Kamienne przejście przez wodę: jak je zbudować na oczku wodnym?

Kamienne przejście przez wodę jak je zbudować na oczku wodnym , fot. Michael Kauer - Pixabay

Pytanie czytelnika: W planowanym przeze mnie oczku wodnym zamierzam wykonać kamienne przejście. Czy jest to możliwe zarówno w oczku z siatkobetonu jak i z folii? Jak należy wykonać takie przejście, aby było stabilne?

Posłuchaj
00:00

Kamienne przejście można zbudować zarówno w zbiornikach naturalnych, jak i z folii czy siatkobetonu.

  • W stawach wykonanych z siatkobetonu budowę przejścia należy wykonywać po opróżnieniu zbiornika z wody. Kamienie pomimo znacznej wagi wymagają stabilnego osadzenia poprzez połączenie z dnem zbiornika za pomocą zaprawy cementowej. Powierzchnię styku kamienia z zaprawą należy uprzednio zgroszkować w celu zapewnianie lepszego wiązania.
  • Przejścia w stawach wykonywanych z najpopularniejszego materiału – folii można wykonywać zarówno przy opróżnionym zbiorniku jak i napełnionym wodą. Najważniejszą zasadą w tym przypadku jest uniemożliwienie styku elementu kamiennego z delikatną folią. W tym celu kamienie umieszcza się na warstwie geowłókniny, której powierzchnia winna być większa o 1/4 od powierzchni kamienia.
  • W stawach naturalnych, bądź uszczelnianych gliną należy jedynie oczyścić miejsce lokalizacji elementów z wszelkich gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogłyby destabilizować kamień. Element kamienny stawia się bezpośrednio na dnie.


Zdjęcie tytułowe: Michael Kauer/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści