Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Pszczeli Big Brother - video transmisja na żywo prosto z ula!

W Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli w specjalnym ulu zainstalowano kamery, dzięki którym można obserwować życie pszczelej rodziny. Video relacja prosto z ula dostępna jest na stronie www.zycieula.pl. Akcja jest zorganizowana w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu z zakresu odpowiedzialności społecznej Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica” S.A. „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Ul, z którego nadawana jest relacja video, został w całości zbudowany od podstaw i zasiedlony nową rodziną pszczelą liczącą ok. 20 tysięcy osobników. W celu łatwej identyfikacji, królową-matkę oznaczono na grzbiecie zieloną kropką. Znajdujące się w środku konstrukcji kamery rejestrują wnętrze ula, nie wpływając na zachowania owadów, co pozwala nam na śledzenie ich naturalnych zachowań. Możliwość własnej i indywidulanej obserwacji pszczół w ulu oraz przypomnienie o ich roli i pracy jest głównym celem całej inicjatywy, która jest uzupełnieniem działań obecnej odsłony „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


Podstawowym problemem w podejściu do tych owadów jest to, że niektórzy mylą pszczoły z osami. W naszej szkole można zobaczyć jak wyglądają ule, które otwieramy i każdy może niemalże dotknąć pszczół. Każdy kto widzi pszczoły z bliska, jest w szoku, że owady są takie spokojne i pracowite. Teraz już nie trzeba przyjeżdżać do nas osobiście. Zapraszamy na www.zycielula.pl” – mówi Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, na terenie którego stanął ul z kamerami.

Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia (partner merytoryczny programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”) dodaje, że jest to szansa, aby pokonać ewentualny strach przed owadami, które zagrożone są wyginięciem, a pełnią niezastąpioną rolę w całym ekosystemie: „Takie inicjatywy pomagają przekonać się na własne oczy, jaki ogrom pracy codziennie wykonują pszczoły. Nawet przez krótką chwilę, podczas uważnej obserwacji wnętrza ula, można dostrzec, że pszczoły cały czas są aktywne i zajęte swoją rolą w ulu. Z jednej strony to dla nas, obserwatorów, nauka i inspiracja, a z drugiej motywacja, by doceniać efekty pracy tych zagrożonych wyginięciem owadów”.

Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula!
Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula! Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula!

 


Więcej o akcji na: www.pomagamypszczolom.pl oraz www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczołom


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu