Logo
Logo

Najpiękniejsze odmiany tulipanów | Wybierz swoje ulubione do ogrodu i dowiedz się, jak je zasadzić!

Uprawa tulipanów w ogrodzie to doskonały sposób na wprowadzenie koloru i świeżości po długiej zimie. Te piękne kwiaty są symbolem wiosny i przynoszą niezwykłe uroku do naszych ogrodów. Nie tylko są łatwe w pielęgnacji, ale także oferują szeroki wybór odmian i kolorów, które można dopasować do swoich preferencji. Odkryj, dlaczego warto uprawiać tulipany i jak zapewnić im najlepsze warunki, aby cieszyć się ich pięknem przez wiele sezonów.  

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać tulipany? Jakie tulipany wybrać? Kiedy i jak sadzić tulipany? Stanowisko dla tulipanów Przekwitną i co dalej? Co sadzić z tulipanami? Wykopywać cebulki czy nie?

Dlaczego warto uprawiać tulipany? 

Po długiej, szarej zimie jesteśmy tak spragnieni wiosennych kwiatów, że cieszą nas nawet pierwsze, nieśmiałe główki przebiśniegów, wychylające spomiędzy wątłych, zielonych listków, często jeszcze w towarzystwie zalegającego wokół śniegu. Nic jednak nie rozwesela wiosennego ogrodu bardziej od kolorowych tulipanów, które są przecież kwintesencją wiosny. 

Jeśli z zachwytem oglądasz stworzone z nich w parkach kwiatowe dywany, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś posiadał ich mniejszą wersję we własnym ogrodzie. Wystarczy, że przeznaczysz dla roślin niewielką rabatę lub wysepkę na trawniku i już będziesz mógł cieszyć się urodą tych pięknych kwiatów. Wprawdzie przyjdzie ci na nie trochę poczekać, bo jeśli mają zakwitnąć wiosną, musisz posadzić je już jesienią, ale potraktuj to jak prezent od natury. Sadzisz jesienią niepozorne cebulki, a wiosną otrzymujesz piękny, bajecznie kolorowy bukiet kwiatów, a to chyba wystarczający powód, dla którego tulipanów w twoim ogrodzie nie powinno zabraknąć. 

Tulipan morelowy Apricot
Tulipan morelowy
Apricot
Średnio wysoki (do 50 cm), smukły i wdzięczny mieszaniec Darwina wytwarza wydłużone pąki kwiatowe, z których rozwijają się pojedyncze kwiaty w formie wysokich, zaokrąglonych czarek. Całobrzegie płatki z prześlicznym, atłasowym połyskiem są zabarwione na pastelowy, moreloworóżowy kolor. Przy sprzyjającej pogodzie tulipan Apricot rozkwita już w ostatnim tygodniu kwietnia, choć pełnia jego kwitnienia przypada zazwyczaj na pierwszą dekadę maja.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan czerwony Red
Tulipan czerwony
Red
Znana i wysoko ceniona odmiana z grupy Triumph, z której wywodzą się dość wysokie rośliny rozpoczynające kwitnienie pod koniec kwietnia. Kwiaty w formie wąskich kielichów, zbudowane z lekko błyszczących płatków o szkarłatnej barwie, wprowadzą prawdziwie wiosenny nastrój na rabatę bylinową, trawnik bądź do kompozycji złożonej z niskich krzewów. Można też ścinać je do wazonu i układać z nich piękne bukiety.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan różowy Rose
Tulipan różowy
Rose
Zalicza się do bardzo licznej grupy Triumph, słynącej z niesłychanego bogactwa odmian barwnych. Klasyczny urok prezentowanej rośliny wynika z jej regularnie uformowanych kwiatów o całobrzegich, atłasowych płatkach w kolorze różowym. Smukłe stożki kwiatowe pojawiają się na szczytach prostych, gładkich pędów o długości do 50-60 cm, ponad sztywnymi, szeroko lancetowatymi liśćmi.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan niebieski Blue
Tulipan niebieski
Blue
Odmiana należąca do grupy Triumph. Dorasta do ok. 50 cm wysokości i tworzy duże, stożkowate kwiaty złożone ze głęboko niebieskich, niemal szafirowych płatków. Kwitnie wiosną, w kwietniu i maju, kiedy wszystko budzi się do życia. To odmiana, która nie jest problemowa w uprawie i z powodzeniem można ją naturalizować.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan lodowy Beauty of Apeldorn
Tulipan lodowy
Beauty of Apeldorn
Ta zachwycająca odmiana dorasta do 40-50 cm wysokości. Wykształca nierozgałęzione, wzniesione pędy, otulone szeroko lancetowatymi liśćmi. Na ich szczytach pojawiają się pełne kwiaty, których dolne płatki mają kolor zielony w odcieniu zbliżonym do barwy pędów, górne zaś są intensywnie żółte i przebarwiają się na kolor pomarańczowy.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Jakie tulipany wybrać? 

Zanim jednak rozpoczniesz swoją fascynującą przygodę z tulipanami, spróbuj poznać bliżej ich grupy odmian, aby móc wybrać takie, które najbardziej przypadną ci do gustu.

Jeśli preferujesz klasykę, zdecyduj się na odmiany z grupy Triumph, które powstały ze krzyżowania różnych tulipanów pojedynczych. Rośliny są dosyć odporne na choroby i posiadają piękne, duże kwiaty, osadzone na smukłej, wysokiej łodyżce. Kwitną na przełomie IV i V, a ścięte do wazonu, długo zachowują świeżość. Jeszcze bardziej wyrafinowanym kształtem kwiatu mogą pochwalić się tulipany liliokształtne, których kwiaty mają smukłe, szpiczasto zakończone i delikatnie wywinięte u góry płatki, dzięki czemu przypominają lilie (kwitną w V). Oryginalnymi, dużymi, pojedynczymi kwiatami mogą się też pochwalić tulipany z grupy Crispa, nazywane strzępiastymi lub fryzowanymi, gdyż brzegi ich płatków są tak postrzępione, że przypominają delikatne koronki (kwitną w V). Podobnie jak poprzednicy, nadają się zarówno na rabatę jak i do wazonu. Mieszańce Darwina mają duże kwiaty o klasycznym kształcie. Zamknięty kwiat ma kształt jaja; po otwarciu staje się imponującym, zaokrąglonym, szeroko otwartym kwiatem. Wysokość wynosząca 60 cm czyni je idealnym wyborem na rabaty. 

Na uwagę zasługują też tulipany pojedyncze, które zachwycają dużymi, pojedynczymi kwiatami, często w wyrazistym kolorze, osadzonymi na wysokich, sztywnych łodyżkach. Wśród nich znajdziemy zarówno odmiany wczesne, kwitnące w IV, jak i późne, kwitnące w V. Wspaniale prezentują się też tulipany pełne, zwane peoniowymi, których kwiaty po brzegi wypełnione są mnóstwem płatków (kwitną w IV – wczesne lub w V - późne). Z kolei wyjątkowo spektakularny efekt zapewnią nam tulipany z grupy papuzich, które potrafią dać wiosną niezwykle barwny spektakl. Nie do końca sprawdzą się w wazonie, gdyż ich ciężkie główki z wielkimi, pofalowanymi i pokarbowanymi, często wielobarwnymi płatkami mogą przechylać się na łodyżce, za to na grządce zaprezentują się niebywale atrakcyjnie. Jeśli natomiast chcesz cieszyć się kwiatami tulipanów naprawdę wcześnie (III-IV), wybierz tulipany botaniczne (min. t. Fostera, t. Kaufmana, t. Greiga), które może nie są zbyt wysokie, za to niezwykle urocze i mało kłopotliwe. 

Tulipan Design Impression
Tulipan
Design Impression
Absolutny unikat w grupie mieszańców Darwina. Ta jedyna w swoim rodzaju odmiana posiada nie tylko oryginalne kwiaty ze złocistym rysunkiem na płatkach, ale również ozdobne liście z żółtą obwódką. Wysmukły, okazały (50-60 cm wysokości), rozkwita pod koniec kwietnia i cieszy oko do połowy maja.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Little Beauty
Tulipan
Little Beauty
Niewielki, bo w rozmiarach krokusa, ale jeden z najpiękniejszych tulipanów botanicznych. Ma wyjątkowe, kielichowate czerwone kwiaty z biało-fioletowym środkiem, a liście wyglądem przypominają cienkie źdźbła trawy.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Van Eijk
Tulipan
Van Eijk
Mieszaniec Darwina o różowych kwiatach i wysokości 40-50 cm.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Negrita
Tulipan
Negrita
Ma głębokie liliowe płatki z ciemnymi żyłkami. Osiąga wysokość około 40-50 cm i wyróżnia się swoją wytrzymałością, sprężystością oraz delikatnym, subtelnie pachnącym aromatem. Doskonale sprawdza się zarówno w rabatach, jak i na zagonach. Ponadto, ze względu na swój atrakcyjny wygląd, świetnie nadaje się również jako kwiat cięty do bukietów i aranżacji florystycznych.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Tarda
Tulipan
Tarda
Mały, osiąga jedynie wysokość 15 cm. Produkuje kwiaty o kształcie gwiazdy, składające się z sześciu płatków o żółto-białej barwie, z delikatnym zielonkawym odcieniem na zewnętrznej stronie. Na pojedynczej roślinie pojawia się od 3 do 8 kwiatów. Te urocze kwiaty wydzielają intensywny i przyjemny zapach. Zazwyczaj kwitnie od połowy kwietnia. Liście są wąskie i mają połyskującą powierzchnię.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Kiedy i jak sadzić tulipany? 

Tulipany należą do roślin, które do wydania kwiatów potrzebują 3-4 miesięcznego okresu przechłodzenia w niskich temperaturach, dlatego ich cebulki sadzi się do gruntu jesienią a nie wiosną. Warto jednak wiedzieć, kiedy to zrobić, bo przecież jesień jest długa. Jeśli cebulki posadzimy zbyt wcześnie, ciepło i wilgoć sprawią, że zaczną kiełkować, co grozi im zimą przemarznięciem. Jeśli natomiast posadzimy je za późno, nie zdążą dobrze ukorzenić się przed chłodami i też mogą przemarznąć lub zgnić podczas odwilży. Dlatego też optymalny termin sadzenia tulipanów przypada od poł. IX do poł. X (na ok. 1,5-2 miesięcy przed spodziewanymi przymrozkami).

Kolejna sprawa to głębokość sadzenia. Cebulki tulipanów mają różne rozmiary, co związane jest min. z ich wiekiem, gatunkiem i odmianą, nie musisz jednak pamiętać, jak głęboko powinieneś sadzić każdą z nich, bo wystarczy, że zapamiętasz tylko jedną zasadę, która dotyczy zresztą nie tylko tulipanów, ale też większości roślin cebulowych: cebulki sadzi się na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości (dołek powinien być trzykrotnie głębszy, niż wysokość cebulki), co wystarczy roślinom, aby nie przemarzły i dobrze się ukorzeniły. Tulipany to rośliny stosunkowo odporne na niskie temperatury, wiec okrywania na zimę nie wymagają, mimo to miejsce w którym rosną, warto wyściółkować warstwą torfu lub liśćmi, co dodatkowo zabezpieczy rośliny przed chłodem (szczególnie te, które zdążyły jeszcze wykiełkować przed zimą), a także zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża. 

Tulipan żółty Yellow
Tulipan żółty
Yellow
Należy do grupy Triumph, dorasta do ok. 50 cm wysokości i tworzy duże, stożkowate kwiaty złożone ze słonecznie żółtych płatków. Udekorują nasz ogród wiosną, w kwietniu i w maju. To odmiana, która jest łatwa w uprawie i bezproblemowo daje się naturalizować.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Miranda
Tulipan
Miranda
Osiąga wysokość do 50 cm. Jej zwarte, pełne kwiaty wyróżniają się intensywnym czerwonym kolorem, co sprawia, że są doskonale widoczne zarówno wśród trawy, jak i między innymi ozdobnymi roślinami w ogrodzie lub na rabatach. Ze względu na swoją wytrzymałość i wysoką dekoracyjność, nie tylko nadają się do ozdabiania rabat, ale także idealnie sprawdzają się jako kwiaty cięte, ponieważ są trwałe i długo zachowują świeżość w wazonach.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Flaming Flag
Tulipan
Flaming Flag
Ta nowa odmiana tulipanów Triumph należy do wyjątkowo atrakcyjnych. Jej duże pojedyncze kwiaty, umieszczone na smukłych, wysokich łodygach, oczarowują delikatnym i niezwykle eleganckim wzorem. Perłowo-białe płatki zdobią fioletowe smugi i żyłki, dzięki czemu te tulipany prezentują się jak rzeźby wykonane z marmuru.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Chrysantha
Tulipan
Chrysantha
Ta botaniczna odmiana tulipanów jest idealna dla miłośników intensywnych kolorów na rabatach. Mimo małych rozmiarów obficie i wytrwale kwitnie każdego roku. Rozrasta się i tworzy wiele nowych cebulek.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Little Star
Tulipan
Little Star
karłowa roślinka o niezwykle naturalnym wyglądzie. Zgrabne grupki tych kwiatów wnoszą wiele radosnego czaru do ogrodu. Typowo wiosenne biało-żółte kwiaty skryte pod zielonkawym rumieńcem zewnętrznej strony płatków to hit ogródków skalnych, obramowań rabatek i kolorowych pasów wzdłuż chodników i ścieżek.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Stanowisko dla tulipanów 

Odpowiedni termin i sposób sadzenia tulipanów, to jednak nie wszystko, gdyż roślinom trzeba też zapewnić właściwe warunki do rozwoju, bo posadzone w niewłaściwym miejscu mogą chorować lub nie kwitnąć. Dlatego też należy wybrać dla nich właściwe miejsce: ciepłe, zaciszne, słoneczne lub lekko półcieniste stanowisko i przepuszczalną, próchniczą, dość żyzną glebę, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Rośliny nie lubią cienia, bo wtedy ich pędy się wyciągają, a kwiaty są małe lub nie ma ich wcale. Nie tolerują też ekstremalnych podłoży, gdyż na glebach suchych, lekkich i jałowych karleją i nie kwitną, a na podłożach ciężkich, mokrych i gliniastych mogą chorować, gnić i przemarzać zimą. 

Przekwitną i co dalej? 

Tulipany w porze kwitnienia wyglądają spektakularnie, ale kiedy przekwitają ich uroda blednie, a my zastanawiamy się, co z nimi dalej robić. Pierwsza, najważniejsza zasada – nie ścinać liści! Zaraz po przekwitnieniu należy jedynie usunąć kwiatostany, aby nie produkowały nasion i nadmiernie nie obciążały cebuli, ale liście muszą zostać do czasu, aż same nie zaschną. Jest to bardzo ważne, gdyż liście produkują substancje odżywcze i dostarczają je wyczerpanej kwitnieniem cebuli, która dzięki temu ma szansę się zregenerować i zgromadzić zapasy składników pokarmowych na zimę. 

Tulipan Salmon Van Eijk
Tulipan
Salmon Van Eijk
Stanowi ciekawą wariację popularnego tulipana Van Eijk o kwiatach intensywnie różowych. W przeciwieństwie do wyrazistego pierwowzoru, oferowana odmiana kusi subtelnym, pastelowym tonem swoich kwiatów. Łososiowy róż owalnych, jedwabistych płatków jest prawdziwie unikatowy.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Pink Cameo
Tulipan
Pink Cameo
Jest cudowną odmianą o niesamowitym kształcie i kolorze kwiatów. Wyjątkowo wdzięczny i elegancki kwiat o pełnej budowie zdobywa uwagę jako roślina rabatowa i cięta. Oprócz formy tulipan Pink Cameo urzeka ciepłą, różową barwą. Pojawiające się na płatkach odcienie moreli zapewniają mu niepowtarzalność i dodają szyku. Ta zjawiskowa odmiana wyróżnia się długim okresem kwitnienia i lekkim zapachem kwiatów.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Salmon Impression
Tulipan
Salmon Impression
Jest fascynującą odmianą Darwina o kwiatach w subtelnych odcieniach łososiowego i brzoskwiniowego różu. Proponowany tulipan wykształca smukłe, proste łodyżki długości 50-60 cm, które w połowie wiosny są zwieńczone pojedynczymi, okazałymi kwiatami w kształcie wysokich pucharków.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Foxtrot
Tulipan
Foxtrot
Jeden z najpiękniejszy tulipanów kwitnący na przełomie pierwszych wiosennych miesięcy, czyli marca i kwietnia. Bardzo delikatne, luźno ułożone warstwy płatków nadają mu kształt piwonii. Kwiat zaczyna od bladego różu, po czym przechodzi w bardziej intensywny odcień. Kwiaty są słodko pachnące.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Cream Cocktail
Tulipan
Cream Cocktail
Mieszaniec Darwina, który daje duże, piękne kwiaty. Jest uosobienie wiosennego nastroju. Jaskrawo żółte kwiaty z kremowymi płomieniami na brzegach są zakończeniem stojących, sztywnych, szarozielonych łodyg. Jasna kolorystyka i mocne łodygi znakomicie spisują się w ogrodzie i w domu w postaci optymistycznego bukietu.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Co sadzić z tulipanami? 

Oczywiście zamierające liście tulipanów nie każdemu muszą się podobać, poza tym ogród pozbawiony wiosennych kwiatów nagle pustoszeje i traci swój magiczny urok, ale i na to jest sposób. Wystarczy skomponować tulipany na rabacie z takimi roślinami, które zakryją opuszczone przez nie stanowisko swoimi liśćmi lub kwiatami. 

Odpowiedni efekt możemy uzyskać wykorzystując do tego celu zarówno gatunki sezonowe jak i byliny. W pierwszym przypadku będziemy musieli każdego roku od nowa sadzić (np. aksamitki, żeniszki meksykańskie, szałwie błyszczące, lobelie przylądkowe, werbeny ogrodowe, pelargonie rabatowe) lub siać rośliny jednoroczne (nagietek lekarski, portulaka wielkokwiatowa, nasturcja niska, kosmos podwójnie pierzasty, maczek kalifornijski), ale dzięki temu mamy zapewnioną różnorodność i efekt kwitnącego dywanu przez resztę sezonu. 

Drugie rozwiązanie nie zapewni nam wprawdzie ciągłej zmiany aranżacji na rabacie, ale nie będzie też od nas wymagało zaangażowania, gdyż raz posadzone byliny, co roku będą same radzić sobie z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni po tulipanach. Nie mogą być to jednak gatunki silnie rosnące ani szybko rozpoczynające wegetację wiosną, gdyż wtedy utrudniłyby rozwój i kwitnienie tulipanów, nadmiernie je zacieniając oraz odbierając im wodę i składniki pokarmowe. W roli towarzyszy tulipanów najlepiej sprawdzą się przywrotniki, rozwary wielkokwiatowe, bodziszki i liliowce, a na stanowiskach pólcienistych funkie, brunnery i żurawki. 

Innym sposobem na zachowanie atrakcyjnej rabaty po przekwitnieniu tulipanów jest wkomponowanie cebulek pomiędzy gatunki okrywowe takie jak np. macierzanka, floks szydlasty czy różne gatunki rozchodników, które po przekwitających tulipanach zakryją grunt pięknym, zielonym, a czasem nawet kwitnącym dywanem. Ta metoda sprawdzi się jednak tylko wtedy, kiedy posadzone w gąszczu roślin okrywowych tulipany nie będą corocznie wykopywane. 

Tulipan Ice Cream
Tulipan
Ice Cream
Jest jedną z bardziej interesujących odmian tulipanów. Wyróżnia się pełnym, stożkowatym kształtem kwiatu, w którym płatki tworzą zwartą, kulistą bryłę. Ze względu na swoje kolorowe zabarwienie przypominają gałki lodów. Kwitnie w maju i osiąga wysokość do 50 cm.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Apeldorn
Tulipan
Apeldorn
Należy do wyjątkowo dekoracyjnych mieszańców Darwina. To jedna z najchętniej uprawianych odmian, cechująca się dość dużymi rozmiarami (ok. 60 cm wysokości) i okazałymi kwiatami o atłasowych, wiśniowych płatkach. Na początku okresu kwitnienia – w kwietniu – są one złożone w regularny, zwarty stożek, a z czasem otwierają się szeroko, przyjmując formę głębokiej miseczki i ukazując na dnie kielicha czarną plamę, obwiedzioną jaskrawożółtą obwódką.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Urumiensis
Tulipan
Urumiensis
Tulipan irański jest unikalnym połączeniem najlepszych cech odmian botanicznych i wielokwiatowych. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest wytrzymały na mróz, dobrze się rozrasta i wytwarza niezwykle obfite, wyraziste kwiaty. Liczba tych pięknych kwiatów, jakie wytwarza, jest niezwykle imponująca.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Sunlover
Tulipan
Sunlover
Fantastyczna nowa odmiana tulipana pełnego późnego. Cudowne, bardzo ciężkie kwiaty o głębokiej ciemnozłotej barwie to istny wulkan energii w ogrodzie. Zdumiewającą cechą tego tulipana jest zdolność zmieniania koloru podczas rozwijania się kwiatów. Często można się spotkać z nazywaniem go „Tulipanem Kameleonem”. Jest to niesamowity, magiczny spektakl barw.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan Miramare
Tulipan
Miramare
Wdzięczna odmiana o jaskrawych, dużych kwiatach. Łatwy w uprawie i odporny na warunki pogodowe tulipan Greigii jest cudownym uzupełnieniem wiosennych kolekcji roślin cebulowych. Nieprzekraczający 30 centymetrów wysokości, słodko pachnący kwiat to niebanalna propozycja na dekoracyjną roślinę wzdłuż ścieżek, chodników, alejek spacerowych.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Wykopywać cebulki czy nie? 

No właśnie, wykopywać tulipany każdego roku czy nie wykopywać? To zależy. Jeśli rośliny rosną na odpowiednim stanowisku i dobrze się na nim czują, możemy pozostawić je bez żadnej ingerencji nawet kilka lat. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że jeśli zostaną w ziemi zbyt długo, możemy mieć problem z ich wykopaniem, bo cebulki tulipanów z roku na rok głębiej wchodzą w podłoże i coraz trudniej jest je wykopać. Nie musimy natomiast wykopywać tulipanów botanicznych, które lepiej będą się czuły, pozostawione w spokoju do czasu, aż nadmiernie się nie zagęszczą. 

Kiedy jednak na rabacie, na której rosną tulipany gleba bywa latem mokra lub gdy rośliny mają tendencje do nadmiernego zagęszczania się, po zasuszeniu przez tulipany liści wykopmy ich cebulki, ułóżmy w ażurowej skrzyneczce, przechowajmy latem pod dachem w przewiewnym, zacienionym miejscu, a jesienią, po oczyszczeniu z zaschniętych liści, ponownie posadźmy je w ogrodzie, wybierając te najdorodniejsze. Coroczne wykopywanie tulipanów dobrze wpływa na ich kondycję i chroni przed chorobami. 

Tulipany są nieodłącznym elementem wiosennego ogrodu, który przynosi radość po długiej zimie. Uprawa tych kolorowych kwiatów jest łatwa i satysfakcjonująca, a piękno, jakie dodają naszym rabatom, jest niezrównane. Sadzenie tulipanów jesienią, odpowiednio dobranie terminu i głębokości sadzenia oraz zapewnienie im odpowiedniego stanowiska to kluczowe czynniki sukcesu. Po przekwitnieniu ważne jest pozostawienie liści, które odgrywają istotną rolę w regeneracji cebul i gromadzeniu składników pokarmowych. Aby utrzymać atrakcyjność rabaty po przekwitnieniu tulipanów, można je skomponować z innymi roślinami towarzyszącymi. Tulipany to kwiaty, które wzbudzają zachwyt i dodają magii każdemu ogrodowi, dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w ich uprawę.

 

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Autor
Najpiękniejsze odmiany tulipanów | Wybierz swoje ulubione do ogrodu i dowiedz się, jak je zasadzić!
Najpiękniejsze odmiany tulipanów | Wybierz swoje ulubione do ogrodu i dowiedz się, jak je zasadzić!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy