Renowacja tarasu po zimie w 2 krokach
Olej przywracający piękno
Przestrzegając tych kilku prostych zasad, będziemy mieli pewność, że nasz taras będzie zawsze właściwie chroniony przez długie lata.
Czyszczenie
Punkt pierwszy – taras należy po zimie wyczyścić. Sposobów jest kilka, jednak do najpopularniejszych należy mycie ciśnieniowe. Dzięki niemu, z tarasu będzie można pozbyć się wszystkich zabrudzeń i osadów – jest to bardzo istotne, ponieważ im lepiej wykonane zostanie czyszczenie, tym lepszy efekt estetyczny osiągniemy na końcu prac.
Dla osób bardziej wytrwałych, lubiących dbać o najmniejszy szczegół, poleca się przeprowadzenie czyszczenia mechanicznego za pomocą specjalnych szczotek, które oprócz pozbycia się zabrudzenia, sprawi, że z powierzchni tarasu zostanie usunięta poprzednia powłoka malarska. Jest to także zalecany zabieg, w momencie kiedy decydujemy się na zmianę koloru tarasu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Przy szczotkowaniu tarasu należy pamiętać, że czynność ta polega na wyszlifowaniu drewna do jego surowego stanu, a to oznacza konieczność zabezpieczenia desek impregnatem gruntującym, który ochroni taras przed grzybami, pleśniami czy owadami. Impregnaty gruntujące występują w wersji bezbarwnej, zatem po nałożeniu odpowiedniej ilości preparatu, na drewnie nie będzie żadnego śladu, będzie ono nadal wyglądało jak surowe i gotowe do dalszych prac.
Olejowanie
Krok drugi to końcowe zabezpieczanie tarasu przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy promienie UV oraz nadanie mu ostatecznego pożądanego efektu dekoracyjnego. I tak jak na wstępie materiału, na wszelkie powierzchnie poziome, w tym tarasy, zaleca się stosowanie oleju do drewna. Produkt ten ma niebywałą przewagę nad innymi produktami do ochrony i dekoracji drewna – poprawnie nałożony nie zostawia powłoki, przez co podczas jego kolejnego odświeżania, nie ma konieczności szlifowania całości (z wyjątkiem przypadku opisanego powyżej). Dodatkowo oleje mają najlepsze właściwości hydrofobowe, przez co zapobiegają wchłaniania wilgoci w głąb drewna.
Jak poprawnie nakładać olej?
Trzeba pamiętać, że każde drewno ma inną chłonność, gatunki miękkie jak sosna do pełnego nasycenia będą potrzebować większej ilości produktu, gatunki twarde np. dąb czy drewno egzotyczne, mniejszej. Olej wcieramy w drewno do momentu jego maksymalnego nasączenia. Nakładamy małymi porcjami, odczekujemy chwilę i jeśli na drewnie zostaną charakterystyczne mazy, to znak, że drewno jest poprawnie zabezpieczone.
Oleje nakładamy za pomocą pędzla, najlepsze do tego są tzw. ławkowce lub wcieramy za pomocą bawełnianych szmatek. Nadmiar oleju, który nie został wchłonięty, należy rozsmarować na drewno jeszcze niezabezpieczone lub zetrzeć za pomocą suchej bawełnianej szmatki. Tak zabezpieczony taras będzie miał piękne podkreślone słoje drewna. W przypadku nakładania oleju bezbarwnego, zostanie wydobyty naturalny kolor drewna, a wersje kolorystyczne nadadzą mu nowego wyglądu. Finalnie cały taras zyska delikatne satynowe wykończenie.
O czym warto pamiętać
Na ostateczny kolor drewna ma wpływ jego gatunek, ilość warstw czy stopień wyszlifowania. Kilka przykładów:
• W każdym gatunku drewna jest trochę inny skład żywic, olejów czy garbników. Będą one wchodzić w reakcję z nakładanym olejem i nadawać mu każdorazowo innego odcienia. Na jednym gatunku drewna dany kolor będzie nadawał jasnobrązowy odcień, a na innym, ten sam kolor brązu może wpadać w odcień czerwieni.
• Im drewno bardziej szorstkie, tym jego kolor może być ciemniejszy – większe pory w drewnie sprawią, że większa ilość barwników będzie mogła się w nim osadzić i zmienić kolor.
• Analogicznie jak ze stopniem szlifowania działa fakt nakładania kolejnych warstw oleju. Każda kolejna porcja oleju będzie zmieniała kolor drewna.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
I na koniec
Lepsze wyczyszczenie tarasu przed kolejnym nakładaniem oleju też ma wpływ na jego ostateczny kolor. Każde zabrudzenie, które nie zostanie usunięte, będzie zmieniało jego zakładany odcień. Zatem przed ostatecznym wyborem, należy ocenić kolor na wymalowaniu dostępnym w sklepie (warto zapytać sprzedawcy lub producenta, na jakim gatunku są wykonane wymalowania) lub dokonać samodzielnej próby, nakładając olej na mało widocznym miejscu. Nie można oceniać koloru oleju po stickerze kolorystycznym, który zazwyczaj jest na froncie opakowania (jest on tylko kolorem poglądowym) ani na podstawie koloru oleju wewnątrz puszki.
Czy to wszystko?
Po takim zabiegu odświeżania, taras będzie gotowy na nadchodzący sezon, jednak tak jak każdą powierzchnię, w trakcie sezonu należy go utrzymywać w czystości. Żadne środki nie zapewnią idealnej ochrony. Jeśli pozwolimy, aby na tarasie zalegały przez dłuższy czas plamy z tłuszczu, woda czy podczas jesiennej pory liście a zimą śnieg, to każdy taras będzie szybciej tracił swoje piękno i możliwe, że kolejna renowacja będzie wymagana szybciej.
Artykuł powstał we współpracy z marką ALTAX – producentem środków do ochrony i dekoracji drewna, a także farb ogrodowych i renowacyjnych do różnego rodzaju powierzchni. Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.altax.pl |
Zdjęcia: khunaspix, photographee.eu / Depositphotos