Logo
Logo

Obierki ziemniaków – jak je wykorzystać w ogrodzie?

W kuchni powstaje wiele odpadów, których nie warto wyrzucać, gdyż mogą być jeszcze bardzo przydatne. Tak jest przede wszystkim z różnego rodzaju resztkami roślin, które mogą mieć szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Warto zwrócić uwagę na obierki ziemniaków, które można wykorzystać do zasilania roślin.  

Spis treści
Dlaczego nie warto wyrzucać obierek od ziemniaków? Są bogate w witaminy! Do czego wykorzystać obierki? Do uprawy roślin! ABC kompostowania obierków od ziemniaków A co z wodą po gotowaniu ziemniaków? Nie wylewaj jej!

Co zawierają obierki od ziemniaków?

Ziemniaki oraz ich obierki zawierają duże ilości skrobi, która pobudza rośliny do wzrostu, przyspiesza kiełkowanie i stymuluje wzrost korzeni. Dodatkowo znajdują się w nich duże ilości witaminy C (antyoksydant), A, E oraz witamin z grupy B i kwasów organicznych. Wśród składników mineralnych można wymienić: wapń, fosfor, magnez, żelazo i jod.

Składniki te pozytywnie wpływają na rozrost systemu korzeniowego, sprawiając, że rośliny lepiej pobierają składniki pokarmowe oraz wodę, co ma szczególne znaczenie podczas suszy. W obierkach znajdują się również znaczne ilości polifenoli. Wszystkie te substancje korzystnie wpływają na kondycję, wzrost i rozwój roślin. 

Stosowanie nawozów z obierek ziemniaków działa odstraszająco na szkodniki, pomaga zwalczać patogeny i pozytywnie wpływa na stan roślin.


Jak wykorzystać obierki ziemniaków w ogrodzie? 

Kompostowanie obierków od ziemniaków   

Wydawałoby się, że obierki najprościej jest wrzucić do kompostu, jednak warto pamiętać, że często są one nośnikiem wielu patogenów (zarazy ziemniaka, parcha, alternariozy), które mogą nie dawać żadnych widocznych objawów. Dlatego lepiej wykorzystać je w inny sposób, rezygnując z dodawania ich do kompostu, gdyż może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Co ciekawe, dotyczy to głównie obierek ziemniaków z ekologicznych upraw, w których częściej mogą pojawiać się choroby. Jeśli chce się wykorzystać obierki do kompostu, to należy je najpierw dokładnie wysuszyć przez 1-2 tygodnie (przewiewne i chłodne miejsce), a dla pewności kompost wykorzystać dopiero po około 3 latach.

Dowiedz się więcej o kompostowaniu resztek warzyw i owoców

Wodę po gotowaniu ziemniaków też można wykorzystać

Wszyscy wiedzą, że warzywa podczas gotowania tracą wartości odżywcze (witaminy i związki mineralne), które zostają wypłukane do wody. To oznacza, że woda po gotowaniu warzyw, a więc również ziemniaków, jest pełna dobroczynnych związków. Dlatego warto ją wykorzystać do podlewania roślin, aby poprawić ich kondycję i pobudzić mikroorganizmy w glebie do wzmożonej pracy.

Woda powinna być ostudzona i nie może być posolona, gdyż sól dla roślin może być zabójcza, utrudniając pobieranie wody z podłoża. Jeśli nie chce się gotować ziemniaków bez soli, to można ugotować same obierki w proporcji z wodą 1:10. Podlewanie wodą po gotowaniu ziemniaków można powtarzać co 3 – 4 tygodnie, a taki nawóz doskonale zasila rośliny doniczkowe i ogrodowe.


Dowiedz się więcej o wykorzystaniu wody z gotowania warzyw do nawożenia roślin

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ariesa66 / Pixabay

Autor
Obierki ziemniaków – jak je wykorzystać w ogrodzie?
Obierki ziemniaków – jak je wykorzystać w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl