Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
Do góry

Agito.pl: Prace ogrodowe w maju - porady ogrodnicze i niezbędne narzędzia

W maju rośliny nabierają intensywnych barw, a w powietrzu po prostu „czuć” wiosnę. Coraz bardziej widoczne stają się efekty prac, które wykonywaliśmy w poprzednich miesiącach. Na tym jednak nie możemy poprzestać – pamiętajmy o osłonie roślin przed chłodem, regularnym koszeniu, nawadnianiu i nawożeniu oraz usunięciu chwastów i przycinaniu krzewów.

 

Pamiętaj o „zimnych ogrodnikach”

„Zimni ogrodnicy” to zjawisko charakterystyczne dla regionu, w którym leży Polska. Wynika ze zmiany cyrkulacji atmosferycznej i nadejścia chłodniejszych mas powietrza związanych z niżem barycznym. Wówczas możemy spodziewać się znacznego spadku temperatury, także przymrozków niebezpiecznych dla młodych pędów roślin. Ochłodzona do zera stopni nad ranem roślina, a potem wystawiona na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa, co może doprowadzić do szoku i jej obumarcia. Chłód jednak nie zaszkodzi roślinom, jeśli zostaną osłonięte - pozostawienie osłony spowolni nagrzewanie. Gdy woda zamarza w szczelinach materiału, tworzy się dość szczelna powłoka. Jeśli wiec pojawią się przymrozki, rośliny będą miały szansę na przetrwanie. Wrażliwe rośliny warto okryć agrowłókniną.

Dbaj o trawnik

W maju  rozpoczynamy regularne koszenie trawnika. Systematyczne koszenie powoduje zagęszczenie darni i ograniczenie wzrostu chwastów. Nie zapomnijmy o nawadnianiu. Murawę należy podlewać wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce nie grzeje mocno. Powinno się ją także zasilać nawozami (najlepiej specjalistycznymi). Po pierwszym koszeniu (gdy trawa osiągnie ok. 10 cm.), należy rozpocząć nawożenie azotowe. Jeśli zauważycie na trawniku mech, spulchnijcie glebę widłami lub walcem kołowym.

Przycinaj krzewy

Na każdego ogrodnika, w którego ogrodzie wczesną wiosną zakwitły krzewy, takie jak forsycje, tawuły bądź pigwowce, czeka w maju zarówno cięcie regulujące, jak i takie, które sprawi, że krzewy te pięknie zakwitną w następnym roku. Pędy należy krótko przyciąć, zazwyczaj na długość 2-3 oczek, dzięki czemu na drzewku pojawi się wiele młodych pędów. Jeśli posiadamy w ogrodzie rośliny, które mają być krzaczaste, koniecznie należy je mocno przycinać.

Usuń chwasty

Słoneczna i ciepła pogoda pomaga rozwijać się nie tylko naszym kwiatom, ale także i chwastom. Dlatego odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Należy je wykonać, gdy gleba nie jest zbyt mokra. Zaprzestanie pielenia i usuwania chwastów może spowodować znaczne zmniejszenie lub utratę plonu, trudniejszy też będzie zbiór warzyw. Najlepiej usuwać je, gdy mają nie więcej niż kilka centymetrów wysokości. Korzenie takich chwastów nie są wtedy jeszcze długie i rozgałęzione, dlatego łatwiej je wyrwać bez uszkodzenia rosnących obok roślin ogrodowych. Najbardziej efektywne jest przekopywanie rabat widłami szerokozębnymi połączone z wybieraniem chwastów, ponieważ nie przecinają ich korzeni i ułatwiają ich wyjmowanie z gleby.

Narzędzia do majowych prac w ogrodzie

agrimpex-agrowloknina-zimowa-hobby-3-2x20.1008800.2

Agrimpex Agrowłóknina zimowa Hobby 3,2 x 20

Ma szerokie spektrum zastosowań. Jej ochronne właściwości można wykorzystywać w uprawie rododendronów, iglaków, róż, winorośli, wrzośców oraz innych wrażliwych gatunków roślin.

Cena w Agito.pl ok. 49 zł.

fiskars-sekator-112850.523945.2

Fiskars Sekator 112850

Pozwala na cięcie gałęzi o grubości od 28 mm do 55 mm. Sekator dostępny jest w 3 wariantach: nożycowy, kowadełkowy i hook. Sekatory nożycowe odpowiednie są do cięcia świeżych gałęzi, kowadełkowe przeznaczone są do cięcia suchych i twardych gałęzi, a hook są idealne do precyzyjnego cięcia świeżych gałęzi, nawet czubkami ostrzy.

Cena w Agito.pl ok. 126 zł.

fiskars-widly-ogrodnicze-ergoplus-133400.1028558.2

Fiskars Widły ogrodnicze ErgoPlus 13340

Przydadzą się zarówno wtedy, kiedy nastaje czas ostatnich zbiorów, jesiennych nasadzeń i grabienia zeschniętych liści, jak i wtedy, gdy przychodzi pora wiosennych porządków, sadzenia cebulek i siewu nasion. Narzędzia Fiskars zostały zaprojektowane według zasad ergonomii, aby zagwarantować prawidłową postawę i wygodne trzymanie trzonka narzędzia podczas pracy.

Cena w Agito.pl ok. 75 zł

faworyt-kosiarka-elektryczna-xk-1600.2039214.2

Faworyt Kosiarka Elektryczna XK 1600

Posiada mocny silnik i aż 40 cm szerokości pracy, dzięki czemu pielęgnacja trawnika jest szybsza i przyjemniejsza. Centralna regulacja wysokości koszenia od 25 do 75 mm pozwala na szybkie i wygodne dopasowanie wysokości trawy idealnie do twoich potrzeb, a duży kosz o pojemności 40 litrów umożliwia dłuższą pracę bez konieczności częstego opróżniania.

Cena w Agito.pl ok. 399 zł.

2014-05-07
Źródło: Agito.pl, zdjęcie tytułowe taliesin, Morguefile

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu