Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
24
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Ekonawierzchnie – bioaktywne nawierzchnie z prefabrykatów betonowych

Kostki i płyty betonowe dawno już opanowały deptaki, place i parkingi w większości miast, miasteczek i wokół prywatnych posesji. Przede wszystkim dlatego, że są one trwałe, praktyczne, estetyczne oraz łatwe w utrzymaniu. Jednak teraz do ich opisu możemy dodać kolejny przymiotnik – ponieważ nawierzchnie z prefabrykatów betonowych mogą być również bioaktywne!

Ażurowe kostki i bloki, które posiadają wyznaczone przez specjalistów, odpowiednich wymiarów otwory, nazwano ekonawierzchniami. Są przyjazne dla środowiska i funkcjonalne, a zastosowanie znajdują praktycznie w każdej przestrzeni. Poznaj je bliżej!

 

Producenci prefabrykatów betonowych oferują produkty, które pozwalają na tworzenie powierzchni bioaktywnych. Efekt ten uzyskano, nadając płytom czy kostkom odpowiedni design. W części prefabrykatów powycinano fabrycznie otwory tworzące ażurowe wzory, natomiast w innych na krawędziach zastosowano dystanse wyznaczające szerokość przestrzeni, w której można utworzyć tzw. powierzchnię bioaktywną. W jednym i drugim przypadku, aby powierzchnia zyskała miano bioaktywnej "puste" przestrzenie muszą być wypełnione ziemią (w której sieje się trawę) lub grysem. W ten sposób woda deszczowa może swobodnie wsiąkać w warstwy znajdujące się poniżej nawierzchni, co zapobiega przeciążeniom instalacji odprowadzających wodę deszczową, podtopieniu budynków w czasie ulewnych opadów i pozwala zatrzymać wilgoć w glebie. Odpowiednie gospodarowanie wodą opadową jest istotne nie tylko dla roślin, ale również dla mieszkańców, gdyż dzięki temu otaczające człowieka przestrzenie nie staną się "betonową pustynią". Tego rodzaju nawierzchnie to również sposób na zielone strefy w miastach. 

Rozwiązania proekologiczne są obecnie postrzegane jako najlepszy sposób aranżacji zarówno przestrzeni publicznych, jak i komercyjnych oraz przydomowych.

Bioaktywne nawierzchnie w mieście i w domu:
zielone parkingi, placyki i ścieżki

Nawierzchnie zbudowane z ażurowych płyt betonowych najczęściej można spotkać na wielkopowierzchniowych parkingach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów handlowych lub biurowych, w strefie śródmiejskiej. Widzimy je też coraz częściej na osiedlowych parkingach, przy domach wielorodzinnych i w prywatnych ogrodach.

Ażurowe płyty betonowe Polbruk Meba, fot. kol. Polbruk

Przedstawiona na zdjęciach przykładowa nawierzchnia bioaktywna powstała przy użyciu płyt betonowych Polbruk Meba, które są znane z tego, że można je stosować w miejscach przeznaczonych dla ruchu cięższych pojazdów.

Klasyczny design sprawia, że jest chętnie stosowana nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale również w przydomowych.

Ażurowe płyty betonowe Polbruk Greengo, fot. kol. Polbruk

Nieco bardziej współczesny charakter ma płyta Polbruk Greengo. Zwraca uwagę okrągłymi otworami, które są połączone prostymi lub lekko falującymi liniami. Nadaje jej to ciekawy wygląd.

Bioaktywnie z betonowymi prefabrykantami: 
oryginalne ekonawierzchnie to prestiż

Projektanci przestrzeni publicznych i komercyjnych oraz właściciele posesji, którzy poszukują bardziej oryginalnych pomysłów, nie zostają zapomniani – jest sporo innowacyjnych rozwiązań, które tworzą bioaktywne nawierzchnie i doskonale sprawdzają się w reprezentacyjnych lokalizacjach.

Ażurowe płyty betonowe Polbruk Extrano, fot. kol. Polbruk

Idealnym przykładem wykorzystania ekonawierzchni w modernistycznym stylu jest płyta Polbruk Extrano. Zaskakuje ona swoim niesztampowym i bardzo nowoczesnym designem. Posiada regularne otwory przypinające wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża.

Zastosowana na większych założeniach przestrzennych, takich jak place czy podjazdy, może kojarzyć się z pokładem futurystycznego statku kosmicznego.

Ażurowe płyty betonowe Polbruk Ekol i obrzeża, fot. kol. Polbruk

Można też postawić na bardziej klasyczne i niemal ascetyczne w wyglądzie rozwiązanie, które jednocześnie nie traci na swoim nowoczesnym i proekologicznym charakterze – a mianowicie przestrzeń bioaktywna może być wytyczona pomiędzy poszczególnym prefabrykatami. Stworzenie tej przestrzeni umożliwiają specjalne wypustki na bokach kostek. Przykładem jest kostka betonowa Polbruk Ekol (zdj. po lewej).

Tego typu ekonawierzchnie wspaniale komponują się z innymi prefabrykatami betonowymi, np. takimi jak obrzeże Treo, czy L-ka Tigela (zdjęcia po prawej).

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Polbruk

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu