Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Polbruk: Minimalistyczny charakter nowoczesnej posesji dzięki kostkom brukowym

Minimalistyczny charakter nowoczesnych posesji, to wypadkowa prostoty i funkcjonalności, połączonych skrupulatnie przemyślanym projektem. Precyzyjnie wytyczone ścieżki, stonowana kolorystyka i ujarzmiona flora, to wyznacznik tego typu kompozycji. Polbruk podpowiada na co zwrócić uwagę tworząc modernistyczny ogród.

Kostka brukowa w nowoczesnych ogrodach minimalistycznych

Prosta elegancja i funkcjonalność charakteryzują minimalistyczne, nowoczesne ogrody, dlatego też jest to styl doceniany przez osoby lubiące powściągliwe kompozycje pozbawione zbędnych dekoracji. Nie oznacza to jednak, że jest to mało atrakcyjna i nudna forma. Rolę ozdób przejmują w nim elementy użytkowe, które przybierają proste, zgeometryzowane kształty o precyzyjnie wyznaczonych liniach.

Dekorację stanowi matematyczny ład i umiar. Szczególnie widoczne jest to w przypadku nawierzchni oraz elementów małej architektury, które wykonane mogą być z naturalnego drewna, kamienia, betonu z dodatkiem stali i szkła. W tego typu kompozycjach doskonale sprawdzą się betonowe kostki brukowe, które wykorzystać można do wyłożenia ścieżek, podjazdu i tarasu, a także budowy ozdobnych murków czy kwietników, jak np. Polbruk Ideo.

W nowoczesnych ogrodach nie ma miejsca na rozległe trawniki, które wymagają stałej pielęgnacji i przycinania. Duże płaszczyzny zagospodarować więc można kostką brukową.

polbruk_urbanika_w_jodelke
polbruk_urbanika_w_jodelke
polbruk_urbanika_w_jodelke

Ważne, by wybierać kolekcje o prostych kształtach i gładkiej powierzchni, jak np. Polbruk Urbanika. Aranżacja musi być elegancka, ale nie wolno zapominać, że jej podstawowym zadaniem jest funkcja użytkowa, dlatego też szczególnie szlaki komunikacyjne powinny być wykonane z wytrzymałych na obciążenia elementów (na ciągi dla pieszych kostki o grubości od 4 do 6 cm, natomiast podjazd lub parking od 6 do 8 cm).

Doskonale sprawdzi się również kostka bez fazy (np. Polbruk Urbanika), która pozwoli stworzyć niezwykle równą powierzchnię, pozbawioną zbędnych krawędzi.

Kolejnym elementem, który obok kształtu odgrywa w nowoczesnych ogrodach kluczową rolę jest kolorystyka. Wszystkie elementy otoczenia, w tym również nawierzchnia, powinny być stonowane, monochromatyczne, najczęściej w jasnych odcieniach beżów i szarości.

Jeśli zależy nam na przełamaniu jednorodnej kompozycji, można zestawić kostkę brukową w różnym natężeniu kolorystycznym, pamiętając jednak, by były to elementy z tej samej gamy. Zabieg ten wykorzystać można również do wytyczenia przebiegu ścieżek i wizualnego wydzielenia poszczególnych stref ogrodu np. wjazdu.

Na tego typu posesjach główną rolę odgrywa budynek o prostej architekturze bryły, który płynnie łączy się z otoczeniem. Synchronizację tę można podkreślić wykonując taras, będący naturalnym przedłużeniem domu i jednocześnie zielonym salonem, z tego samego materiału co pozostała część nawierzchni. Dobrze sprawdzą się elementy o nieco większych wymiarach i formie płyt, jak Polbruk Teriso czy też wspominana już Polbruk Urbanika. Dzięki temu stworzy się stabilne podłoże do postawienia mebli ogrodowych czy dodatkowych ozdób.

Jeśli natomiast zależy nam na wyraźnym, wizualnym odcięciu część wypoczynkowej od reszty ogrodu, taras można wyłożyć kostką o innym kolorze lub odcieniu. Ciekawym zabiegiem jest zabudowanie tej przestrzeni innym rodzajem kostki, a z elementów użytych na ścieżkach ułożenie jedynie jej obrzegowania lub ozdobnych akcentów wewnątrz kompozycji.

Polbruk_Teriso_Magma Polbruk_Teriso_Magma

Rośliny i dodatki

Nowoczesne ogrody w dużej mierze stawiają na ekologię, dlatego też dominuje podejście, że ogród powinien być samowystarczalny. Zaleca się więc, by do jego zagospodarowania wykorzystywać rośliny niewymagające intensywnej pielęgnacji.

Dobrze sprawdzają się gatunki zimozielone, jak bukszpany, czy różnego rodzaju żywopłoty. Mile widziane są również pnącza w postaci bluszczu, ozdobne gatunki traw lub nieco bardziej egzotyczny bambus.

Ważne by roślinność, podobnie jak pozostałe elementy kompozycji również miała stonowaną kolorystykę. Jeśli zależy nam więc na kwitnących gatunkach, wybierać należy propozycje w jednej tonacji kolorystycznej i mało jaskrawych barwach.

W przypadku mebli ogrodowych sięgać musimy po kolekcje wykonane z wikliny, drewna czy stali, pamiętając by miały jak najbardziej geometryczne kształty. Dobrze sprawdzają się również akcesoria wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu np. stół z palet czy kwietniki ze skrzyń.

Całość posesji wzbogacić należy prostym minimalistycznym oświetleniem, które umieścić można w okolicach tarasu jak również ścieżek. Ogród nowoczesny sprawdza się zarówno na dużych, jak niewielkich przestrzeniach doskonale wpisując się w miejski krajobraz.

Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu