Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak wykorzytać cukier w ogrodzie? 6 sprytnych patentów!

Cukier znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystywany jest jako dodatek do wielu napoi, ciast, deserów, a nawet dań głównych. Mimo że nie ma zbyt wielu wartości odżywczych, to stosowany jest praktycznie przez wszystkich. Jednak mało kto wie, że cukier może być także stosowany w ogrodnictwie. Jak wykorzystać cukier w uprawie roślin? Kiedy stosować cukier w ogrodzie?  

Spis treści
Czy cukrem można zwalczać nicienie? Jak cukier działa na mrówki? Czy dodawać cukier do wody do wazonu? Czy cukrem można nawozić rośliny? Czy plamy da się usunąć cukrem? Jak dokarmiać pszczoły cukrem?

Jak wykorzystać cukier w uprawie roślin?

Cukier w ogrodzie znajduje wiele zastosowań, a do tego jest środkiem stosunkowo tanim, skutecznym i przede wszystkim bezpiecznym dla roślin, zwierząt i ludzi. Jak można wykorzystać cukier?

Cukier na nicienie  

Nicienie to pasożyty, które atakują ludzi, zwierzęta i rośliny, negatywnie wpływając na ich kondycję i zdrowie. U tych ostatnich nicienie niszczą system korzeniowy, doprowadzając do stopniowego obumierania roślin. Jak stosować cukier na nicienie? Wystarczy rozsypać kryształki wokół zaatakowanych roślin i spokojnie poczekać na efekty.
Dowiedz się więcej o zwalczaniu nicieni

Cukier na mrówki  

Mrówki mogą pojawiać się wszędzie tam, gdzie znajduje się jedzenie: w domu, w altanie i w ogrodzie. Dobry sklep ogrodniczy posiada w swej ofercie środki na mrówki, jednak te sprytne owady szybko uczą się omijać pułapki i różnego rodzaju preparaty. W takim przypadku wystarczy środek na mrówki wymieszać z cukrem i wysypać go na ścieżce wędrowania mrówek. Cukier będzie doskonałym wabikiem, który zagwarantuje skuteczność preparatu.  
Dowiedz się więcej o zwalczaniu mrówek

Cukier do kwiatów ciętych  

Kwiaty cięte pięknie zdobią pomieszczenia, ale w upalne dni mogą szybko więdnąć. Rozwiązaniem jest przycięcie łodyg i dodanie cukru do wody, który zapewni roślinom odżywienie. Dzięki temu kwiaty postoją zdecydowanie dłużej, stanowiąc piękną dekorację. Do wody wystarczy dodać łyżeczkę cukru na każdy litr płynu. Ta metoda nie sprawdzi się tylko w przypadku kwiatów cebulowych, gdyż cukier sprawi, że zbyt szybko przekwitną.  
Dowiedz się więcej o pielęgnacji kwiatów w wazonie

Cukier jako nawóz dla roślin  

Kwiaty doniczkowe i ogrodowe można również zasilać wodą z cukrem, która dostarczy roślinom energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wystarczy wymieszać wodę z cukrem w proporcji 2:1, a następnie tak przygotowaną odżywką podlać kwiaty. Taka naturalna odżywka szczególnie dobrze sprawdzi się do roślin, które obficie kwitną, a więc mają większe wymagania energetyczne.  
Dowiedz się więcej o nawożeniu roślin

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Cukier do usuwania plam  

Po pracach i zabawach w ogrodzie często na ubraniach pojawiają się nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy od trawy i ziemi. Chcąc się ich pozbyć, należy przygotować papkę z cukru i wody, a następnie rozetrzeć ją na plamach i zostaw na 15 minut. Po tym czasie ubrania normalnie wypierz, a plamy zostaną usunięte.  
Dowiedz się więcej o pracach w ogrodzie

Cukier jako pierwsza pomoc dla pszczół  

Cukier warto wykorzystać również, gdy zauważymy owady zapylające w słabej kondycji. Pszczoły i inne zapylacze są niezbędne roślinom, a jednocześnie przez coraz większe zanieczyszczenie środowiska oraz stosowanie chemicznych oprysków, ich populacja stale się zmniejsza. Dlatego warto o nie zadbać, a widząc osłabioną pszczołę, która siedzi na trawie lub liściach, podać jej pokarm. Wystarczy szczyptę cukru wymieszać z niewielką ilością wody i podać ją na podstawce lub łyżeczce obok owada. Pszczoła posili się i ruszy do dalszej pracy lub bezpiecznie wróci do ula.
Dowiedz się więcej o pszczołach w ogrodzie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Максим Кошечкин, pasja1000 / Pixabay

Autor
Jak wykorzytać cukier w ogrodzie? 6 sprytnych patentów!
Jak wykorzytać cukier w ogrodzie? 6 sprytnych patentów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość wer

23-05-2023 04:53

Fajne

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl