Logo
Logo

Wiosenna inwazja kleszczy w tym roku nadeszła wcześniej. Czy spacer po lesie jest bezpieczny?

W tym roku natura zaskoczyła nas wcześniejszym przebudzeniem kleszczy, co oznacza, że musimy być bardziej czujni niż kiedykolwiek. Nie pozwól, aby spacer po lesie zamienił się w ryzykowną przygodę zakończoną wizytą u lekarza. Dowiedz się, jak skutecznie chronić siebie i swoich bliskich przed kleszczami, które już teraz rozpoczynają swoją inwazję. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który pomoże Ci zrozumieć zagrożenie i podjąć odpowiednie kroki profilaktyczne. 

Wraz z nadejściem pierwszych, jeszcze nieśmiałych promieni wiosennego słońca, natura budzi się do życia. Kwitnące kwiaty, śpiew ptaków i zielone liście na drzewach to znaki, na które czekamy z utęsknieniem przez całą zimę. Jednak wraz z nadejściem wiosny, nasze lasy i łąki stają się areną dla mniej przyjemnych zjawisk. Jednym z nich jest przedwczesne przebudzenie kleszczy, co stanowi poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Przedwczesna aktywacja kleszczy – dlaczego jest problemem?

Zazwyczaj oczekujemy, że kleszcze staną się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych dni, czyli na przełomie marca i kwietnia. Jednak obserwujemy, że w ostatnich latach, ze względu na łagodniejsze zimy i wyższe temperatury już w lutym, kleszcze budzą się znacznie wcześniej. To nie tylko przyspiesza ich cykl życiowy, ale również zwiększa ryzyko przenoszenia przez nie chorób na znacznie większą skalę i w okresach, kiedy tradycyjnie czuliśmy się bezpieczniej.

Zmiany klimatyczne a aktywność kleszczy

Globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na ekosystemy, w tym na życie kleszczy. Łagodne zimy i wysoka wilgotność powietrza sprzyjają ich rozwojowi i przetrwaniu. Co więcej, mniejsza umieralność kleszczy zimą prowadzi do zwiększenia ich populacji, co z kolei przekłada się na większe ryzyko ich kontaktu z ludźmi i zwierzętami.

Najbardziej agresywne osobniki – które stanowią największe zagrożenie?

Choć dorosłe kleszcze są łatwiejsze do zauważenia i usunięcia, to właśnie mniejsze larwy i nimfy stanowią największe zagrożenie. Są one trudniejsze do wykrycia ze względu na swój rozmiar, a ich aktywność już przy temperaturach 7-10 stopni Celsjusza sprawia, że mogą one atakować swoje ofiary niemal przez cały rok. To właśnie te młodsze stadia rozwojowe są najbardziej agresywne i często przenoszą choroby.

Choroby przenoszone przez kleszcze – jakie zagrożenia niosą?

Kleszcze są wektorami wielu groźnych chorób, z których najbardziej znane to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Pomimo że samo wkłucie kleszcza nie jest niebezpieczne, to bakterie i wirusy, które mogą przenosić, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczne są te choroby, ponieważ ich wczesne objawy są często bagatelizowane lub mylone z innymi dolegliwościami, co opóźnia diagnozę i leczenie.

Profilaktyka – jak chronić się przed kleszczami?

Najlepszą metodą walki z kleszczami jest profilaktyka. Obejmuje ona zarówno odpowiednie ubranie (długie spodnie, zakryte buty, ubrania w jasnych kolorach, aby łatwiej było dostrzec przyczepione kleszcze), jak i stosowanie środków odstraszających. Ważne jest również unikanie miejsc, gdzie kleszcze są najbardziej aktywne, czyli wysokich traw i zarośli. Po powrocie z lasu czy łąki należy dokładnie sprawdzić ciało pod kątem obecności kleszczy, a w przypadku ich znalezienia, usunąć je jak najszybciej, najlepiej przy użyciu specjalnych pęset.

Przedwczesne przebudzenie kleszczy stanowi wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć każdego roku. Zrozumienie zagrożenia, jakie niosą, oraz stosowanie skutecznych metod profilaktycznych może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego już teraz zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, przygotowując się na sezon kleszczy.


Zdjęcie tytułowe: Vitalii Hulai / AdobeStock oraz screen z FB Nadleśnictwa Baligród, Lasy Państwowe

Autor
Wiosenna inwazja kleszczy w tym roku nadeszła wcześniej. Czy spacer po lesie jest bezpieczny?
Wiosenna inwazja kleszczy w tym roku nadeszła wcześniej. Czy spacer po lesie jest bezpieczny?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy