Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Praktiker: Przygotuj ogród do zimy - narzędzia i porady ekspertów

Jesień to czas przycinania żywopłotów i krzewów, walki z opadającymi liśćmi, strącanymi przez wiatr gałęziami. Z każdym dniem sprzątanie trawników oraz rabat pochłania coraz więcej czasu i wysiłku. Ekspert z firmy Praktiker podpowie, jak ułatwić sobie jesienne prace w ogrodzie, a także odpowiednio przygotować ogród do zimowej aury.

Jak przygotować ogród do zimy?

Krzysztof Włodarczak - ekspert firmy Praktiker
Krzysztof Włodarczak - ekspert firmy Praktiker, fot. Praktiker

Nie zaniedbujmy jesiennych prac w ogrodzie. Faktem jest, że ze względu na mniej korzystną pogodę, są mniej przyjemne niż te prowadzone wiosną, jednak równie istotne. Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy wiosną odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Dlatego przygotowując ogród, skupmy się przede wszystkim na odpowiednim zabezpieczeniu roślin oraz na gruntownych porządkach.

Okrywanie drzew i krzewów

W końcu października i w listopadzie, gdy temperatura zacznie spadać poniżej zera, zacznijmy okrywać wrażliwe drzewa i krzewy, które gubią liście na zimę (róże, budleje, powojniki, hortensje itp.). W tym celu, u nasady pędów roślin, możemy usypać kopczyk z ziemi na wysokość około 30 cm. Z kolei młode lub wyjątkowo wrażliwe na mróz rośliny okryjmy agrowłókniną, korą lub słomą.

W Praktikerze dostępne są agrowłókniny w różnych wymiarach i maty słomiane - idealne do ocieplenia rabat, drzewek lub krzewów. Pamiętajmy jednak o tym, że materiał użyty do zabezpieczenia i okrywania roślin powinien zapewniać dostęp powietrza. W innym wypadku może nastąpić pękanie kory, rozwój chorób i obumieranie pędów - ostrzega Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

Sposób na trawnik jesienią: grabie i odkurzacze do liści

Zmartwieniem wszystkich właścicieli ogródków są opadające jesienią liście. Pozostawione na trawniku czy rabatach, wyglądają bardzo nieestetycznie, a na dodatek gniją, zakwaszając glebę. Oprócz liści należy grabić również opadłe igliwie, gdyż stanowi ono zarzewie wielu chorób grzybowych. Zwolennikom tradycyjnych rozwiązań polecamy różne rodzaje grabi (wachlarzowe lub tradycyjne).


Wielbiciele technicznych nowinek i wygodnych rozwiązań z pewnością chętnie przetestują wygodne odkurzacze do liści, dostępne w marketach budowlanych Praktiker. Odkurzacze takie posiadają dwie funkcje - zasysania liści oraz dmuchawy. W ten sposób mogą, w zależności od naszych preferencji, zbierać lub zdmuchiwać liście na stertę, którą następnie skompostujemy lub wywieziemy. Niektóre modele posiadają również funkcję rozdrabniania, która pozwala zmieścić w worku więcej odpadów. Kolejna ważna rzecz to moc urządzenia. Jeśli posiadamy ogród o niewielkiej powierzchni, wystarczy nam odkurzacz o mocy około 650W. Zasada jest taka, że im więcej sprzątania, tym moc odkurzacza powinna być większa - radzi Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

Nożyce do gałęzi Odkurzacz elektryczny do liści
Nożyce do gałęzi - 36,99 teleskopowe, dł. 610 - 940 mm, fot. Praktiker Odkurzacz elektryczny do liści - 119,00, moc: 2400 W, poj. worka: 45 l, fot. Praktiker

Przycinanie drzew i krzewów przed zimą

Jesień to także czas ostatniego przycinania drzewek i krzewów przed zimą. Tu przydadzą się wszelkiego rodzaju sekatory, nożyce i rozdrabniacze do gałęzi (np. rozdrabniacz elektryczny o mocy 2500 W z marketu Praktiker). Porządkując ogród, nie powinniśmy zapominać także o przekopaniu i nawożeniu grządek nawozem organicznym, np. obornikiem. Przygotuje to glebę na nadejście wiosny, ponieważ przez zimę wchłoną się wszystkie składniki odżywcze. Dodatkowo, przy okazji jesiennych porządków, można też zainwestować w zakup nowych, praktycznych koszy na odpady.

Rozdrabniacz elektryczny do gałęzi Pojemnik na odpady
Rozdrabniacz elektryczny do gałęzi – 389,00 moc: 2500 W śr. rozdrab.: 4 cm, fot. Praktiker
Pojemnik na odpady - 169,00 poj. 240 l, odporny na UV, zimno, nagrzewanie i chemikalia, fot. Praktiker

Dla małych gospodarstw domowych wystarczy 90-litrowy pojemnik z pokrywką, z kolei posiadaczom dużej rodziny i gospodarstwa polecam kosz o pojemności 120 litrów, odporny na zimno i nagrzewanie. W związku z porządkami prowadzonymi w ogrodzie wytwarza się spora ilość biomasy w postaci liści, gałęzi i ściętej trawy. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc założenie kompostownika, który nie tylko rozwiąże problem roślinnych odpadów, ale również pozwoli zaoszczędzić na nawozach do roślin. Wystarczy jedynie odpowiednio "przerobić" odpady, aby uzyskać kompost o strukturze żyznej, czarnej ziemi, który zmieszamy z podłożem lub którym podsypiemy rośliny. Prawidłowe przygotowanie organicznego nawozu ułatwią gotowe kompostowniki, które kupimy w marketach Praktiker. W zależności od pojemności, nadają się doskonale zarówno do mniejszych (poj. 300 litrów), jak i większych ogrodów oraz tam, gdzie jest dużo materiału do kompostowania (poj. 650 - 700 litrów) - radzi Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

źródło i zdjęcia: Praktiker


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu