Logo
Logo
76
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Budowa domu bez pozwolenia – na co zwrócić uwagę, wybierając projekt do 70 m²?

Wraz z decyzją o budowie domu przychodzi czas na wybór odpowiedniego projektu. Coraz częściej Inwestorzy poszukują projektów niewielkich domów, wśród nich interesującą propozycją są domy do 70 m² powierzchni zabudowy, które zgodnie z obowiązującymi przepisami można realizować bez pozwolenia na budowę.

Sprawdźmy, o czym należy pamiętać, decydując się na realizację takiej inwestycji i przyjrzymy się bliżej kilku wybranym projektom.

Dom bez pozwolenia na budowę

Zgodnie z obowiązującą od 3 stycznia 2022 roku nowelizacją Prawa budowlanego, domy do 70 m² powierzchni zabudowy można realizować na podstawie procedury zgłoszenia budowy. Z możliwości tej można jednak skorzystać pod warunkiem, że realizowany jest wolno stojący budynek jednorodzinny, nie więcej niż dwukondygnacyjny i obszar jego oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany.

W takim przypadku Inwestor jest zwolniony także z konieczności prowadzenia dziennika budowy i ustanawiania kierownika budowy. Jednak w sytuacji nieustanowienia kierownika budowy, Inwestor zobowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie, że bierze na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową.

Wymaganym załącznikiem do zgłoszenia budowy domu do 70 m2 powierzchni zabudowy jest także oświadczenie, że budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych Inwestora. Aby dokonać zgłoszenia budowy, należy dostarczyć do odpowiedniego organu administracji kompletną dokumentację wraz z załącznikami, określając termin rozpoczęcia budowy, zakres prac budowlanych wraz ze sposobem ich wykonania.

Budowa domu bez pozwolenia - Dom w cienistkach

Planując realizację domu do 70 m2 powierzchni zabudowy bez pozwolenia, warto wspólnie z domownikami określić oczekiwania i zastanowić się, jakie projekty domów spełnia nasze potrzeby. Należy także pamiętać, że każdy gotowy projekt musi być zgodny z wymogami ujętymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy. Wytyczne zawarte w tych dokumentach ukierunkują poszukiwania projektu.

Pod względem optymalnego dopasowania domu do potrzeb mieszkańców, warto zastanowić się nad optymalnym układem funkcjonalnym, określić liczbę pokoi, łazienek, pomieszczenia pomocnicze. Wartą uwagi jest kwestia posiadania w domu dodatkowego pokoju, który w zależności od indywidualnych potrzeb rodziny można przeznaczyć na gabinet, pokój do nauki lub sypialnię dla gości.

Domy do 70 m2 powierzchni zabudowy to niewielkie budynki, jednak odpowiednio dopasowany projekt zapewni mieszkańcom komfortowe warunki użytkowania i duże możliwości aranżacyjne.


 
Małe domy 70 m2 ARCHON+ wyróżniają się funkcjonalnością, a ich powierzchnia użytkowa zagospodarowywana jest w optymalny sposób, co przekłada się na wygodę mieszkania.

 

Popularne projekty domów do 70 m²

Ciekawymi propozycjami mogą być zaprezentowane poniżej domy do 70 m2, które dzięki starannie opracowanym, sprawdzonym rozwiązaniom funkcjonalnym, zapewniają wygodę użytkowania stosunkowo niewielkich wnętrz.

Dom w malinówkach - projekt domy do 70m2 bez zezwolenia

▲ „Dom w malinówkach 18”

To interesujący projekt małego domu z poddaszem użytkowym, którego wnętrze wyróżnia się funkcjonalnością i racjonalnym zagospodarowaniem powierzchni. Elewacja zachowana w atrakcyjnej kolorystyce biało-szarych tynków i naturalnej okładziny drewnianej idealnie komponuje się z antracytowym dachem dwuspadowym. Bryła wzbogacona została o portfenetry na bocznych elewacjach, które pięknie doświetlą wnętrze poddasza. Strefa dzienna domu to salon z kominkiem, jadalnia oraz kuchnia, przy której mieści się praktyczna spiżarnia. Wnętrze otwarto na narożny taras, który z pewnością będzie klimatycznym miejscem letniego wypoczynku. Dzięki optymalnie rozmieszczonym przeszkleniom strefa dzienna jest wspaniale doświetlona. Atutem projektu jest dodatkowy pokój na parterze, a na poddaszu zaprojektowano trzy wygodne sypialnie oraz łazienkę z wanną i nowoczesnym prysznicem.

Dom w kronselkach - projekt domy do 70m2 bez zezwolenia

▲ „Dom w kronselkach”

To tani w budowie dom z dwuspadowym dachem i poddaszem użytkowym, który zachwyci przyszłych mieszkańców swoją nowoczesną kompozycją jasnej elewacji z szarymi tynkami oraz akcentami drewnianej okładziny. Zadaszone wejście oraz taras pod pergolą od strony ogrodu uatrakcyjniają bryłę. Wiatrołap z pojemnymi szafami prowadzi do holu, skąd otwiera się widok na strefę dzienną. Salon z klimatycznym kominkiem płynnie łączy się z jadalnią oraz kuchnią, którą wizualnie wyodrębnia lada śniadaniowa. Dopełnieniem parteru jest pokój z wyjściem na taras, który może pełnić funkcję gabinetu lub sypialni gościnnej oraz łazienka z prysznicem. Prywatna część domowników zaprojektowana na poddaszu obejmuje sypialnię główną z garderobą, łazienkę oraz dwa pokoje dla dzieci.

Dom w sasankach - projekt domy do 70m2 bez zezwolenia

„Dom w sasankach (A)”

To niewielki, jednorodzinny budynek z ciekawie zaprojektowaną elewacją, której ciekawą kompozycję tworzą białe tynki i fragmenty zaakcentowane jasną okładziną klinkierową. W strefie dziennej, obejmującej wygodny salon, jadalnię i kuchnię wyeksponowano kominek, a na taras prowadzą dwa symetrycznie zaprojektowane przeszklenia. Dopełnieniem parteru jest łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze przy wiatrołapie. Nocną strefę domowników na poddaszu współtworzą dwa pokoje z wyjściem na balkon oraz sypialnia rodziców. Łazienka z wanną pozostaje do wspólnego użytku mieszkańców.

Zaprezentowane projekty to zapowiedź wielu różnorodnych propozycji, jakie przygotowała Pracownia ARCHON+. Zapraszamy do zapoznania się z całą kolekcją.

Więcej informacji o firmie oraz projekty domów znajdziesz na: www.archon.pl
Lista zakupów