Logo
Logo

Zapewnij roślinom silny i zdrowy wzrost – wykonaj jesienne cięcie w ogrodzie!

Jesień nie musi oznaczać końca prac ogrodniczych. O tej porze roku nasze rośliny również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a koniec okresu wegetacyjnego to najlepszy czas na przycięcie drzew i krzewów. Do pracy warto użyć odpowiednich i ostrych narzędzi, ponieważ rany pozostawione na gałęziach mogą przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Gardena w swojej ofercie posiada nożyce do gałęzi i żywopłotów, które idealnie sprawdzą się w każdych warunkach.

WYGODNE CIĘCIE DRZEW

Jesienią powinniśmy usunąć przede wszystkim martwe i chore pędy roślin. Przycięcie zapobiegnie inwazji grzybów i sprawi, że drzewa będą lepiej pączkowały i dojrzewały na wiosnę. Do tej pracy niezawodne okażą się nożyce do gałęzi i krzewów Gardena StarCut 410 Plus. Posiadają teleskopowy, aluminiowy trzonek, który w prosty sposób reguluje się w zakresie od 230 do 410 centymetrów, co pozwala na przycinanie gałęzi na wysokości nawet do 6,5 metra. Lekka i smukła głowica tnąca umożliwia wygodne i precyzyjne cięcie również w pobliżu pnia, dzięki czemu nożyce sprawdzą się do pielęgnacji np. orzecha włoskiego.

Nożyce do gałęzi i krzewów Gardena StarCut 410 Plus
Nożyce do gałęzi i krzewów Gardena StarCut 410 Plus

Pamiętajmy, że młode drzewa owocowe należy przycinać co roku, natomiast starsze wymagają jedynie cięcia pielęgnacyjnego co kilka lat. Do tego zadania nadadzą się piły lub specjalne kowadłowe nożyce Gardena EnergyCut 750A do cięcia martwych gałęzi. Nożyce wyróżniają się przekładnią, która 3-krotnie zwiększa siłę cięcia, więc usuwanie nawet grubszych gałęzi nie wymaga wysiłku. Precyzyjnie szlifowane ostrza posiadają nieprzywierającą powłokę antyadhezyjną, która ogranicza tarcie.

Nożyce EnergyCut 750A
Nożyce EnergyCut 750A

FORMOWANIE I PRZEŚWIETLANIE KRZEWÓW

W celu wzmocnienia roślin przed zimą, nie można zapomnieć o przycięciu żywopłotów i krzewów. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą prześwietlone i szybciej rozrosną się w kolejnym sezonie. Ręczne nożyce do żywopłotu 2w1 EnergyCut łączą w sobie możliwość szybkiego cięcia oraz pracy z dużą siłą i wydajnością. Z ich pomocą bez trudu możemy dowolnie formować krzewy, a gdy trafimy na grubszą gałąź wystarczy, że naciśniemy przycisk, aby uruchomić dodatkową siłę.

Regularnego cięcia wymagają także krzewy porzeczki czy leszczyny. Do usunięcia ich gałęzi niezastąpione będą nożyce do gałęzi Gardena SlimCut, które posiadają bardzo duży zasięg i zerowy kąt rozwarcia, przez co sprawdzą się podczas przycinania gęstych krzewów i zarośli. Nożyce sięgną wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozwarcie standardowych nożyc, a ich uchwyt można łatwo dostosować do wzrostu użytkownika.

Ręczne nożyce do żywopłotu 2w1 EnergyCut

PODCZAS CIĘCIA NIE ZAPOMINAJ O ZWIERZĘTACH

Cięcie jest konieczne, aby rośliny mogły rosnąć, jednak pamiętajmy, aby zachować szczególną uwagę przy przycinaniu iglaków i innych roślin zimozielonych. Wśród gałęzi często możemy znaleźć ptasie gniazda, których na pierwszy rzut oka nie widać. Ponadto zachowanie części przyciętych gałązek sprawi, że nasze ogrody będą bardziej przyjazne dla dzikich przyjaciół. Ptaki mogą wykorzystać niewielkie gałązki do budowy gniazd, a większe gałęzie stanowią doskonałe schronienie dla jeży. Wszystkie pozostałości po jesiennej pracy można także rozdrobnić i dodać do kompostu.

Niezależnie od tego, czy chcemy delikatnie ukształtować, czy przyciąć drzewa i krzewy, stosowanie dopasowanych narzędzi w odpowiedniej porze roku wspomaga wzrost roślin i sprawia, że ogród będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat.

Źródło: materiały prasowe Gardena

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Twoja strona ogrodu