Geowłóknina jako materiał drenujący
Geowłóknina sama w sobie nie jest warstwą drenującą, ale materiałem, który znakomicie sprawdza się jako filtr w systemach odwodnieniowych. Coraz częściej można spotkać gotowe rury drenarskie owinięte geowłókniną. W takim zastosowaniu ma ona za zadanie przepuszczenie wody do środka rury i zablokowanie przedostawania się do niej cząstek gruntu, który może zapchać cały system odprowadzania wody.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest owinięcie geowłókniną całego systemu drenażowego, tj. rury i kruszywa. Pozwala to na wydajniejsze wykorzystanie drenażu (większa powierzchnia chłonna) oraz przedłuża jego żywotność.
Owinięcie geowłókniną całego systemu drenażowego |
Geowłóknina: idealny separator i wzmocnienie
Przy zastosowaniu geowłókniny w podbudowie podjazdów oraz parkingów chodzi głównie o to, aby spełniała ona dwie wynikające z siebie nawzajem funkcje: separację gruntów oraz stabilizację podbudowy.
Jeśli chcemy mieć w ogrodzie ścieżki wyłożone żwirem (lub innym kruszywem kamiennym) warto użyć geowłókniny, gdyż daje nam to pewność, że po pewnym czasie użytkowania kamień nie zostanie przemieszany z ziemią (podłożem). Dzięki temu dróżki takie nie zanieczyszczą się (nie zabłocą) i nie będzie konieczne uzupełnianie kruszywem powstałych kolein.
Podobnie wygląda sytuacja przy użyciu geowłókniny jako wzmocnienie podbudowy pod ścieżkami, podjazdami z płyt chodnikowych lub kostki brukowej.
Geowłóknina rozgranicza podbudowę z kruszywa i słaby grunt, tak jak chudy beton, a tym samym umożliwia osiągnięcie wyższego stopnia zagęszczenia oraz większej nośności podbudowy. Jest jednak tańsza i zapewnia długoterminowe działanie, gdyż nie ulega przemarzaniu i pękaniu pod wpływem czasu i temperatury. Zastosowanie geowłókniny zapobiega także występowaniu zjawiska koleinowania i wysadzania kostki przy przemarzaniu gruntu.
Zastosowanie geowłókniny przy budowie ścieżki w ogrodzie |
Do używania geowłókniny nie jest potrzebna fachowa wiedza ani specjalistyczne narzędzia, a rolki włókniny ważą po kilka kilogramów, więc może je unieść jedna osoba.
Geowłóknina – opis techniczny
- Materiał: 100% polipropylen, włókna długie ciągłe, materiał sprasowany termicznie (nie ulega zamuleniu).
- Rozmiary rolek: szerokości 0,5 / 1,0 / 2,0/ 2,5, długości 50 / 80 / 100 m.b.
- Układanie: na połączeniach stosuje się zakładkowanie, przy owijaniu rur i systemów drenażowych ok. 20 cm, przy wzmacnianiu podbudowy ok. 30 cm.
- Trwałość: materiał odporny na działanie związków chemicznych zawartych w glebie, musi być odizolowany od działania promieni UV, żywotność w gruncie około 100 lat.
2008-05-21
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Griltex