Logo
Logo

Oczyść ścieżki i chodniki: jak efektywnie oczyszczać bruk w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Cały mój chodnik z kostki jest zarośnięty chwastami i mchem, a dodatkowo ciągle zbiera się na nim piach i paprochy w wielkich ilościach. Czy są jakieś sprytne sposoby na szybkie oczyszczanie i ogólne "sprzątanie" takiego bruku w ogrodzie?

Gdy ogród jest większy i z naszymi ścieżkami sąsiaduje dużo starszych roślin, brud zbierający się na chodniku może się okazać bardzo uciążliwy. Chwasty i mech może go porastać nie tyle co z dogodnych dla siebie warunków, ale właśnie z powodu naszego zaniedbania!

► Pierwszym krokiem jest porządne odświeżenie nawierzchni:

  • Gdy niechciane rośliny już porosły naszą ścieżkę, po pierwsze sprawdź czy jest możliwe usunięcie chwastów wraz z korzeniami i postaraj się w całości je usunąć – ręczne usuwanie chwastów jest pracochłonne, ale najskuteczniejsze.
  • W następnej kolejności można wybrać dwa warianty. Można usunąć zielone części roślin, których nie mogliśmy usunąć z korzeniami ostrym narzędziem (takim jak nóż lub motyka) albo użyć herbicydu.
  • Kolejnym krokiem jest dokładne wymiecenie brudu i nadmiaru piachu.
  • Konieczne może się okazać użycie myjki ciśnieniowej.
  • Następnie użyj środka hamującego rozwój tych organizmów (np. preparat Antymech), aby zapobiec nawrotom ich występowania.
  • A na koniec zastosuj preparat konserwujący kostkę brukową.

► Po drugie pozostaje systematyczność w zmiataniu. Nie ma żadnej innej, szybszej metody, aby zadbać o swoje ścieżki i chodniki. Co dwa, trzy dni, należy wymiatać z nawierzchni ogrodowych gromadzące się zabrudzenia. Nie dopuszczajmy do tego, by długo zalegały na kostce.

Na rynku są dostępne bardzo różne i wygodne urządzenia, które z powodzeniem zastępują miotły i są bardzo wygodne w użyciu – warto się nimi zainteresować.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Zenbunny/Pixabay

 

Autor
Oczyść ścieżki i chodniki: jak efektywnie oczyszczać bruk w ogrodzie?
Oczyść ścieżki i chodniki: jak efektywnie oczyszczać bruk w ogrodzie?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_nawierzchnie_i_tarasy
NAJNOWSZE TREŚCI