Logo
Logo
1
Do góry

Pszczeli Big Brother - video transmisja na żywo prosto z ula!

W Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli w specjalnym ulu zainstalowano kamery, dzięki którym można obserwować życie pszczelej rodziny. Video relacja prosto z ula dostępna jest na stronie www.zycieula.pl. Akcja jest zorganizowana w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu z zakresu odpowiedzialności społecznej Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica” S.A. „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Ul, z którego nadawana jest relacja video, został w całości zbudowany od podstaw i zasiedlony nową rodziną pszczelą liczącą ok. 20 tysięcy osobników. W celu łatwej identyfikacji, królową-matkę oznaczono na grzbiecie zieloną kropką. Znajdujące się w środku konstrukcji kamery rejestrują wnętrze ula, nie wpływając na zachowania owadów, co pozwala nam na śledzenie ich naturalnych zachowań. Możliwość własnej i indywidulanej obserwacji pszczół w ulu oraz przypomnienie o ich roli i pracy jest głównym celem całej inicjatywy, która jest uzupełnieniem działań obecnej odsłony „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


Podstawowym problemem w podejściu do tych owadów jest to, że niektórzy mylą pszczoły z osami. W naszej szkole można zobaczyć jak wyglądają ule, które otwieramy i każdy może niemalże dotknąć pszczół. Każdy kto widzi pszczoły z bliska, jest w szoku, że owady są takie spokojne i pracowite. Teraz już nie trzeba przyjeżdżać do nas osobiście. Zapraszamy na www.zycielula.pl” – mówi Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, na terenie którego stanął ul z kamerami.

Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia (partner merytoryczny programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”) dodaje, że jest to szansa, aby pokonać ewentualny strach przed owadami, które zagrożone są wyginięciem, a pełnią niezastąpioną rolę w całym ekosystemie: „Takie inicjatywy pomagają przekonać się na własne oczy, jaki ogrom pracy codziennie wykonują pszczoły. Nawet przez krótką chwilę, podczas uważnej obserwacji wnętrza ula, można dostrzec, że pszczoły cały czas są aktywne i zajęte swoją rolą w ulu. Z jednej strony to dla nas, obserwatorów, nauka i inspiracja, a z drugiej motywacja, by doceniać efekty pracy tych zagrożonych wyginięciem owadów”.

Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula!
Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula! Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula!

 

Więcej o akcji na: www.pomagamypszczolom.pl oraz www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczołom


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (10)
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu