Logo
Logo
Do góry

Polbruk: Dobra podbudowa pod ogród, czyli jak wybrać kostkę brukową?

Wyjątkowy ogród to nie tylko piękne i zadbane rośliny. Ogromną rolę odgrywa też kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania nawierzchni. Kostka brukowa daje w tej kwestii duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu warto kierować się kilkoma zasadami.

Wybór nawierzchni ogrodowej

Wybór nawierzchni ogrodowej, będący z reguły inwestycją na długie lata, musi być starannie przemyślany. Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, która kostka będzie zdobić naszą posesję, dobrze jest zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz tym, w jakim otoczeniu zostanie zastosowana.

Kostka brukowa Polbruk

- Bogactwo oferowanych na rynku kolorów, faktur i kształtów kostek brukowych daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, jednak najlepiej jest kierować się zasadą umiaru, nie mieszając ze sobą kostek o różnej barwie i zróżnicowanej strukturze. - radzi firma Polbruk.

Wybór kostki brukowej

Podstawę, wokół której skupiać się powinna cała kompozycja, stanowić powinien dom, bowiem to jego styl oraz kolorystyka elewacji czy stolarki nadaje ton i przykuwa wzrok.

Budynki w jasnych odcieniach - beżach, brązach, czy zieleni dobrze jest zestawić z nieco ciemniejszą i wyraźniejszą nawierzchnią, nawiązującą do naturalnych kolorów ziemi. Mogą to być jednolite kostki brukowe, jak Polbruk Avanti w kolorze grafitowym lub melanż szarości Polbruk Albena w wersji alpen.

W przypadku dużych i ciemnych domów, możemy je rozjaśnić i ocieplić, wykorzystując do tego kolorową nawierzchnię w barwach żółto-czerwono-czarnych - np. Polbruk Granito indiana lub ułożyć mozaikę z różnych odcieni jednego koloru, wzbogacając grafitową kostkę jasnoszarymi elementami.

W otoczenie domów budowanych na modłę szlacheckich dworków doskonale wpiszą się z kolei kostki stylizowane na starodawny bruk, jak np. Polbruk Albena przypominająca fakturą bruk bazaltowy.

Jeśli natomiast marzy nam się taras lub wejście w stylu greckich, czy hiszpańskich posiadłości nasz wybór powinien skłaniać się ku elementom przypominającym strukturą naturalny kamień łupany (Polbruk Petra), czy piaskowiec (Polbruk Plaza).

Uwzględnienie tych zależności przy wyborze rodzaju kostki brukowej, pozwoli nam stworzyć spójną i elegancką kompozycję ogrodu.

Układamy nawierzchnię ogrodową

Na ogólny wygląd nawierzchni ogrodowej składa się kilka elementów. Oprócz strony estetycznej, powinniśmy więc skupić się również na tym, w jakich miejscach będzie ona ułożona, bowiem to od natężenia ruchu i przewidywanego obciążenia zależeć będzie grubość wykorzystywanych materiałów.

- Na alejki wokół domu i ogrodu wystarczy kostka brukowa o grubości od 4 do 6 cm, z kolei podjazdy i chodniki narażone na duży ruch wykładać należy elementami o grubości od 6 do 8 cm. W ten sposób unikniemy zniszczeń związanych z codzienną eksploatacją. - radzi firma Polbruk.

Kostka brukowa Polbruk

Z praktycznego punktu widzenia ważny jest również rozmiar kostki brukowej, który wpływa na ostateczny efekt, a przede wszystkim na szybkość i łatwość układania. Wybierając jej wielkość należy wziąć pod uwagę obszar wykładanej powierzchni - na wąskich ścieżkach ogrodowych sprawdzą się niewielkie elementy, które wyeliminują konieczność docinania, na tarasy - duże płyty, natomiast do wykonania zakrętów i kół dobrze jest wykorzystać kostki o trapezowych kształtach, dzięki, którym w prosty sposób zbudujemy płynnie wygięte łuki.

Kompozycja naszego ogrodu w dużej mierze zależy od gustu architekta, niekiedy jednak ograniczeniem jest rodzaj podłoża, które uniemożliwia stosowanie pewnych materiałów lub osłabia trwałość nawierzchni. Kostka brukowa sprawdza się w niemal każdych warunkach, wystarczy jedynie wykonać odpowiednią podbudowę, dostosowaną do rodzaju gruntu.

Do jej wykonania można wykorzystać np. żwir, tłuczeń czy żużel. Pamiętać tylko należy, że w przypadku podjazdu powinna być ona grubsza (20 - 40 cm) niż na szlakach pieszych (10 - 20 cm). Dodatkowo, w przypadku gruntów gliniastych, wykonać należy warstwę odsączającą o grubości od 20-60 cm. Na podbudowie tworzymy kilkucentymetrową warstwę wyrównującą, tzw. podsypkę piaskową, na niej dopiero układamy kostki. Po ułożeniu, całą nawierzchnię należy ubić, najlepiej przy pomocy wibratora płytowego, a powstałe spoiny wypełnić suchym i przesianym piaskiem np. przy użyciu szczotki. W ten sposób nawierzchnia będzie trwała i stabilna - radzi firma Polbruk.

źródło i zdjęcia: Polbruk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu