Logo
Logo
Do góry

Praktiker: Przygotuj ogród do zimy - narzędzia i porady ekspertów

Jesień to czas przycinania żywopłotów i krzewów, walki z opadającymi liśćmi, strącanymi przez wiatr gałęziami. Z każdym dniem sprzątanie trawników oraz rabat pochłania coraz więcej czasu i wysiłku. Ekspert z firmy Praktiker podpowie, jak ułatwić sobie jesienne prace w ogrodzie, a także odpowiednio przygotować ogród do zimowej aury.

TEMAT NA CZASIE
ABC opryskiwania | Praktyczny poradnik ochrony roślin
TEMAT NA CZASIE
ABC opryskiwania | Praktyczny poradnik ochrony roślin
Ogrodniku! Przygotuj się na nowy sezon. Zapobiegaj problemom, a jeśli wystąpią – szybko je zwalczaj. Wraz z ekspertami firmy Kwazar przygotowaliśmy...

Jak przygotować ogród do zimy?

Krzysztof Włodarczak - ekspert firmy Praktiker
Krzysztof Włodarczak - ekspert firmy Praktiker, fot. Praktiker

Nie zaniedbujmy jesiennych prac w ogrodzie. Faktem jest, że ze względu na mniej korzystną pogodę, są mniej przyjemne niż te prowadzone wiosną, jednak równie istotne. Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy wiosną odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Dlatego przygotowując ogród, skupmy się przede wszystkim na odpowiednim zabezpieczeniu roślin oraz na gruntownych porządkach.

Okrywanie drzew i krzewów

W końcu października i w listopadzie, gdy temperatura zacznie spadać poniżej zera, zacznijmy okrywać wrażliwe drzewa i krzewy, które gubią liście na zimę (róże, budleje, powojniki, hortensje itp.). W tym celu, u nasady pędów roślin, możemy usypać kopczyk z ziemi na wysokość około 30 cm. Z kolei młode lub wyjątkowo wrażliwe na mróz rośliny okryjmy agrowłókniną, korą lub słomą.

W Praktikerze dostępne są agrowłókniny w różnych wymiarach i maty słomiane - idealne do ocieplenia rabat, drzewek lub krzewów. Pamiętajmy jednak o tym, że materiał użyty do zabezpieczenia i okrywania roślin powinien zapewniać dostęp powietrza. W innym wypadku może nastąpić pękanie kory, rozwój chorób i obumieranie pędów - ostrzega Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

Sposób na trawnik jesienią: grabie i odkurzacze do liści

Zmartwieniem wszystkich właścicieli ogródków są opadające jesienią liście. Pozostawione na trawniku czy rabatach, wyglądają bardzo nieestetycznie, a na dodatek gniją, zakwaszając glebę. Oprócz liści należy grabić również opadłe igliwie, gdyż stanowi ono zarzewie wielu chorób grzybowych. Zwolennikom tradycyjnych rozwiązań polecamy różne rodzaje grabi (wachlarzowe lub tradycyjne).

Wielbiciele technicznych nowinek i wygodnych rozwiązań z pewnością chętnie przetestują wygodne odkurzacze do liści, dostępne w marketach budowlanych Praktiker. Odkurzacze takie posiadają dwie funkcje - zasysania liści oraz dmuchawy. W ten sposób mogą, w zależności od naszych preferencji, zbierać lub zdmuchiwać liście na stertę, którą następnie skompostujemy lub wywieziemy. Niektóre modele posiadają również funkcję rozdrabniania, która pozwala zmieścić w worku więcej odpadów. Kolejna ważna rzecz to moc urządzenia. Jeśli posiadamy ogród o niewielkiej powierzchni, wystarczy nam odkurzacz o mocy około 650W. Zasada jest taka, że im więcej sprzątania, tym moc odkurzacza powinna być większa - radzi Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

Nożyce do gałęzi Odkurzacz elektryczny do liści
Nożyce do gałęzi - 36,99 teleskopowe, dł. 610 - 940 mm, fot. Praktiker Odkurzacz elektryczny do liści - 119,00, moc: 2400 W, poj. worka: 45 l, fot. Praktiker

Przycinanie drzew i krzewów przed zimą

Jesień to także czas ostatniego przycinania drzewek i krzewów przed zimą. Tu przydadzą się wszelkiego rodzaju sekatory, nożyce i rozdrabniacze do gałęzi (np. rozdrabniacz elektryczny o mocy 2500 W z marketu Praktiker). Porządkując ogród, nie powinniśmy zapominać także o przekopaniu i nawożeniu grządek nawozem organicznym, np. obornikiem. Przygotuje to glebę na nadejście wiosny, ponieważ przez zimę wchłoną się wszystkie składniki odżywcze. Dodatkowo, przy okazji jesiennych porządków, można też zainwestować w zakup nowych, praktycznych koszy na odpady.

Rozdrabniacz elektryczny do gałęzi Pojemnik na odpady
Rozdrabniacz elektryczny do gałęzi – 389,00 moc: 2500 W śr. rozdrab.: 4 cm, fot. Praktiker
Pojemnik na odpady - 169,00 poj. 240 l, odporny na UV, zimno, nagrzewanie i chemikalia, fot. Praktiker

Dla małych gospodarstw domowych wystarczy 90-litrowy pojemnik z pokrywką, z kolei posiadaczom dużej rodziny i gospodarstwa polecam kosz o pojemności 120 litrów, odporny na zimno i nagrzewanie. W związku z porządkami prowadzonymi w ogrodzie wytwarza się spora ilość biomasy w postaci liści, gałęzi i ściętej trawy. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc założenie kompostownika, który nie tylko rozwiąże problem roślinnych odpadów, ale również pozwoli zaoszczędzić na nawozach do roślin. Wystarczy jedynie odpowiednio "przerobić" odpady, aby uzyskać kompost o strukturze żyznej, czarnej ziemi, który zmieszamy z podłożem lub którym podsypiemy rośliny. Prawidłowe przygotowanie organicznego nawozu ułatwią gotowe kompostowniki, które kupimy w marketach Praktiker. W zależności od pojemności, nadają się doskonale zarówno do mniejszych (poj. 300 litrów), jak i większych ogrodów oraz tam, gdzie jest dużo materiału do kompostowania (poj. 650 - 700 litrów) - radzi Krzysztof Włodarczak, ekspert firmy Praktiker.

źródło i zdjęcia: Praktiker

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu