Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

8 sierpnia 2013. Pierwszy Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w całej Polsce obchodzony będzie Wielki Dzień Pszczół. Święto poświęcone pszczołom odbędzie się w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 100 placówek edukacyjnych z całego kraju organizujących wakacyjne zajęcia dla dzieci. Aby poprzeć inicjatywę, uczestnicy mogą dodatkowo założyć żółty element stroju. Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wielki Dzień Pszczół

Obchody Wielkiego Dnia Pszczół to szansa zwrócenia uwagi na rolę pszczół w środowisku, a także możliwość zaangażowania wszystkich społeczności lokalnych: sąsiadów, przyjaciół, rodzin czy całych miejscowości w działania mające na celu ochronę tych pożytecznych owadów.

Propozycje aktywności, łączących zabawę z edukacją, można znaleźć na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl, w zakładce Akademie Przyjaciół Pszczół.

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, będące organizatorem Wielkiego Dnia Pszczół, zachęcają do zorganizowania np. pszczelego pochodu, którego zwieńczeniem będzie edukacyjny piknik dla całej okolicy i spotkania z pszczelarzami. Inna propozycja to warsztaty kulinarne, dzięki którym dzieci dowiedzą się jak często wykorzystują produkty pszczelego pochodzenia, takie jak warzywa, owoce czy olej. Lokalni organizatorzy obchodów mogą także zorganizować pszczele spektakle, przedstawienia, koncerty, pokazy tańca czy wystawy plastyczne. Jako inspiracja mogą posłużyć także Zasady Przyjaciół Pszczół, dotyczące np. wspólnego sadzenia roślin przyjaznych pszczołom czy budowanie prostych gniazd dla pszczół dziko żyjących.

Wielki Dzień Pszczół to także szansa na nagrody dla organizujących święto gmin, świetlic, domów kultury czy szkół podstawowych. Dziesięć placówek (wraz z opiekunami), które wyślą prace konkursowe (prezentację Power Point z maksymalnie 5 zdjęciami i krótkim opisem działań obrazujących obchody Wielkiego Dnia Pszczół) może zdobyć bony do zrealizowania w sieci sklepów Media Markt. Prace należy wysyłać za pomocą formularza
na stronie www.pomagamypszczolom.pl, w zakładce Akademii Przyjaciół Pszczół od 8.08 do 15.08. Jury konkursu oceniać będzie: pomysł i wykonanie działań oraz zaangażowanie innych do świętowania i wspierania akcji: lokalnej społeczności, rodzin, dzieci, urzędów, mediów lokalnych.

Wielki Dzień Pszczół w skrócie:

 • Święto 8 sierpnia, jak i Akademie Przyjaciół Pszczół, odbywają się w ramach trzeciej edycji programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", organizowanego przez firmę ZT "Kruszwica" S.A.
 • Honorowy Patronat nad Wielkim Dniem Pszczół objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, Lubelski Urząd Marszałkowski, Lubuski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski, Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski.
 • Święto wspierają: Pszczoły, E-Pszczelarz, Pierwszy Portal Rolny, Ekologia, Zielone Wydarzenia, Park Narodowy Bory Tucholskie, Mój Piękny Ogród, Sielskie Zycie i Przepis na Ogród.
 • Zasady Przyjaciół Pszczół to:
 1. Nie wypalam traw i liści.
 2. Sadzę rośliny rodzime (rośliny miododajne), unikam inwazyjnych.
 3. Pozostawiam miejsca półdzikie.
 4. Używam nawozów naturalnych.
 5. Tworzę gniazda dla pszczołowatych.

Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu