Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
2
Okazje

#Zostańwdomu i zaplanuj prace w ogrodzie!

Natura rządzi się swoimi prawami i wiosna, nie bacząc na stan epidemii czy nocne przymrozki rozwija się własnym rytmem. Obowiązujące obostrzenia ograniczają nasze zwyczajowe aktywności, ale ten czas można efektywnie wykorzystać na przygotowanie się do nowego sezonu w ogrodzie.

 

Początek wiosny jest zawsze sygnałem do rozpoczęcia sezonu intensywnych prac w ogrodzie, niezależnie od okoliczności. A w tym roku musimy się dostosować do zaleceń. Bez wychodzenia z domu wiadomo, że trzeba będzie spulchnić podłoże pod nowe uprawy, wymieszać glebę z nawozem, zregenerować trawnik poprzez aerację, wertykulację, nawadnianie, nawożenie czy też dosianie nasion w razie konieczności i trzeba też przygotować się do pierwszego koszenia.

Co w tym roku może mieć szczególne znaczenie? Nawadnianie, gdyż wskutek suszy w ostatnich porach roku, wilgotność gleby jest niska. Efektywność podlewania zależy od częstotliwości i obfitości. W przypadku trawy zalecane jest dostarczanie większej ilości wody 1-2 razy w tygodniu i taki system podlewania warto stosować od samego początku cyklu wegetacyjnego. Codzienne nawadnianie trawy powoduje przyzwyczajanie się roślin do tej dawki wody, wskutek czego trawa nie ma potrzeby rozwijania systemu korzeniowego.

Najlepszą porą do podlewania trawnika i innych roślin jest wczesny poranek lub wieczór, ale w tym drugim przypadku trzeba uważać, by nadmierna wilgotność nie spowodowała rozwoju chorób grzybowych. Najbardziej skutecznym sposobem podlewania jest metoda drobnokropelkowa, którą zapewniają zraszacze lub odpowiednie końcówki węży ogrodowych, do których woda może być dostarczana za pomocą pompy do wody czystej. Wygodnym sposobem podlewania trawników i przydomowych ogródków są lekkie i małe pompy o wydajności np. 120l/min i 280l/min, i które mogą być łączone nawet z kilkoma jednocześnie systemami zraszania. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Pompa ogrodowa Honda WX10

Pompa ogrodowa Honda WX10

Przygotowanie urządzeń ogrodniczych

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie własnego „parku maszynowego” i przygotowanie urządzeń do użycia. W glebogryzarkach, wertykulatorach, kosiarkach spalinowych, wszystkich maszynach spalinowych, trzeba przede wszystkim sprawdzić czy stare paliwo było usunięte (zbiornik i gaźnik powinny być opróżnione z paliwa przed dłuższym przestojem w pracy), warto sprawdzić poziom oleju, wymienić filtr powietrza lub przynajmniej go oczyścić. W kosiarkach równie ważna jest kontrola noży – stan ogólny i naostrzenia. Jeśli są zdeformowane lub uszkodzone, to tak jak filtr powietrza – trzeba koniecznie wymienić na nowe.

- Przygotowanie urządzeń do nowego sezonu ma kluczowe znaczenie dla ich bezawaryjnego działania. Niektóre czynności związane z obsługą przedsezonową można przeprowadzić we własnym zakresie opierając się na np. na informacjach zawartych w instrukcji obsługi. W innym wypadku najlepiej jest zgłosić się z urządzeniem do najbliższego autoryzowanego serwisu. W obecnej sytuacji i problemami związanymi z zagrożeniem epidemią warto najpierw skontaktować się z serwisem i zarezerwować termin przeglądu. W zdecydowanej większości przypadków, Autoryzowane Punkty Sprzedaży i Serwisu Honda to firmy rodzinne, w których każdy klient jest obsługiwany indywidualnie. Szybka rezerwacja przeglądu zapewni uniknięcie dłuższego oczekiwania tuż przed rozpoczęciem pracy w ogrodzie, gdy spora część klientów zgłasza się do serwisu jednocześnie. – wyjaśnia Robert Deluga, kierownik Serwisu Centralnego Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Z myślą o pierwszym koszeniu

Pierwsze dni wiosny to również właściwy moment na przygotowanie trawnika do nowego cyklu wegetacji. Do pierwszego koszenia pozostało jeszcze trochę czasu, a teraz warto zaplanować i wykonać w miarę możliwości, wygrabienie liści i filcu, aerację oraz wertykulację, które zapewnią lepszy dostęp tlenu i wody do strefy korzeniowej, a następnie podlewać trawnik. W dalszej kolejności należy zadbać o dosianie nasion w razie konieczności oraz dożywienie trawy wieloskładnikowymi nawozami bogatymi w azot.

Przed wyruszeniem do pracy przy trawniku warto mu się przyjrzeć i ocenić jego kondycję. Może się okazać, że jest niejednorodny w kolorze i zagęszczeniu co może świadczyć o złej kondycji trawy i pojawieniu się chorób grzybowych. Termin pierwszego koszenia zależy właśnie od kondycji trawy. Często do tego celu stosowana jest kosa lub wykaszarka, która umożliwia selektywne koszenie dokładnie w tych miejscach, w których trawa „dorosła” do cięcia. Wybór kos jest różnorodny, a wolny czas spędzany w domu w okresie stanu epidemii można w części przeznaczyć na analizę parametrów tych urządzeń, jak rodzaj, moc i prędkość obrotowa silnika, waga, system antywibracyjny, część robocza, mobilność i ergonomia.

kosa Honda UMK450E UEETKosa Honda UMK450E UEET

W chwili obecnej najwięcej wartości użytkowych, ze względu na moc silnika i czas koszenia, nadal mają kosy spalinowe. Urządzenia akumulatorowe są najbardziej ekologiczne i jednocześnie mobilne, ale jeszcze nie dorównują wydajnością kosom spalinowym. Nowoczesne kosy spalinowe dobrej jakości i wyposażone w silniki 4-suwowe są przyjazne dla otoczenia i zapewniają oczekiwaną wydajność koszenia. Uniwersalną propozycją do przydomowych trawników i ogrodów są kosy japońskiego producenta o szerokości koszenia 40 cm, które sprawdzają się także w wykaszaniu obrzeży trawników, trawy i chwastów pod krzewami i wokół drzew, koszeniu roślin na terenie o większym stopniu nachylenia, w rowach. Są też praktycznie jedynym urządzeniem do koszenia zielonych dachów.

- Kosy te są wyposażone w paliwooszczędne silniki 4-suwowe o dużej prędkości obrotowej i mocy 1 oraz 1,3 KM, i spełniają ponadnormatywnie wszelkie światowe standardy emisji spalin i głośności. W praktyce ważną cechą konstrukcji silnika jest możliwość obrót-u o 360° urządzenia w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń pracy kosy. Dzięki temu kosa z łatwością kosi trawę na skarpach i wysokich wzniesieniach. – mówi Mariusz Czarnocki. Tego typu kosy oferują wygodne dostosowanie części tnącej do rodzaju roślinności: głowica żyłkowa jest przeznaczona do koszenia trawy, natomiast tarcza z 3 ostrzami – do chwastów i zarośli o grubszych łodygach. Kosa jest lekka i wygodnie wyważona, co zapewnia wykonywanie pracy przez dłuższy czas bez zmęczenia. Dodatkowo, komfort użytkowania podnosi ergonomiczny uchwyt, kabłąkowy lub kierownica typu rowerowego, oraz niski poziom wibracji silnika.

Nowością Honda w 2020 r. jest kosa UMK 450E wyposażona w silnik o najnowszej konstrukcji i mocy 2 KM. Przeznaczona jest dla wymagających miłośników ogrodów potrzebujących wydajnej kosy do koszenia dużych powierzchni oraz profesjonalistów. Wyposażona w ergonomiczny uchwyt z intuicyjnie obsługiwanym przyciskiem do włączania i wyłączania silnika zapewnia wygodną pracę przez wiele godzin. Komfort obsługi dodatkowo zwiększają szerokie szelki mocowane w odpowiednim punkcie kosy. Natomiast sprawne koszenie zapewnia praktyczny system tnący obejmujący 2 wymienne rozwiązania: głowicę z żyłką nylonową (3mm) do koszenia traw oraz wytrzymałą tarczę z 3 nożami do koszenia zarośli, chwastów o grubszych łodygach, a nawet młodych pędów krzewów. Nowa kosa UMK 450 jest dostępna w wersji UEET oraz XEET.

03/30/2020
Źródło: Honda Aries Power www.mojahonda.pl

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu