Czy można postawić altanę w ogrodzie bez zezwolenia?

Przyjęta niedawno rezolucja rządu znosi konieczność uzyskania pozwolenia na budowę jeśli decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego. Poznaj szczegóły - doradza Tomasz Szymański - ekspert firmy Jagram.

Posłuchaj
00:00

W sierpniu 2014 w życie weszło postanowienie, które znacznie ułatwiło życie wielu osobom planującym budowę domu. Jak się jednak okazuje, tę korzyść odczujemy nie tylko planując budowę domu, ale również w sytuacji, gdy zamierzamy postawić jakiś budynek na naszej działce.

Jak to działa? Wyjaśnia ekspert firmy Jagram, Tomasz Szymański.

  altana w ogrodzie fot. Jagram

Na czym polega zmiana?

Do tej pory każda osoba, która planowała postawienie jakiejkolwiek konstrukcji w swoim ogrodzie miała obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę jednorodzinnego. W przeciwnym wypadku, konstrukcja stanowiła tzw. samowolę budowlaną.

Jakich konstrukcji dotyczy zmiana?

Zmiana prawa budowlanego to znaczna korzyść dla osób, które w swoim ogrodzie chciałyby mieć, na przykład, altankę drewnianą. Taka konstrukcja nie będzie wymagała żadnej zgody lokalnych władz. To samo dotyczy konstrukcji takich jak wiaty czy pawilony ogrodowe.

Jak działa pozwolenie na budowę?

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Warto zaznaczyć, że do tej pory pozwolenie na budowę wymagane było przede wszystkim w przypadku konstrukcji, których ogólna powierzchnia przekraczała 25 metrów kwadratowych. W przypadku konstrukcji o mniejszych gabarytach, wystarczało jedynie zgłoszenie.

Źródło: Jagram

Zwalcza chwasty w 24 godziny i nie zawiera glifosatu. Testujemy Roundup w naszym ogrodzie
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy