Prace pielęgnacyjne na maj | Jak dbać o ogród i rośliny?

Radzimy jakie prace warto przeprowadzić w maju - jak pielęgnować kwiaty, krzewy, drzewa, warzywnik, sad, trawnik i oczko wodne.

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Warzywnik i sad Trawnik Kwiaty Drzewa i krzewy Oczko wodne

Warzywnik i sad

  • Wysiewamy nasiona warzyw - m.in. marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny). Gdy pojawią się siewki - przerywamy je. Zagony odchwaszczamy i podlewamy (w przypadku braku opadów). Ogórki wysiewamy w połowie maja, a na rozsadę wysadzamy pod koniec miesiąca. Sadzimy kapustę (na zbiór jesienny) i selery oraz paprykę i pomidory (w drugiej połowie maja).
  • Podlewamy i spulchniamy wierzchnią warstwę ziemi wokół młodych drzewek owocowych. W połowie maja warto zasilić młode drzewka i krzewy nawozami wieloskładnikowymi.
  • Opryskujemy drzewa i krzewy owocowe środkami grzybobójczymi (zabieg wykonuje się w przez cały miesiąc, co 7 - 10 dni) i owadobójczymi (kilka razy w ciągu miesiąca).

🍂 Temat na czasie ▶ Czy Twój ogród jest już gotowy do jesieni? Te rzeczy przydadzą się bardziej, niż myślisz

Trawnik

  • Kosimy regularnie trawnik, raz w tygodniu, na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
  • Nawozimy trawnik - zapewni to murawie odporność i nienaganny wygląd.
  • Zapotrzebowanie traw na wodę największe jest wiosną, w okresie intensywnego wzrostu trawy. Podlewamy trawnik rozproszonym strumieniem wody, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10 - 15 cm.
  • Zakładamy nowe trawniki - maj to doskonały termin na wysiew nasion.

Kwiaty

  • Z początkiem miesiąca rozpoczynamy wysiewanie nasion roślin jednorocznych (nasturcja, maciejka, lewkonia, nagietek) do gruntu. Ze względu na ryzyko wystąpienia przymrozków, siew najbezpieczniej jest przeprowadzić w drugiej połowie maja.
  • Na rabatach sadzimy rośliny cebulowe: dalie, mieczyki, pacioreczniki. Gatunki wrażliwe na mróz (niecierpki, żeniszki) najlepiej wysadzić do gruntu w drugiej połowie maja. Przed posadzeniem roślin ziemię warto zasilić nawozami wieloskładnikowymi, a następnie przekopać i wyrównać grabiami.
  • Nadal rozmnażamy byliny (poprzez sadzonkowanie lub podział).
  • Po "zimnych ogrodnikach" wszystkie rośliny doniczkowe możemy wystawić na zewnątrz.

Drzewa i krzewy

  • Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów rozkładamy warstwę ściółki, o grubości 5 - 10 cm (w tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf, kompost liściowy lub ogrodowy). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady pnia fragmentu nie ściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5 - 5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
  • Przycinamy krzewy, które wiosną kwitły na zeszłorocznych pędach (forsycja, pigwowiec, niektóre tawuły i wierzby).
  • Pod koniec miesiąca zaczynają przekwitać lilaki - usuwamy przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu rośliny te zakwitną równie obficie w przyszłym roku.

Oczko wodne

  • Systematycznie oczyszczamy wodę z glonów i obumarłych szczątków roślin.
  • Wpuszczamy ryby do oczka wodnego.

fot. iBulb


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na forum ogrodniczym. Zajrzyj także do naszego sklepu ogrodniczego.

Tematy
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Artykuł sponsorowany
Jesienne porządki? Zrób to lepiej i szybciej ze STIHL
Nowe treści z tej kategorii
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Artykuł sponsorowany
Jesienne porządki? Zrób to lepiej i szybciej ze STIHL
Tagi
Sprawdź, co dziś czytają inni
Promocje