Logo
Logo
153
Do góry

Jak nawozić trawnik? Po mistrzowsku!

Intensywnie rosnący trawnik, wielokrotnie koszony w ciągu roku, wymaga od nas troskliwej pielęgnacji. Trawa pobiera z gleby duże ilości składników pokarmowych, więc aby źdźbła były zdrowe i soczyście zielone, muszą być regularnie i odpowiednio dokarmiane!

Wraz z marką Florovit przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik nawożenia trawnika. Sprawdź, jak dbać o trawnik i dlaczego warto go nawozić nawozem MISTRZOWSKI TRAWNIK w mikrogranulach.


Jak dbać o trawnik? Zasilaj go regularnie!

Nawożenie to bardzo ważny i konieczny zabieg dla każdego trawnika. Źdźbła szybko rosną, pobierając z gleby składniki pokarmowe. W wyniku częstego koszenia i zbierania ścinków minerały nie wracają do gleby. Konieczne jest ich uzupełnianie!

Nawożenie trawnika to obok aeracji, wertykulacji, nawadniania i koszenia jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Każdy trawnik wymaga dostarczenia składników odżywczych w postaci makroelementów: azotu (wspomaga wzrost i zazielenienie), fosforu (wzmacnia korzenie, jest nośnikiem energii), potasu (uodparnia rośliny na suszę, zimno, choroby) oraz mikroelementów – magnezuwapnia, żelazasiarki. Optymalna ilość składników pokarmowych w glebie przy odpowiednich warunkach powietrzno-wodnych daje oczekiwany przyrost, gęstość oraz soczyste wybarwienie naszego trawnika.

Niedobory składników pokarmowych w glebie mogą szybko prowadzić do osłabienia darni, chorób czy pojawiania się mchu! Trawa nie zasilana lub nieprawidłowo zasilana nawozami staje się słaba w stosunku do konkurujących z nią chwastów. Regularne stosowanie nawozów umożliwi prawidłowe krzewienie się darni, a tym samym zagęszczanie się trawnika i spełnienie marzeń o pięknym zielonym „dywanie”.

mistrzowski trawnik
Fot. Depositphotos
Prawidłowo nawożony trawnik ma gęstą i mocną darń, odporną na mróz, okresową suszę i choroby. Źdźbła mają ciemnozielony kolor, bez przebarwień a powierzchnia trawnika jest jednolita, bez ubytków darni.

Jaki nawóz do trawnika wybrać?

Wybór odpowiedniego nawozu nie jest prostym zadaniem, bo w każdym centrum ogrodniczym półki wręcz uginają się od ciężaru najróżniejszych produktów. Mają one różne składy (zawartość pierwiastków), formę i sposób stosowania (sypkie, granulowane, płynne) i pochodzenie (sztuczne lub naturalne). Dodatkowo kolorowe opakowania, ogromna różnorodność nazw produktów i producentów wprowadza spore zamieszanie, utrudniając wybór właściwego preparatu.

Nie warto szukać tanich promocji w supermarketach. Wybierając nawozy do trawników Florovit, masz gwarancję, że otrzymujesz to, co najlepsze dla Twoich roślin i dla środowiska.

Dlaczego warto wybrać nawozy marki Florovit?

Marka Florovit działa na polskim rynku od ponad 40 lat! To lider branży i ekspert w nawozach przeznaczonych dla hobbystów! Produkty Florovit są bardzo dobrze znane i... wysoko oceniane!

Nawozy powstają jako efekt pracy sztabu specjalistów. Aby produkty zapewniały skuteczność i harmonijne działanie, firma nieustannie realizuje własne projekty badawcze i współpracuje z najlepszymi polskimi ośrodkami akademickimi oraz naukowymi, jednocześnie pracując nad rozwojem własnych możliwości technologicznych i produkcyjnych. Wprowadzane przez firmę produkty wykorzystują najnowsze technologie i dostarczają innowacyjnych rozwiązań. 

W ostatnim czasie marka Florovit została uhonorowana Złotym godłem Laur Konsumenta 2020 w kategorii nawozy do roślin ozdobnych oraz złotym medalem Konsumencki Lider Jakości 2019 w kategorii nawozy do trawników.


Nawóz MISTRZOWSKI TRAWNIK dostępny jest w różnych gramaturach – od poręcznych opakowań 1 kg (na około 35 m2), po 25 kg opakowania do nawożenia dużych trawników o powierzchni do 750 m2.

Mistrzowski trawnik

Zawarte w nawozie FLOROVIT MISTRZOWSKI TRAWNIK w mikrogranulach składniki mineralne, dobrane w odpowiednich formach i ilościach stymulują wzrost traw, poprawiają ich zdrowotność oraz zapewniają intensywny zielony kolor trawników. Wysoka zawartość azotu w nawozie zwiększa krzewienie się traw, darń staje się zwarta i silna, co przeciwdziała wzrostowi mchu i zachwaszczeniu.

Nawozy do trawnika - Florovit mistrzowski trawnik

Mistrzowski trawnik to nawóz kompleksowy – odpowiednio zbilansowany i dostosowany do wymagań pokarmowych wszystkich gatunków traw, szczególnie do trawników ozdobnych i reprezentacyjnych. Zawarte w nawozie składniki stymulują wzrost traw, poprawiają ich zdrowotność oraz zapewniają intensywnie zielony kolor!

granulowany nawóz do trawnika - Florovit mistrzowski trawnik
Każda mikrogranulka zawiera wszystkie składniki niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju traw! Stosowanie nawozu kompleksowego daje pewność równomiernego dostarczania roślinom wszystkich składników pokarmowych. Jedna łyżka stołowa zawiera średnio 15 g nawozu.
Dzięki postaci mikrogranul nawóz szybko rozpada się pod wpływem wody, co powoduje szybkie i skuteczne odżywienie trawy a w efekcie twój trawnik staje się gęsty i soczyście wybarwiony. Regularne stosowanie efektywnie wypiera mech z trawnika i przeciwdziała jego ponownemu pojawieniu!

Skład nawozu

Mistrzowski Trawnik zawiera wszystkie składniki pokarmowe niezbędne dla prawidłowego rozwoju trawnika, w odpowiednich proporcjach i łatwo przyswajalnych formach. Są to makroelementy: azot, fosfor, potas (trzeba je dostarczać w większych dawkach) oraz mikroelementy: magnez, siarkę i żelazo (są niezbędne, ale w śladowych ilościach).

 AZOT | 16,0% (N) azot całkowity; 4,7% (N) azot azotanowy; 11,3% (N) azot amonowy;
 FOSFOR | 5,2% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie, 3,4% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie;
 POTAS | 5,2% (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie;
 MAGNEZ | 3,0% (MgO) tlenek magnezu całkowity;
 SIARKA | 26,0% (SO3) trójtlenek siarki całkowity;
 ŻELAZO | 4,0% (Fe) żelazo całkowite.

Regularne stosowanie nawozu FLOROVIT MISTRZOWSKI TRAWNIK

✔ gwarantuje gęstą darń
✔ pobudza krzewienie trawy
✔ zapewnia intensywną i soczystą zieleń

stosowanie nawozu do trawnika
Fot. Depositphotos
Nawóz należy rozsypać równomiernie na powierzchni trawnika, najlepiej po skoszeniu trawy. Możesz to zrobić ręcznie lub przy pomocy specjalnego trawnika, który zrobi to szybciej i dokładniej!

PRAWIDŁOWE NAWOŻENIE
Jak i kiedy stosować nawóz do trawnika?

Intensywnie rosnący trawnik, wielokrotnie koszony w ciągu roku, wymaga od nas troskliwej pielęgnacji. Trawa pobiera z gleby duże ilości składników pokarmowych, więc aby źdźbła były zdrowe i soczyście zielone, muszą być regularnie i odpowiednio dokarmiane od wczesnej wiosny do jesieni.


DOBRE RADY
Stosuj nawóz od wiosny do końca sierpnia w odstępach 3-tygodniowych.
Przestrzegaj zalecanych dawek: 30 g na 1 m2 trawnika. 
Rozsiewaj równomiernie nawóz na całej powierzchni trawnika.
Podlej obficie trawnik tuż po nawożeniu.
• Unikaj rozsiewania granulek nawozu na mokry trawnik.
Nie stosuj nawozu w czasie silnego nasłonecznienia oraz podczas upału.
Dbaj o trawnik troskliwie od wiosny do jesieni. Dowiedz się więcej!

Zaproś Florovit do ogrodu i dołącz do grona dumnych posiadaczy mistrzowskiego trawnika!

Artykuł powstał we współpracy z marką Florovit.
Więcej porad ogrodniczych i nawozów znajdziesz na: www florovit.pl
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.