Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Pszczeli Big Brother - video transmisja na żywo prosto z ula!

W Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli w specjalnym ulu zainstalowano kamery, dzięki którym można obserwować życie pszczelej rodziny. Video relacja prosto z ula dostępna jest na stronie www.zycieula.pl. Akcja jest zorganizowana w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu z zakresu odpowiedzialności społecznej Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica” S.A. „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Ul, z którego nadawana jest relacja video, został w całości zbudowany od podstaw i zasiedlony nową rodziną pszczelą liczącą ok. 20 tysięcy osobników. W celu łatwej identyfikacji, królową-matkę oznaczono na grzbiecie zieloną kropką. Znajdujące się w środku konstrukcji kamery rejestrują wnętrze ula, nie wpływając na zachowania owadów, co pozwala nam na śledzenie ich naturalnych zachowań. Możliwość własnej i indywidulanej obserwacji pszczół w ulu oraz przypomnienie o ich roli i pracy jest głównym celem całej inicjatywy, która jest uzupełnieniem działań obecnej odsłony „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


Podstawowym problemem w podejściu do tych owadów jest to, że niektórzy mylą pszczoły z osami. W naszej szkole można zobaczyć jak wyglądają ule, które otwieramy i każdy może niemalże dotknąć pszczół. Każdy kto widzi pszczoły z bliska, jest w szoku, że owady są takie spokojne i pracowite. Teraz już nie trzeba przyjeżdżać do nas osobiście. Zapraszamy na www.zycielula.pl” – mówi Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, na terenie którego stanął ul z kamerami.

Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia (partner merytoryczny programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”) dodaje, że jest to szansa, aby pokonać ewentualny strach przed owadami, które zagrożone są wyginięciem, a pełnią niezastąpioną rolę w całym ekosystemie: „Takie inicjatywy pomagają przekonać się na własne oczy, jaki ogrom pracy codziennie wykonują pszczoły. Nawet przez krótką chwilę, podczas uważnej obserwacji wnętrza ula, można dostrzec, że pszczoły cały czas są aktywne i zajęte swoją rolą w ulu. Z jednej strony to dla nas, obserwatorów, nauka i inspiracja, a z drugiej motywacja, by doceniać efekty pracy tych zagrożonych wyginięciem owadów”.

Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula!
Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula! Pszczeli Bigbrother - video transmisja na żywo prosto z ula!

 

Więcej o akcji na: www.pomagamypszczolom.pl oraz www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczołom


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu