Logo
Logo
Do góry

Polbruk: Styl rustykalny w ogrodzie - kostki brukowe

Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a stworzyć je można przy pomocy kostek brukowych Polbruk.

Styl rustykalny w ogrodzie

Dzieciństwo spędzone na wsi często stanowi źródło sentymentalnych wspomnień. W dobie nieustannego gwaru i pośpiechu czas wypoczynku coraz częściej kojarzony jest z ucieczką w sielskie okolice polskiej prowincji. Niestety nie każdego dnia możemy sobie pozwolić na chwile relaksu na łonie natury, nie wspominając już o dłuższym pobycie za miastem.

Oryginalne otoczenie wiejskiego domostwa tworzone jest przez wiele lat za sprawą swobodnie rozrastającej się wokół kolorowej roślinności i wijących się pośród niej ścieżek. Niemniej, podobny efekt można stworzyć celowymi zabiegami również w miejskim ogrodzie. Przy tego typu koncepcjach musimy jednak rozważyć, czy aranżacja ta będzie pasowała do stylistyki naszego domu.

Styl rustykalny w przydomowym ogrodzie - kostki brukowe Polbruk Styl rustykalny w przydomowym ogrodzie - kostki brukowe Polbruk Styl rustykalny w przydomowym ogrodzie - kostki brukowe Polbruk
Ogród rustykalny to mnóstwo kolorowych roślin, ciepłe barwy i naturalne materiały, fot. Polbruk

Styl rustykalny świetnie komponuje się z domami z drewna lub cegły, dlatego bardzo często spotkać go można w pobliżu letnich posiadłości i podmiejskich zabudowań. Obecnie przeżywa swój renesans towarzysząc budynkom stylizowanym na dawne dworki. Miejsca takie zachwycają bogactwem kolorów i różnych gatunków roślin, gdzie duża ilość ozdobnych i barwnych kwiatów przeplata się z trawą, ziołami oraz liściastymi gatunkami drzew i krzewów.

Sielankowy klimat pomogą wprowadzić malwy, piwonie, lilie i liliowce i hortensje, a także rozłożyste grusze, jabłonie czy śliwy. To co niezwykle ważne w tego typu ogrodach, to zachowanie pozoru jak największej naturalności. Grządki i kwiatowe rabaty nie mogą przypominać bowiem idealnie przyciętej i rozsadzonej w jednej linii roślinności cechującej francuskie ogrody. Jeśli pozwala na to przestrzeń pokusić się można o wprowadzenie dodatkowych elementów ogrodu warzywnego.

Kostki brukowe Polbruk idealne na rustykalne nawierzchnie

Inspirowane prowincją ogrody nie od dziś cieszą się ogromnym powodzeniem wśród osób ceniących sobie piękno nieskrępowanej natury. Tworząc tego typu koncepcje, nie można zapomnieć również o nawierzchni, która obok drzew i kwiatów decyduje o charakterze posesji.

W przypadku nawierzchni doskonale sprawdzają się kostki brukowe przypominające kolorystyką i formą stare cegły, jak np. Polbruk Napoli. Obijane brzegi brukowych elementów, uzyskane dzięki celowemu zabiegowi postarzania sprawiają, że ścieżki wyglądają jakby od wielu lat stanowiły integralną część ogrodu.

Styl rustykalny w przydomowym ogrodzie - kostki brukowe Polbruk Styl rustykalny w przydomowym ogrodzie - kostki brukowe Polbruk
W ogrodach rustykalnych sprawdzają się nawierzchnie przypominające starobruk, fot. Polbruk

Ze stylistyką rustykalnych ogrodów oraz barwną roślinnością współgrać również będą kostki brukowe o ciepłej czerwono-brązowej kolorystyce – trapezowe kostki Polbruk Carmino czy geometryczne elementy Polbruk Granito.

Charakterystyczny dla takich ogrodów jest pozorny nieład i przypadkowość, którą uporządkować można tworząc rabaty przy użyciu palisad lub murków. Dodatkowo, krajobraz wzbogacić można meblami z nieheblowanych desek lub wikliny, drewnianej altany, niewielkich płotków, czy koszyków. Wszelkie dodatki powinny być jak najbardziej proste i naturalne, ponieważ styl rustykalny z zasady stroni od nowoczesności.

Ogród w stylu rustykalnym nie tylko roztacza niepowtarzalny urok polskiej prowincji, ale również, poza regularnym odchwaszczaniem i corocznym sadzeniem nowych roślin, nie wymaga zbyt skrupulatnej pielęgnacji, co pozwoli zarazem zaoszczędzić kilka dodatkowych chwil na rozkoszowanie się wypoczynkiem w jego sielskim otoczeniu.

Źródło: Polbruk

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu