawożenia i nawadniania, a także od przycinania, które stosujemy w celu formowania i odmładzania roślin. Dzięki tej czynności żywopłot silnie się rozkrzewia i zagęszcza.

 

W okresie od końca czerwca do połowy sierpnia warto zadbać o dojrzałe krzewy i żywopłoty liściaste, które są nie tylko ozdobą ogrodu, ale także spełniają wiele dodatkowych pożytecznych funkcji, np. osłaniają dom przed światem zewnętrznym, tłumią hałas dochodzący z ulicy, oczyszczają powietrze z unoszącego się pyłu. Stanowią również naturalną zaporę przeciwwiatrową, co na pewno doceniają właściciele posesji otoczonych żywopłotami podczas tegorocznego dynamicznego lata. Podczas ich pielęgnacji pamiętajmy także i o tym, że w krzewach i żywopłotach mogą być ptasie gniazda. Warto więc najpierw sprawdzić czy są już puste.

Które krzewy przycinamy latem?

Latem przeprowadzamy formowanie dojrzałych krzewów liściastych, wiecznie zielonych (np. bukszpan). Rośliny iglaste formujemy zależnie od wielkości przyrostu: te o dużym przyroście przycinamy ok. 3 razy w okresie od kwietnia do września, zaś te o średnim – w połowie lipca i na jesieni. W sezonie letnim można również przyciąć cisy.

Jak przycinać żywopłot?

Zarówno częstotliwość jak i cel przycinania zależą od gatunku roślin tworzących żywopłot. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu. Jeśli krzew ma duże przyrosty, możemy go przycinać kilkakrotnie w sezonie: na wiosnę, latem i pod koniec lata, ale nie później niż w połowie sierpnia. Jesienią dopuszczalne jest jedynie przycinanie gatunków bardzo odpornych na zimowe mrozy.

Zasady letniego cięcia żywopłotów

Kształt – żywopłot powinien mieć kształt trapezu z szerszą podstawą, zwężającą się ku górze. Taka forma jest najlepsza dla krzewów, ponieważ zapewnia prawidłowe doświetlenie i sprzyja zagęszczaniu się krzewu. Na terenach charakteryzujących się silnymi opadami śniegu, można ten kształt dostosować do warunków i górną część żywopłotu przyciąć w formie stożka, co ułatwi zsuwanie się warstwy śniegu na ziemię. Zalegająca na górze ciężka warstwa śnieżna niszczy krzewy.

Technika cięcia – przycinanie powinniśmy zaczynać od boków. Cięcie powinno być przeprowadzane równolegle do gałęzi, a narzędzie – dobrze naostrzone, by nie ranić roślin. Stosując tępe ostrza narażamy krzewy na infekcje i długie gojenie się ran.

Czym przycinać żywopłot? Wygodne nożyce do sprawnego przycinania żywopłotów

Narzędzia do przycinania żywopłotów powinny, oprócz posiadania odpowiedniej mocy i wydajności, być lekkie, by umożliwić dłuższą pracę. W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na silnik o niskim poziomie wibracji, który fizycznie ułatwia dłuższą pracę ciągłą, a generowany niski dźwięk jest mniej uciążliwy nie tylko dla operatora, ale i dla otoczenia.” – radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Powinny także odznaczać się ograniczoną emisją spalin, tym bardziej, że tego typu urządzeniami pracujemy w pobliżu twarzy i górnych dróg oddechowych. Przy wyborze nożyc warto również wziąć pod uwagę ergonomię, uchwyty oraz jakość i rodzaj ostrzy.”

Nożyce do cięcia żywopłotu - Honda

Nożyce do cięcia żywopłotu - Honda HHH 25S - 75E

Zastosowanie: precyzyjne przycinanie krzewów i żywopłotów na niewielkiej wysokości. Silnik: 4-suwowy Honda GX 25 o mocy 1KM z układem automatycznej dekompresji (natychmiastowe uruchomienie urządzenia) Długość ostrza: 69 cm Ostrze: jednostronne Deflektor: nożyce wyposażone są w listwę (deflektor) ułatwiającą odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. Niska waga, ergonomiczny i regulowany uchwyt, doskonałe wyważenie zapewniają komfort pracy i obsługi.

Jednostka napędowa Honda Versatool™ - UMC 435 E

Wygodnym rozwiązaniem do przycinania krzewów jest wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool ™, składające się z jednostki napędowej i wymiennie podłączanych narzędzi, w tym nożyc długich i krótkich.

Pracuje na przyjaznym dla otoczenia i dla operatora czterosuwowym silniku spalinowym GX 35 o mocy 1,3KM – jednym z najlżejszych na świecie. Wyróżnia się on niskim poziomem wibracji i ograniczoną emisją spalin. UMC 435 jest idealnie wyważone, co w połączeniu z ergonomicznymi uchwytami zapewnia łatwą i komfortową obsługę. Natomiast system olejowego umożliwia pracę i przechowywanie urządzenia w każdej pozycji.

Nożyce długie Honda Versatool

Nożyce długie Honda Versatool™ - SSHE LE

Zastosowanie: przycinanie wysokich partii żywopłotów i krzewów. Długość robocza: 105 cm (w tym przedłużka 60 cm). Zapewnia szeroki zasięg pracy bez potrzeby wykorzystywania drabiny i bez konieczności schylania się. Ostrze: dwustronne. Narzędzie, przeznaczone do cięcia gałązek o średnicy do 2,4 cm, jest lekkie i odpowiednio wyważone, a regulacja kąta pracy (90°) zapewnia wygodne ustawienie ostrzy i równe przycinanie powierzchni bocznych i górnych żywopłotu.

Nożyce krótkie Honda Versatool

Nożyce krótkie Honda Versatool™ - SSHE SE

Zastosowanie: sprawne przycinanie krzewów o średnich rozmiarach. Długość robocza: 55 cm Ostrze: dwustronne. Służy do przycinania gałązek o średnicy do 1,5 cm. Regulowany kąt pracy (54°) umożliwia dostosowanie ustawienia narzędzia do warunków.
Zasięg nożyc krótkich i długich można zwiększyć o 100 cm lub 50 cm, łącząc je dodatkowo z jedną z przedłużek zestawu.

Podkrzesywarka Honda Versatool

Podkrzesywarka Honda Versatool™ - SSPP E

Zastosowanie: prześwietlanie drzew owocowych i pielęgnację drzew ozdobnych. Służy do przycinania gałęzi o średnicy do 15 cm. Długość ostrza: 28 cm Zasięg: może być zwiększony za pomocą dodatkowych przedłużek Honda Versatool: 50 cm lub 100 cm.

Źródło: Honda

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu