Logo
Logo

Wiosenne cięcie malin | Jak przyciąć, by obrodziły jak nigdy? Nie spóźnij się i wytnij tylko te pędy

Wiosna to czas odrodzenia nie tylko w przyrodzie, ale i w naszych ogrodach. Wśród wielu prac, które czekają na ogrodników, szczególne miejsce zajmuje cięcie malin. To kluczowy zabieg, który decyduje o obfitości plonów i zdrowiu krzewów. Właściwe przycinanie malin jest niezbędne, aby cieszyć się smacznymi i soczystymi owocami przez całe lato. Przyjrzymy się, dlaczego cięcie malin jest tak ważne, kiedy jest najlepszy czas na wykonanie tego zabiegu oraz jak prawidłowo przycinać maliny, aby zapewnić sobie obfite plony.

Dlaczego wiosenne cięcie malin jest ważne?

Cięcie malin to nie tylko sposób na uzyskanie większych i smaczniejszych owoców, ale również metoda na zachowanie zdrowia i witalności krzewów. Regularne przycinanie pozwala na usunięcie starych, chorych lub uszkodzonych pędów, co przekłada się na lepszą cyrkulację powietrza wśród gałęzi i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób. Dodatkowo, dzięki cięciu, krzewy malin są lepiej doświetlone, co sprzyja równomiernemu dojrzewaniu owoców.

Naturalnie o ogrodach / YouTube


Kiedy przycinać?

Termin cięcia malin zależy od odmiany. Maliny letnie, które owocują na dwuletnich pędach, najlepiej przycinać zaraz po zbiorach, czyli w późne lato. Natomiast maliny jesienne, owocujące na pędach jednorocznych, powinny być przycinane wczesną wiosną, najlepiej pod koniec lutego lub na początku marca, przed ruszeniem wegetacji. Warto pamiętać, że cięcie malin wiosną to zabieg, który pobudza krzewy do wytwarzania nowych, zdrowych pędów, na których pojawią się owoce.

Jak przycinać?

Sposób cięcia malin różni się w zależności od odmiany. Maliny letnie wymagają usunięcia wszystkich pędów, które owocowały w poprzednim sezonie, pozostawiając jedynie 3-5 najsilniejszych pędów jednorocznych na krzewie. Maliny jesienne przycinamy tuż nad ziemią, pozostawiając tylko kilkucentymetrowe łodygi. Taki zabieg stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pędów, które będą owocować w bieżącym sezonie.

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Narzędzia do cięcia malin

Do cięcia malin najlepiej używać ostrych sekatorów, które umożliwiają szybkie i precyzyjne cięcie. Ważne, aby narzędzia były czyste i zdezynfekowane, co zapobiega przenoszeniu chorób między roślinami.

Wiosenne cięcie malin to kluczowy zabieg, który wpływa na obfitość i jakość plonów. Pamiętając o kilku prostych zasadach, możemy znacząco poprawić zdrowie i wydajność naszych krzewów malinowych. Nie zapominajmy, że odpowiednia pielęgnacja roślin to inwestycja, która zwraca się wielokrotnie w postaci smacznych i zdrowych owoców.

Zdjęcie tytułowe: Alina, alter_photo / AdobeStock

Autor
Wiosenne cięcie malin | Jak przyciąć, by obrodziły jak nigdy? Nie spóźnij się i wytnij tylko te pędy
Wiosenne cięcie malin | Jak przyciąć, by obrodziły jak nigdy? Nie spóźnij się i wytnij tylko te pędy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl