Logo
Logo

Jak przywrócić piękno tarasom drewnianym po zimie? | Wybierz odpowiedni olej

Każdy posiadacz tarasu chce, aby w sezonie wiosenno-letnim ten "ogrodowy salon" był zadbane i cieszył swoim pięknem zarówno domowników jak i gości. Jak to zrobić? Od czego zacząć? W tym materiale kilka cennych wskazówek jak dbać o właściwą pielęgnację tarasów drewnianych.

Zapewne każdy, kto jest właścicielem tarasu drewnianego, słyszał, że do zabezpieczenia tarasu zalecany jest olej. Jednak zanim będzie można przystąpić do jego odświeżenia, trzeba go dobrze przygotować.

Spis treści
Jak mechanicznie wyczyścić taras? Jak prawidłowo olejować drewniane deski tarasowe? O czym warto pamiętać odnawiając taras po zimie? Jak dbać o drewniany taras w trakcie sezonu?

Renowacja tarasu po zimie w 2 krokach
Olej przywracający piękno

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, będziemy mieli pewność, że nasz taras będzie zawsze właściwie chroniony przez długie lata.

Czyszczenie

Punkt pierwszy – taras należy po zimie wyczyścić. Sposobów jest kilka, jednak do najpopularniejszych należy mycie ciśnieniowe. Dzięki niemu, z tarasu będzie można pozbyć się wszystkich zabrudzeń i osadów – jest to bardzo istotne, ponieważ im lepiej wykonane zostanie czyszczenie, tym lepszy efekt estetyczny osiągniemy na końcu prac.

Dla osób bardziej wytrwałych, lubiących dbać o najmniejszy szczegół, poleca się przeprowadzenie czyszczenia mechanicznego za pomocą specjalnych szczotek, które oprócz pozbycia się zabrudzenia, sprawi, że z powierzchni tarasu zostanie usunięta poprzednia powłoka malarska. Jest to także zalecany zabieg, w momencie kiedy decydujemy się na zmianę koloru tarasu.

Przy szczotkowaniu tarasu należy pamiętać, że czynność ta polega na wyszlifowaniu drewna do jego surowego stanu, a to oznacza konieczność zabezpieczenia desek impregnatem gruntującym, który ochroni taras przed grzybami, pleśniami czy owadami. Impregnaty gruntujące występują w wersji bezbarwnej, zatem po nałożeniu odpowiedniej ilości preparatu, na drewnie nie będzie żadnego śladu, będzie ono nadal wyglądało jak surowe i gotowe do dalszych prac.

Olejowanie

Krok drugi to końcowe zabezpieczanie tarasu przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy promienie UV oraz nadanie mu ostatecznego pożądanego efektu dekoracyjnego. I tak jak na wstępie materiału, na wszelkie powierzchnie poziome, w tym tarasy, zaleca się stosowanie oleju do drewna. Produkt ten ma niebywałą przewagę nad innymi produktami do ochrony i dekoracji drewna – poprawnie nałożony nie zostawia powłoki, przez co podczas jego kolejnego odświeżania, nie ma konieczności szlifowania całości (z wyjątkiem przypadku opisanego powyżej). Dodatkowo oleje mają najlepsze właściwości hydrofobowe, przez co zapobiegają wchłaniania wilgoci w głąb drewna.Jak poprawnie nakładać olej?

Trzeba pamiętać, że każde drewno ma inną chłonność, gatunki miękkie jak sosna do pełnego nasycenia będą potrzebować większej ilości produktu, gatunki twarde np. dąb czy drewno egzotyczne, mniejszej. Olej wcieramy w drewno do momentu jego maksymalnego nasączenia. Nakładamy małymi porcjami, odczekujemy chwilę i jeśli na drewnie zostaną charakterystyczne mazy, to znak, że drewno jest poprawnie zabezpieczone.

Oleje nakładamy za pomocą pędzla, najlepsze do tego są tzw. ławkowce lub wcieramy za pomocą bawełnianych szmatek. Nadmiar oleju, który nie został wchłonięty, należy rozsmarować na drewno jeszcze niezabezpieczone lub zetrzeć za pomocą suchej bawełnianej szmatki. Tak zabezpieczony taras będzie miał piękne podkreślone słoje drewna. W przypadku nakładania oleju bezbarwnego, zostanie wydobyty naturalny kolor drewna, a wersje kolorystyczne nadadzą mu nowego wyglądu. Finalnie cały taras zyska delikatne satynowe wykończenie.

ALTAX-impregnat-gruntujacy-do-drewna
Impregnat gruntujący do drewna
Preparat chroni przed biokorozją, czyli grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie. Nie zmienia koloru drewna oraz nie tworzy powłoki, możesz go bez problemu stosować pod wszelkie inne produkty do drewna.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
ALTAX-olej-do drewna
Olej do drewna
Preparat zawiera olej tungowy, który jest najtrwalszym, naturalnym olejem na świecie. Dzięki niemu twoje drewno zyska dodatkowe zabezpieczenie przed kaprysami pogody. Nie zaleca się stosowania wersji bezbarwnej do drewna modrzewiowego.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!

O czym warto pamiętać

Na ostateczny kolor drewna ma wpływ jego gatunek, ilość warstw czy stopień wyszlifowania. Kilka przykładów:

W każdym gatunku drewna jest trochę inny skład żywic, olejów czy garbników. Będą one wchodzić w reakcję z nakładanym olejem i nadawać mu każdorazowo innego odcienia. Na jednym gatunku drewna dany kolor będzie nadawał jasnobrązowy odcień, a na innym, ten sam kolor brązu może wpadać w odcień czerwieni.
Im drewno bardziej szorstkie, tym jego kolor może być ciemniejszy – większe pory w drewnie sprawią, że większa ilość barwników będzie mogła się w nim osadzić i zmienić kolor.
Analogicznie jak ze stopniem szlifowania działa fakt nakładania kolejnych warstw oleju. Każda kolejna porcja oleju będzie zmieniała kolor drewna.

I na koniec

Lepsze wyczyszczenie tarasu przed kolejnym nakładaniem oleju też ma wpływ na jego ostateczny kolor. Każde zabrudzenie, które nie zostanie usunięte, będzie zmieniało jego zakładany odcień. Zatem przed ostatecznym wyborem, należy ocenić kolor na wymalowaniu dostępnym w sklepie (warto zapytać sprzedawcy lub producenta, na jakim gatunku są wykonane wymalowania) lub dokonać samodzielnej próby, nakładając olej na mało widocznym miejscu. Nie można oceniać koloru oleju po stickerze kolorystycznym, który zazwyczaj jest na froncie opakowania (jest on tylko kolorem poglądowym) ani na podstawie koloru oleju wewnątrz puszki.

Czy to wszystko?

Po takim zabiegu odświeżania, taras będzie gotowy na nadchodzący sezon, jednak tak jak każdą powierzchnię, w trakcie sezonu należy go utrzymywać w czystości. Żadne środki nie zapewnią idealnej ochrony. Jeśli pozwolimy, aby na tarasie zalegały przez dłuższy czas plamy z tłuszczu, woda czy podczas jesiennej pory liście a zimą śnieg, to każdy taras będzie szybciej tracił swoje piękno i możliwe, że kolejna renowacja będzie wymagana szybciej.

  Altax

Artykuł powstał we współpracy z marką ALTAX – producentem środków do ochrony i dekoracji drewna, a także farb ogrodowych i renowacyjnych do różnego rodzaju powierzchni.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.altax.pl

Zdjęcia: khunaspix, photographee.eu / Depositphotos

Autor
Jak przywrócić piękno tarasom drewnianym po zimie? | Wybierz odpowiedni olej
Jak przywrócić piękno tarasom drewnianym po zimie? | Wybierz odpowiedni olej
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

kategoria-wokol_domu_nawierzchnie_i_tarasy