1. Woda po ugotowaniu ziemniaków
Po ostudzeniu, woda po gotowaniu ziemniaków ma w sobie duże ilości odżywczych składników, a w tym przede wszystkim skrobi. Pamiętajmy jednak, że jeśli myślimy o wykorzystaniu jej do nawożenia, nie może być solona!
2. Skorupki jajek
Skorupki jajek są idealnym surowcem do otrzymania nawozu bogatego w węglan wapnia. Skorupki należy zbierać do słoja, pokruszyć i zalać wodą. Po dwóch tygodniach roztwór nadaje się do użycia. Podlewa się nim głównie rośliny domowe i balkonowe jak również warzywa.
3. Skórki od bananów
Tak samo jak w przypadku skorupek jaj, po kilku dniach przeleżenia w wodzie, wywar z banana będzie idealny jako nawóz dla wszystkich roślin kwitnących (jest bogaty w potas!).
4. Chwasty
Wyrywając chwasty z ogrodu warto wiedzieć, że możemy wśród nich znaleźć gatunki nadające się do sporządzenia nawozu, a nawet naturalnego środka przeciw szkodnikom roślin! Przygotowujemy z nich wywary lub gnojówki:
- Wywary
Dobrze znaną rośliną-chwastem do sporządzania wywarów jest pokrzywa. Oprócz wykorzystania jako nawóz, wywar z niej taki może służyć do walki z przędziorkami i mszycami (1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 l wody i odstawić na 24 h). - Gnojówki
Stosuje się do podlewania bylin, krzewów i drzew ozdobnych, owocowych, a także warzyw (5 kg rozdrobionej pokrzywy, skrzypu lub wrotyczu wrzucamy do ok. 50 l wody – po ok. 2 tygodniach gnojówka jest gotowa – pamiętajmy, żeby przed użyciem rozcieńczać ją wodą w stosunku 1:10).
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: topserwer / Pixabay