Gdy ogród jest większy i z naszymi ścieżkami sąsiaduje dużo starszych roślin, brud zbierający się na chodniku może się okazać bardzo uciążliwy. Chwasty i mech może go porastać nie tyle co z dogodnych dla siebie warunków, ale właśnie z powodu naszego zaniedbania!
► Pierwszym krokiem jest porządne odświeżenie nawierzchni:
- Gdy niechciane rośliny już porosły naszą ścieżkę, po pierwsze sprawdź czy jest możliwe usunięcie chwastów wraz z korzeniami i postaraj się w całości je usunąć – ręczne usuwanie chwastów jest pracochłonne, ale najskuteczniejsze.
- W następnej kolejności można wybrać dwa warianty. Można usunąć zielone części roślin, których nie mogliśmy usunąć z korzeniami ostrym narzędziem (takim jak nóż lub motyka) albo użyć herbicydu.
- Kolejnym krokiem jest dokładne wymiecenie brudu i nadmiaru piachu.
- Konieczne może się okazać użycie myjki ciśnieniowej.
- Następnie użyj środka hamującego rozwój tych organizmów (np. preparat Antymech), aby zapobiec nawrotom ich występowania.
- A na koniec zastosuj preparat konserwujący kostkę brukową.
► Po drugie pozostaje systematyczność w zmiataniu. Nie ma żadnej innej, szybszej metody, aby zadbać o swoje ścieżki i chodniki. Co dwa, trzy dni, należy wymiatać z nawierzchni ogrodowych gromadzące się zabrudzenia. Nie dopuszczajmy do tego, by długo zalegały na kostce.
Na rynku są dostępne bardzo różne i wygodne urządzenia, które z powodzeniem zastępują miotły i są bardzo wygodne w użyciu – warto się nimi zainteresować.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Zenbunny/Pixabay