Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
1
Okazje

Krause: Praca na wysokości - wybór drabiny do domu i ogrodu

Wybór odpowiedniej drabiny do pracy na wysokości jest bardzo ważny. Od właściwego doboru drabiny zależy w dużej mierze bezpieczeństwo jej użytkowania. Szeroki wachlarz typów drabin oferowanych przez KRAUSE pozwala na dopasowanie drabiny do niemal wszystkich potrzeb dotyczących prac na wysokości.

TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
Szukasz oryginalnej rośliny do swojego ogrodu? Mamy dla Ciebie 8 roślinnych nowości, którymi warto się zainteresować. Sprawdź, co będzie modne w...

Wybór drabiny - Jak wysoko, gdzie i jak często?

Bogactwo modeli dostosowanych do bardzo zróżnicowanych potrzeb użytkowników powoduje, że wybór odpowiedniej drabiny to decyzja, której powinniśmy poświęcić chwilę namysłu. Oferta firmy KRAUSE, wiodącego europejskiego producenta, podzielona została na 3 grupy – linię Corda przeznaczoną dla okazjonalnego stosowania w domu, linię Monto zaprojektowaną dla majsterkowiczów i wykonawców, ceniących wygodę i zwiększony komfort pracy oraz linię Stabilo – stworzoną dla przemysłu i profesjonalnych użytkowników. Niezależnie jednak od naszych potrzeb pamiętajmy, by wybierać drabiny posiadające odpowiednie atesty i sprawdzone konstrukcje. Im wyżej bowiem wchodzimy - tym bardziej powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości.

Praca na wysokości - wybór drabiny do domu i ogrodu

Dobranie drabiny odpowiedniej do naszych potrzeb to inwestycja w bezpieczeństwo i niezawodność na lata. Czym zatem powinniśmy się kierować, dobierając drabinę? Podpowiada przedstawiciel z firmy KRAUSE – będącej liderem na rynku drabin i rusztowań.

Poszukując odpowiedniej drabiny, powinniśmy rozważyć 3 kwestie. Po pierwsze, na jakiej wysokości będziemy pracowali? Podawane przez producentów wartości dotyczy zazwyczaj „wysokości roboczej”, która oznacza wysokość najwyższego możliwego punktu stania podwyższoną o 2 m jako zasięg prac wykonywanych na danej drabinie. Następnie należy upewnić się, czy powierzchnia, na której będziemy stawiać drabinę jest równa i stabilna. I wreszcie – jak często i w jakich warunkach będziemy użytkować drabinę?” – radzi przedstawiciel z firmy KRAUSE.

drabina_przystawna_krause
Drabiny przystawne pozwalają na bezpieczną pracę na dużej wysokości

Proste drabiny przystawne

Podstawowy rodzaj drabiny to klasyczna jednoelementowa konstrukcja. Można ją oprzeć o ścianę bądź inny stabilny element. Drabiny przystawne z oferty firmy KRAUSE posiadają w zależności od wersji od kilku do kilkunastu wytrzymałych profilowanych szczebli, pozwalających na bezpieczną pracę na różnych wysokościach roboczych. Warto zwrócić uwagę na ciężar i podstawę drabiny – konstrukcje aluminiowe są lekkie i poręczne, a antypoślizgowe stopki zapewniają odpowiednią stabilność.

Drabiny wielofunkcyjne

Drabiny wielofunkcyjne to zdecydowanie bardziej zaawansowane konstrukcje, umożliwiające najczęściej zastosowanie aż 4 ustawień: jako drabina przystawna, wolnostojąca o wyższej lub niższej wysokości oraz rozsuwana. Proponowane przez firmę KRAUSE podstawowe konstrukcje linii Corda składają się z 3 elementów, posiadających od 7 do 11 szczebli każdy. W pozycji rozsuwanej pozwalają na pracę na wysokości roboczej do 7,25 m, a w pozycji wolnostojącej – do 5,35 m.

drabina_przegubowa_teleskopowa_krause
Drabiny firmy KRAUSE umożliwiają pracę również na podłożu o zróżnicowanych poziomach np. na schodach.

W przypadku drabin wielofunkcyjnych szczególnie warto zwrócić uwagę na elementy gwarantujące komfortową i bezpieczną pracę. Oprócz stopek antypoślizgowych, drabiny wielofunkcyjne z oferty KRAUSE posiadają dodatkowy stabilizator. Dla wygody użytkowania pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę na ciężar i sposób składania całej konstrukcji – dzięki temu wygodny transport drabiny nie będzie problemem.

Drabiny TeleVario - gdy zaczynają się schody

W praktyce często zdarza się, że drabinę trzeba ustawić na podłożu o zróżnicowanych poziomach. Najczęściej dotyczy to schodów i wiąże się z dodatkowymi trudnościami w uzyskaniu odpowiedniej stabilności konstrukcji. Wybrane modele drabin wielofunkcyjnych KRAUSE posiadają funkcję ustawiania na schodach. Optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji są drabiny TeleVario.

Producenci oferują również wiele dodatkowych elementów, jeszcze bardziej zwiększających bezpieczeństwo i komfort pracy w trudnych warunkach. Firma KRAUSE proponuje bogatą ofertę akcesoriów z serii Combi Systems. Atestowane przez TÜV dodatkowe stabilizatory z regulacją poziomu, przedłużenia podłużnic, uchwyty dystansowe, półki czy szpice do stosowania na miękkich podłożach pozwalają na bezpieczną i komfortową pracę w praktycznie każdych warunkach.


kompaktowa_budowa_drabiny_stabilo_krause
Kompaktowa budowa drabiny przegubowej KRAUSE pozwala na jej złożenie. Dzięki temu zajmuje mało miejsca i swobodnie mieści się w bagażniku samochodu.

Drabiny przegubowe

Złożona konstrukcja i niezawodne mechanizmy umożliwiają stosowanie niestandardowych rozwiązań. Warte uwagi są zwłaszcza konstrukcje przegubowe, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność drabin. Firma KRAUSE opatentowała własny system przegubów, umożliwiających nie tylko łatwe i szybkie rozkładanie i składanie konstrukcji, ale także ustawianie ich w praktycznej pozycji pomostu roboczego. Modele z systemem MultiMatic umożliwiają w tym ustawieniu prace na wysokości prawie 3 m. Warto więc zwrócić uwagę na taką funkcję drabiny, szczególnie jeśli planujemy prace wymagające częstej, nieznacznej zmiany miejsca położenia. Kolejną ważną zaletą jest niewielki rozmiar po złożeniu, który ułatwia przechowywanie drabiny oraz jej transport.

Jak użytkować drabinę?

Drabiny nie można ustawiać na nierównym i ruchomym podłożu. Niebezpieczne dla stabilności konstrukcji mogą być śliskie powierzchnie z kamienia naturalnego czy płytek ceramicznych lub lód. Drabina powinna być oparta na nogach (podłużnicach), a nie na szczeblach czy stopniach. Co więcej, drabina przystawna powinna zostać oparta o płaską, stałą płaszczyznę i przed użyciem zabezpieczona np. przez przymocowanie albo zastosowanie odpowiedniego wyposażenia dla zapewnienia stateczności. Drabina nie może nigdy być przestawiana w nowe miejsce podczas przebywania na niej.” – podkreśla przedstawiciel firmy KRAUSE.

Ustawianie drabiny nie powinno także kolidować z ruchem pieszych, pojazdów czy z otwieraniem lub zamykaniem drzwi lub okien. Jeżeli to możliwe, miejsce w obszarze wykonywania prac należy odpowiednio zabezpieczyć tak, aby wykluczyć ryzyko wypadku bądź uszkodzenia mienia. Po ustawieniu, a przed pierwszym użyciem drabiny należy dokonać oględzin stanu i działania wszystkich części pod kątem uszkodzeń i bezpiecznego użytkowania.

Pod żadnym pozorem nie można używać uszkodzonych drabin. Po zakończonym dniu pracy warto usunąć z drabiny wszelkie zanieczyszczenia, np. mokre farby, brud, błoto, olej czy śnieg, które następnego dnia mogą wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Niezwykle istotną kwestią jest także rzetelna ocena stanu zdrowia osoby korzystającej z drabiny. Przy niektórych schorzeniach, przyjmowaniu leków, spożyciu alkoholu lub innych używek, użytkowanie drabiny może prowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia osób pracujących na wysokości. Warto zatem upewnić się, czy w danej chwili jesteśmy w stanie korzystać z drabiny.” – dodaje przedstawiciel z firmy KRAUSE.

Źródło: KRAUSE Sp. z o.o.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT