Logo
Logo
89
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Podłoże uniwersalne – dlaczego warto je stosować?

Podłoże uniwersalne, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do uprawy większości roślin doniczkowych i ogrodowych. Ma niewygórowaną cenę i znajdziesz je w każdym sklepie ogrodniczym. Czy warto i do czego można je stosować?

Jaki skład ma podłoże uniwersalne?

Podłoże uniwersalne w workach powstaje w wyniku zmieszania ze sobą substancji organicznej i składników mineralnych. Jest więc środowiskiem do rozwoju korzeni i zawiera substancje pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin.

Głównym składnikiem podłoża jest torf wysoki i/lub niski (różnej frakcji i o różnym stopniu rozkładu). Warto wybierać podłoża, które zawierają więcej torfu wysokiego (zwanego także białym). Charakteryzuje się on dużą pojemnością sorpcyjną t.j. zdolnością do zatrzymywania wody, składników pokarmowych i powietrza. Torf wysoki jest jednak bardzo kwaśny, dlatego musi być odkwaszony wapnem lub kredą, dzięki czemu uzyskuje neutralne pH w granicach 5,5-7,0. 

Dzięki właściwościom torfu podłoże uniwersalne jest lekkie i przewiewne, a jednocześnie dobrze magazynuje wodę, stwarzając korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego. By dodatkowo zwiększyć jego przepuszczalność dodaje się piasek drenażowy lub perlit oraz kompostowaną korę sosnową. Podłoże jest dodatkowo wzbogacone nawozem mineralnym, który zapewnia roślinom składniki mineralne (makro i mikroelementy) na kilka tygodni (nawóz startowy), a nawet 2-3 miesiące wzrostu (w przypadku podłoża wzbogaconego nawozem długodziałającym Osmocote). 

Gotowe podłoże uniwersalne jest sterylne - t.j. wolne od chorób i szkodników. Stwarza roślinom bezpieczne i optymalne warunki do wzrostu, obfitego kwitnienia i plonowania – bo zdrowa ziemia, to zdrowe rośliny.
 

Jakie podłoże uniwersalne warto wybrać?

Podłoża do uprawy roślin to preparaty organiczne, co oznacza, że znalazły się w nich wyłącznie naturalne składniki najwyższej jakości, które stwarzają idealne warunki do uprawy i poprawiają kondycję roślin. Podłoża uniwersalne marki Substral przeznaczone są do sadzenia i przesadzania wszystkich roślin domowych, balkonowych i tarasowych, a także do sadzenia roślin w ogrodzie. W ofercie znajdziesz zarówno gotowe podłoża uniwersalne oraz gotowe podłoża specjalistyczne przeznaczone dla roślin ozdobnych oraz gatunków wymagających. Sprawdź wszystkie podłoża

Wybraliśmy dla Was poniższe gotowe podłoża, gdyż ich skład, jakość i cena, czynią z nich idealne produkty do uprawy roślin ogrodowych i doniczkowych. Znajdziesz je w większości sklepów ogrodniczych lub Internecie. 

podłoże uniwersalne

Podłoże z nawozem startowym i nawilżaczem

Przeznaczone do sadzenia i przesadzania wielu gatunków roślin: rośliny zielo­ne, rośliny kwitnące, warzywa, zioła, byliny, iglaki w domach na balkon­ach, tarasach i w ogrodach. Nie nadaje się do uprawiania roślin kwasolubnych.

Podłoże bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu. Zawiera startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami całkowicie rozpuszczalny w wodzie i łatwo przyswajalny przez system korzeniowy, który zaspokaja potrzeby roślin na 3 tygodnie.

Dostępne także podłoże z nawilżaczem, który ułatwia magazynowanie, przyswajanie i równomierną dystrybucję wody w podłożu.

KUP ONLINE

podłoże uniwersalne  z nawozem długodziałającym

Podłoże uniwersalne z nawozem długodziałającym

Przeznaczone do sadzenia i przesadzania wielu roślin domowych, balkonowych czy ogrodowych, jak rośliny ozdobne (Rododendron, Róże), do iglaków, czy nawet do trawnika.

Mieszanka torfu wysokiego (utrzymuje powietrze) oraz niskiego (utrzymuje wilgoć). Zawiera liczne dodatki: poprawiające strukturę podłoża: keramzyt, krzemionkę, glinkę lub korę.

Poza nawozem startowym zawiera także nawóz długodziałający Osmocote, który dłużej zapewnia roślinom początkową dawkę składników odżywczych – nawet do 6 miesięcy! 

KUP ONLINE


Podłoże uniwersalne stosuj do uprawy, sadzenia i przesadzania wielu gatunków roślin ogrodowych - np. warzyw, roślin owocowych, ziół, cebulowych, ozdobnych bylin, kwiatów balkonowych, rabatowych i doniczkowych, a nawet zakładania trawnika. To doskonały wybór, gdy uprawiasz wiele roślin, bo wystarczy Ci jedno podłoże do każdej z nich!

do czego stosować podłoże uniwersalne

Podłoże uniwersalne możesz stosować do:  

✔ Uprawy większości roślin ogrodowych i domowych

To nieprawda, że każda roślina potrzebuje specjalnego podłoża. Tylko niektóre (np. rośliny wrzosowate lub mięsożerne) wymagają specjalnej ziemi dostosowanej do ich szczególnych wymagań. Pozostałe (znaczna większość) zadowolą się w pełni ziemią uniwersalną. Jeśli się wahasz, to przed zastosowaniem podłoża sprawdź jednak informacje na opakowaniu! Znajdziesz na mim wszystkie niezbędne informacje. 

✔ Sadzenia i przesadzania roślin

Podłoże uniwersalne z powodzeniem możesz wykorzystać do uprawy roślin jadalnych (warzyw, owoców i ziół) oraz ozdobnych (cebulowych, byli, drzew, krzewów, itd.), a nawet do trawnika! Stosuj je podczas sadzania lub przesadzania, a zapewnisz roślinom idealne warunki do rozwoju. 

✔ Poprawy jakości gleby

Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest słaba, dodaj niej podłoże uniwersalne. Zawarta w nim materia organiczna rozluźni glebę i pomoże jej zachować wilgotność, a składniki pokarmowe z nawozów mineralnych odżywią rośliny na wiele tygodni.

✔ Wysiewu nasion i ukorzeniania sadzonek 

Nie musisz kupować specjalnego podłoża do wysiewu, bo możesz wykorzystać ziemię uniwersalną. Rozbij grudki ziemi, a najlepiej przesiej ją przez sito. Aby siewki i sadzonki nie gniły, a ziemia była dobrze napowietrzona, co przyspiesza ukorzenianie, dodaj do niej perlit lub gruboziarnisty piasek.

✔ Ściółkowania

Na powierzchni gleby możesz rozłożyć grubą warstwę podłoża uniwersalnego. To doskonała warstwa izolacyjna, która będzie rozkładać się powoli, zagłuszając chwasty i zatrzymując wilgotność w glebie. Dodatkowo będzie użyźniać glebę w wyniku rozpuszczania się nawozów. 


Więcej porad i informacji o produktach marki SUBSTRAL znajdziesz na: www.lovethegarden.com

 Zdjęcia tytułowe: Maximkostenko, Madllen / Depositphotos oraz "87577254"/tnssofres/CC BY 2.0

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.